- Reklama -
Banner

Wpływ palenia marihuany na czynność płuc

Niektórzy twierdzą, że skoro palenie tytoniu powoduje raka, to palenie marihuany też musi go powodować. Ale tego typu stwierdzenia są jedynie przejawem braku wiedzy i ignorancji.

Marihuana zmniejsza ryzyko wystąpienia raka płuc. Nie powoduje też przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Generalnie, palenie marihuany jest bezpieczniejsze niż palenie papierosów.

Emerytowany profesor medycyny na Uniwersytecie Kalifornijskim jest jednym z czołowych pulmonologów w Stanach Zjednoczonych, który bada wpływ marihuany na płuca od ponad 30 lat. Dr Donald Tashkin raz udowodnił, że palenie marihuany powoduje raka płuc, jednak dowody zmusiły go do stwierdzenia, że jednak nie powoduje raka ani nie upośledza czynności płuc.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zawartość dymu w marihuanie jest bardzo podobna do dymu tytoniowego. Podczas inhalacji dymem z marihuany wydobywa się więcej substancji smolistych niż podczas palenia papierosów i stąd pomysł, że może ona powodować problemy z płucami. Ale w moich badaniach nie udało się znaleźć pozytywnego skojarzenia z rakiem. Zamiast tego, związek pomiędzy konopiami i rakiem płuc okazał się ujemny. Pomimo, ze dym z marihuany zawiera szkodliwe substancje, to nie zauważyliśmy podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór, tak jak ma to miejsce w przypadku tytoniu.

Wyniki przeprowadzonych badań

Aby zbadać związek pomiędzy paleniem marihuany a ryzykiem zachorowania na raka płuc, przeanalizowano dane 2159 przypadków raka płuc i 2985 pacjentów z 6 badań klinicznych, w ramach Międzynarodowego Konsorcjum Raka Płuc. Wyniki analizy nie wykazały dowodów na zwiększone ryzyko zachorowania na raka płuc wśród okazjonalnych, lub długoterminowych użytkowników konopi.

“Byłem przeciwny legalizacji, bo myślałem, że prowadzić będzie ona do jej zwiększonego wykorzystania, co wpłynie na pogorszenie stanu zdrowia. Ale w tym momencie byłbym za legalizacją. Nie zachęcam nikogo do palenia jakichkolwiek substancji, ale nie sądzę, ze nie trzeba nikogo stygmatyzować za używanie tej substancji. Palenie tytoniu powoduje znacznie więcej szkód, a w kwestii legalnych środków odurzających, alkohol powoduje ich znacznie więcej.”

W rzeczywistości, największe kontrolowane badanie kliniczne jakie kiedykolwiek zostały przeprowadzone, zbadało skutki palenia marihuany i wykazało, że używanie konopi nie było związane z nowotworami płuc, nawet wśród palaczy, którzy zgłosili wypalenie ponad 22 000 jointów w swoim życiu.

Podsumowując wyniki badań w The Washington Post, pulmonolog Dr Donald Tashkin i emerytowany profesor David Geffen ze School of Medicine na Uniwersytecie Kalifornijskim stwierdzili: “Zakładaliśmy, że będzie pozytywny wynik pomiędzy używaniem marihuany i rakiem płuc, i że było by to bardziej prawdopodobne u nałogowych palaczu. To co odkryliśmy to, że w ogóle nie było żadnego związku, a nawet była sugestia jakiegoś efektu ochronnego.”

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować