- Reklama -
Banner

Naukowcy odkrywają dokładny powód, dla którego marihuana powoduje „gastrofazę”

Po raz pierwszy naukowcy zidentyfikowali, co dokładnie dzieje się w mózgu po użyciu marihuany i co jest powodem zjawiska znanego jako „gastro faza”. To przełomowe odkrycie, sfinansowane przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych, zostało opublikowane przez badaczy z Washington State University (WSU) w czasopiśmie naukowym Scientific Reports. Odkrycia te rzucają światło na sposób, w jaki konopie indyjskie aktywują specyficzne grupy neuronów w regionie podwzgórza, stymulując apetyt.

Rola marihuany w stymulacji apetytu – nowe perspektywy

Efekty zwiększające apetyt wywoływane przez marihuanę, są dobrze znane konsumentom, ale teraz wyniki nowych badań na zwierzętach dostarczają wglądów, które mogą przyczynić się do rozwoju terapii dla osób cierpiących na takie schorzenia jak anoreksja czy otyłość.

Podczas eksperymentów na myszach, które były narażone na działanie oparów z waporyzowanej marihuany, naukowcy użyli technologii obrazowania wapnia (podobnej do rezonansu magnetycznego mózgu) do śledzenia zmian w aktywności neuronów. Odkryli, że opary marihuany wiążą się z receptorami kannabinoidowymi typu 1 (CB1) w mózgu i aktywują tak zwane neurony „karmienia” w podwzgórzu, znane jako neurony Agouti Related Protein.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Długo niezrozumiały mechanizm biologiczny

“Efekty Cannabis sativa pobudzające apetyt są znane od wieków, jednak zaskakująco, biologiczne mechanizmy leżące u ich podstaw pozostawały do tej pory w dużej mierze nieznane,” komentuje Jon Davis, asystent profesora neurologii na WSU.

Jak mózg reaguje na rekreacyjne używanie cannabis

„Teraz wiemy, jednym ze sposobów, w jaki mózg reaguje na używanie marihuany, jest stymulacja apetytu,” dodaje Davis. W bardziej naukowych terminach, badanie wykazało, że „farmakologiczna aktywacja CB1R osłabia hamujący ton synaptyczny na neurony Agouti Related Peptide (AgRP) w MBH,” czyli śródmózgowym podwzgórzu.

Implikacje dla nauki i medycyny

Na podstawie tych wyników naukowcy wnioskują, że neurony MBH przyczyniają się do właściwości stymulujących apetyt po inhalacji pary powstałej w wyniku waporyzacji. Ważne jest, że w badaniu tym wykorzystano parę powstałą w wyniku waporyzacji, a nie wstrzykniętego THC, jak w poprzednich badaniach na zwierzętach. Wyniki te są więc uważane za bardziej dokładnie odzwierciedlające aktywność mózgu u ludzi używających marihuany.

Finansowanie badań

Badanie było częściowo finansowane przez dwa federalne organy, Narodowy Instytut Nadużywania Alkoholu i Alkoholizmu (NIAAA) oraz Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Naukowcy otrzymali również środki z państwowych dochodów związanych z alkoholem.

Długotrwałe zainteresowanie zjawiskiem „gastro fazy”

Zjawisko „gastrofazy” od dawna intryguje naukowców. Na przykład badanie z 2019 roku wykazało, że sprzedaż produktów często spożywanych podczas tego stanu wzmożonego apetytu, takich jak lody, ciastka i chipsy, wzrasta po legalizacji marihuany w poszczególnych stanach.

Mimo to, badanie z 2022 roku ustaliło, że legalizacja marihuany dla dorosłych użytkowników jest faktycznie związana ze zmniejszeniem poziomów otyłości, pomimo że cannabis jest dobrze znanym stymulatorem apetytu.

W ubiegłym roku metaanaliza również wykazała, że osoby używające marihuany są około dwa razy mniej narażone na rozwój cukrzycy typu 2.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 

Mogą Cię zainteresować