- Reklama -
Banner

Suchość w ustach po paleniu marihuany. Dlaczego tak się dzieje?

Suchość w ustach jest jednym z najbardziej znanym efektem ubocznym palenia marihuany. Brak śliny, trudności z przełykaniem i suche usta są naszym największym wrogiem, zwłaszcza kiedy na gastrofazie chcemy wrzucić na ząb krakersy lub inne przekąski, które wymagają posiadania przynajmniej minimalnej ilości śliny.

Ale dlaczego po paleniu marihuany odczuwamy suchość w ustach?

Od 2006 roku, suchość w ustach jest przedmiotem badań argentyńskich naukowców z Uniwersytetu w Buenos Aires. Dzięki nim wiemy już sporo o tym nieprzyjemnym aspekcie używania konopi indyjskich.

Używanie marihuany sprawia, że czujemy suchość w ustach, ponieważ aktywne związki zawarte w konopiach wchodzą w interakcję z komórkami, które kontrolują wydzielanie śliny. Podczas konsumpcji marihuany (palenie, waporyzacja, jedzenie itp.), tetrahydrokannabinol (THC) łączy się z receptorami kannabinoidowymi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Tetrahydrokannabinol (THC) jest kannabinoidem występującym w marihuanie, który znany jest z powodowania efektów psychoaktywnych wśród użytkowników rekreacyjnych.

Receptory kannabinoidowe rozmieszczone są w całym organizmie i oddziałują na kannabinoidy pochodzące z konopi. Receptory kannabinoidowe należą do systemu endokannabinoidowego, który reguluje wiele ważnych funkcji naszego organizmu.

Receptory kannabinoidowe znajdują się również na gruczołach ślinowych w jamie ustnej. Jak się okazuje, oba typy receptorów kannabinoidowych (CB1 i CB2) są obecne śliniance podżuchwowej – parze gruczołów znajdujących się poniżej dna jamy ustnej, które odpowiedzialne są za produkcję około 70% naszej śliny.

„Z tego względu każda forma przyjmowania marihuany będzie skutkować suchością w ustach.” – mówi Ryszard Fazowski, ekspert ze sklepu VapeFully. „Jednak w przypadku waporyzacji efekt „kapcia w ustach” będzie mniejszy, ponieważ waporyzacji nie towarzyszy dym zostawiający w ustach przykry posmak i nalot.” – dodaje ekspert.

Kiedy kannabinoidy takie jak THC wiążą się ze swoim receptorem, ślinianka podżuchwowa przestaje otrzymywać informacje od przywspółczulnego układu nerwowego, że ma produkować ślinę – rezultatem tego jest efekt “kapcia w ustach”.

suchosc-w-ustach-po-marihuanie

Co ciekawe, uważa się, że kannabinoidy blokują przesyłanie wiadomości z przywspółczulnego układu nerwowego na dwa sposoby – poprzez wiązanie się z receptorami w gruczołach ślinowych, jak również z receptorami w mózgu, z których pochodzą sygnały.

Ale jaką rolę głównie pełni ślina? Tutaj możemy powiedzieć, że marihuana bawi i uczy. Ślina bierze udział w procesie trawienia (który jest prawie pewny, kiedy dojdzie do nas gastrofaza). Ślina nie tylko umożliwia “smarowanie” przełyku, a co za tym idzie gładkie przejście pokarmu z jamy ustnej do żołądka, ale zawiera również własne enzymy trawienne, które pomagają w rozkładzie skrobi i tłuszczów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 

Mogą Cię zainteresować