- Reklama -
Banner

Wypuszczanie dymu z marihuany nosem – 5 negatywnych efektów

Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że wydychanie dymu z marihuany przez nos jest złe. Ale wiadomo jednak, że wydychanie przez nos naraża jamę nosową na te same szkody, których doznają płuca i jama ustna.

Palenie, generalnie nie jest zdrowym nawykiem. Badana wykazały, że chociaż palenie marihuany nie jest związane z powstawaniem raka płuc, to sam dym nie wpływa pozytywnie na funkcje płuc, oskrzeli i dróg oddechowych.

Chociaż wydychanie dymu z marihuany przez nos zwykle pozwala lepiej poczuć smak zioła, to wydychanie dymu w ten sposób naraża zatoki i nozdrza na podrażnienia. Im częściej wydychasz dym przez nos, tym bardziej będzie on podrażniony, jednak zależy to od tego, jak często palisz i z jakich metod konsumpcji korzystasz.

Czy wydychanie dymu z marihuany przez nos jest złym pomysłem?

Każde wydychanie dymu jest złe. Ale czy wydychanie dymu przez nos jest najgorszym z możliwych sposobów? Oto sześć powodów, dla których należy unikać tej metody.

1. Ciepło

Jak powszechnie wiadomo, dym jest gorący. Uczucie ciepła w płucach i układzie oddechowym może być irytujące. Ponadto, dym z palących materiałów roślinnych zawiera gorące substancje smoliste, które mogą powodować obrażenia i podrażnienia miękkich tkanek nosa, gardła i dróg oddechowych.

2. Starzenie się

Palenie jest głównym czynnikiem starzenia się. Dym to zanieczyszczenie, które może wywołać stres oksydacyjny wpływający na skórę i inne narażone na jego działanie tkanki. Chociaż nie ma niezbitych dowodów na to, że dym z konopi indyjskich przyczynia się do powstawania raka nosa lub skóry, to palenie z pewnością przyspieszy starzenie się skóry.

3. Zwiększona ekspozycja na czynniki rakotwórcze

Jak dotąd badania nie wykazały korelacji między paleniem marihuany, a rakiem mózgu, krtani lub gardła. Jednak spalanie materiałów roślinnych zwiększa ekspozycję na znane substancje rakotwórcze, takie jak benzen, toluen i naftalen. Można jednak wyeliminować narażanie się na wydzielanie się tych związków.

Badanie wykazało, że waporyzacja marihuany w 185 stopniach Celsjusza zmniejsza ryzyko narażenia na te rakotwórcze czynniki o 100 procent! Oczywiście liczby te mogą się zmieniać w zależności od typu waporyzatora. (link do badań)

4. Suchość

Suchość w ustach jest jednym z najbardziej niechcianych skutków ubocznych palenia marihuany. Używanie marihuany powoduje suchość w ustach, ponieważ kannabinoidy w niej zawarte, takie jak psychoaktywny tetrahydrokannabinol (THC), wiążą się z receptorami kannabinoidowymi. Receptory te obecne są w śliniance podżuchwowej – parze gruczołów znajdujących się poniżej dna jamy ustnej, które odpowiedzialne są za produkcję około 70% naszej śliny. Wypuszczanie dymu przez nos może sprawić, że podrażnisz jego tkanki i będziesz czuł suchość.

Czytaj więcej: Suchość w ustach po paleniu marihuany. Dlaczego tak się dzieje?

5. Mikrobiologia nosa

Podobnie jak reszta ciała, jama nosowa jest ekosystemem, w którym znajdują się pożyteczne i szkodliwe mikroorganizmy i wirusy. Kiedy wypuszczasz dymka nosem, cały ten ekosystem również odczuwa tego skutki.

Chociaż nie prowadzono żadnych badań dotyczących skutków wydychania dymu przez nos, to badania dotyczące tytoniu wykazały, że jego palenie jest związane z poważnymi zmianami flory nosa. W szczególności, dym tytoniowy może zwiększyć liczbę patogennych bakterii, przez co jego konsumenci mogą być bardziej narażeni na infekcję.

Chociaż dym tytoniowy związany jest z immunosupresją, to nie jest jasne, czy dym z marihuany ma taki sam skutek. Jednak już sam fakt negatywnego wpływu dymu tytoniowego jest bardzo ważny, ponieważ zdecydowana większość konsumentów trawki miesza ją z tytoniem.

Czytaj więcej: Dlaczego nie należy łączyć marihuany z tytoniem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Promocja! Mighty Plus waporyzator do suszu Storz * Bickel

  MIGHTY+ Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1399 zł.
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.

Mogą Cię zainteresować