- Reklama - Susz konopny CBD Cannabis Light

Suchość w ustach po paleniu marihuany. Dlaczego tak się dzieje?

Suchość w ustach jest jednym z najbardziej znanym efektem ubocznym palenia marihuany. Brak śliny, trudności z przełykaniem i suche usta są naszym największym wrogiem, zwłaszcza kiedy na gastrofazie chcemy wrzucić na ząb krakersy lub inne przekąski, które wymagają posiadania przynajmniej minimalnej ilości śliny.

brak śliny po paleniu marihuany
- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Ale dlaczego po paleniu marihuany odczuwamy suchość w ustach?

Od 2006 roku, suchość w ustach jest przedmiotem badań argentyńskich naukowców z Uniwersytetu w Buenos Aires. Dzięki nim wiemy już sporo o tym nieprzyjemnym aspekcie używania konopi indyjskich.

Używanie marihuany sprawia, że czujemy suchość w ustach, ponieważ aktywne związki zawarte w konopiach wchodzą w interakcję z komórkami, które kontrolują wydzielanie śliny. Podczas konsumpcji marihuany (palenie, waporyzacja, jedzenie itp.), tetrahydrokannabinol (THC) łączy się z receptorami kannabinoidowymi.

Tetrahydrokannabinol (THC) jest kannabinoidem występującym w marihuanie, który znany jest z powodowania efektów psychoaktywnych wśród użytkowników rekreacyjnych.

Receptory kannabinoidowe rozmieszczone są w całym organizmie i oddziałują na kannabinoidy pochodzące z konopi. Receptory kannabinoidowe należą do systemu endokannabinoidowego, który reguluje wiele ważnych funkcji naszego organizmu.

- Reklama - Cannabis Light logo

Receptory kannabinoidowe znajdują się również na gruczołach ślinowych w jamie ustnej. Jak się okazuje, oba typy receptorów kannabinoidowych (CB1 i CB2) są obecne śliniance podżuchwowej – parze gruczołów znajdujących się poniżej dna jamy ustnej, które odpowiedzialne są za produkcję około 70% naszej śliny.

„Z tego względu każda forma przyjmowania marihuany będzie skutkować suchością w ustach.” – mówi Ryszard Fazowski, ekspert ze sklepu VapeFully. „Jednak w przypadku waporyzacji efekt „kapcia w ustach” będzie mniejszy, ponieważ waporyzacji nie towarzyszy dym zostawiający w ustach przykry posmak i nalot.” – dodaje ekspert.

Kiedy kannabinoidy takie jak THC wiążą się ze swoim receptorem, ślinianka podżuchwowa przestaje otrzymywać informacje od przywspółczulnego układu nerwowego, że ma produkować ślinę – rezultatem tego jest efekt “kapcia w ustach”.

suchosc-w-ustach-po-marihuanie

Co ciekawe, uważa się, że kannabinoidy blokują przesyłanie wiadomości z przywspółczulnego układu nerwowego na dwa sposoby – poprzez wiązanie się z receptorami w gruczołach ślinowych, jak również z receptorami w mózgu, z których pochodzą sygnały.

- Reklama - nasiona marihuany GanjaFarmer.com.pl

Ale jaką rolę głównie pełni ślina? Tutaj możemy powiedzieć, że marihuana bawi i uczy. Ślina bierze udział w procesie trawienia (który jest prawie pewny, kiedy dojdzie do nas gastrofaza). Ślina nie tylko umożliwia “smarowanie” przełyku, a co za tym idzie gładkie przejście pokarmu z jamy ustnej do żołądka, ale zawiera również własne enzymy trawienne, które pomagają w rozkładzie skrobi i tłuszczów.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Najnowsze
- Reklama -Telemedika - recepta na medyczną marihuanę
Wybrane dla Ciebie
ReklamaVaporShop.pl
Mogą Cię zainteresować
- Reklama -