- Reklama -
Banner

Czym jest sativa? Definicja i efekty sativy

Termin Sativa często używany wśród konsumentów marihuany, aby opisać produkt z konopi o działaniu stymulującym i energetyzującym. Chociaż w miarę rozwoju badań stało się jasne, że działanie konopi jest bardziej złożone niż sativa vs indica, przy czym ta pierwsza zapewnia bardziej energetyzujące doznania, a druga zapewnia więcej relaksu.

Odmiany Cannabis sativa charakteryzują się długimi, cienkimi liśćmi wachlarzowymi i mają tendencję do długiego okresu kwitnienia. Liść odmiany sativa może mieć aż 13 palców. Sativy kwitną w cieplejszym klimacie i mogą naturalnie wzrosnąć do ponad 3 metrów wysokości w sezonie.

Czym jest Sativa?

Indica vs Sativa
Różnice w liściach odmian indica i sativa

Dla konsumentów zarówno sativa, jak i indica są silnie powiązane z ich postrzeganymi profilami efektów. Większość użytkowników konopi usłyszy termin sativa i pomyśli o energetyzującym, podnoszącym na duchu i mózgowym doświadczeniu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Dla konsumenta zarówno sativa, jak i indica są silnie związane z ich postrzeganymi profilami efektów. Większość użytkowników konopi usłyszy termin sativa i pomyśli o energetyzującym, podnoszącym na duchu i mózgowym doświadczeniu.

Przemysł wykorzystuje te cechy jako sposób na sprzedaż odmian sativa i indica oraz tysięcy innych produktów z konopi. Ale efekty, które zazwyczaj kojarzymy z sativą, nie zawsze są wytwarzane przez rośliny sativa, ani też odmiany indica nie zawsze dają efekty podobne do indici. W rzeczywistości efekty nie mają żadnego związku z fizyczną strukturą dzisiejszych roślin konopi. Terminy sativa i indica są o wiele bardziej przydatne dla hodowców niż dla konsumentów. W uprawie sativa jest powszechnie używana do opisania morfologii lub cech fizycznych rośliny podczas wzrostu. Sativy są zazwyczaj wyższe niż indici i mają długie, cienkie liście, podczas gdy odmiany indica są znacznie krótsze i zawierają szerokie, krótkie liście. Sativy dojrzewają również znacznie dłużej w fazie kwitnienia, z czasem kwitnienia do 100 dni.

Historia terminu “sativa”

Termin sativa jest pochodną łacińskiego przymiotnika botanicznego sativum, oznaczającego uprawę. Najwcześniejsze odnotowane użycie sativy jako terminu dotyczącego konopi pochodzi od angielskiego zielarza Williama Turnera The Names of Herbes (1548), w którym Cannabis sativa jest naukową nazwą nadaną uprawianym konopiom.

Szwedzki botanik Carl Linnaeus przypisał nazwę C. sativa temu, co uważał za jedyny gatunek z rodzaju Cannabis w 1753 roku. Trzydzieści dwa lata później francuski biolog Jean-Baptiste Lamarck zidentyfikował Cannabis indica jako odrębny gatunek od Cannabis sativa. To prawdopodobnie jest podstawą naszej obecnej taksonomii sativa/indica.

Lamarck oparł swoją klasyfikację C. indica głównie na fizycznych różnicach w stosunku do rośliny Linneusza C. sativa, w tym wąskich, ciemnozielonych liści i gęstszych rozgałęzień. Zauważył również, że C. indica była silniejszym środkiem odurzającym niż C. sativa, co oznacza najwcześniejszy przypadek powiązania działania rośliny z jej typem.

Przejście od C. sativa Linneusza i C. indica Lamarcka do naszej obecnej definicji sativa i indica nastąpiło w 1974 roku, kiedy amerykański biolog Richard Evans Schultes zastosował termin C. indica do roślin konopi w Afganistanie. Klasyfikacja C. indica Schultesa miała ogromny wpływ na rozwój naszej współczesnej taksonomii indica/sativa, wiążąc odmianę indica z odrębnym pochodzeniem geograficznym. Było to później naśladowane przez Lorana C. Andersona, który określił rośliny afgańskie jako C. indica, a rośliny indyjskie jako C. sativa.

Jaka jest różnica między indicą a sativą?

Sativa - indica - ruderalis | Różnice w roślinach
Porównanie roślin sativa, indica i ruderalis

Oddzielenie roślin sativa i indica według cech wzrostu i budowy fizycznej jest użyteczną i skuteczną praktyką dla hodowców.

Prawdziwa różnica między dzisiejszymi roślinami sativa i indica polega na ich obserwowalnych cechach podczas cyklu uprawy. Rośliny Sativa są wyższe niż indica i mają cieńsze liście. Sativy dojrzewają również znacznie wolniej niż indica, które mają tendencję do kwitnienia w ciągu 45-65 dni, w przeciwieństwie do sativy, której czas kwitnienia to nawet 100 dni.

Rośliny Sativa mają dłuższe cykle kwitnienia, lepiej radzą sobie w ciepłym klimacie z długim latem i zwykle rosną z wąskimi, jasnozielonymi liśćmi. W odmianach Landrace, sativy mają tendencję do wytwarzania wyższych stężeń THCA w stosunku do CBDA niż indica.

Krzyżowanie zdominowało ostatnie 50 lat uprawy konopi, praktycznie eliminując możliwość napotkania czystej sativy lub indiki. Klasyfikacja określonej odmiany jako indica lub sativa zwykle oznacza, że przechyla się ona w jedną lub drugą stronę spektrum sativa/indica.

Jakie są efekty odmian sativa?

Chociaż taksonomia sativa/indica jest skuteczna dla hodowców, nie pomaga konsumentom przewidywać skutków działania danej rośliny konopi. Interwencja człowieka radykalnie zmieniła skład chemiczny konopi. W czasach Linneusza i Lamarcka działanie roślin C. sativa i C. indica mogło być bardziej zbieżne z ich cechami fizycznymi. Dziś wygląd rośliny nie mówi nam nic o tym, jaki efekt przyniesie.

Czy sativa dodaje energii?

W społeczności konopnej odmiany sativa są często charakteryzowane jako podnosząca na duchu, które powodują haj w głowie, podczas gdy indiki są uważane za uspokajające i zazwyczaj prowadzą do intensywnego haju. Dr Ethan Russo, badacz psychofarmakologii i neurolog będący na czele badań nad kannabinoidami, wyjaśnił w wywiadzie opublikowanym w recenzowanym czasopiśmie „Cannabis and Cannabinoid Research”, że „rozróżnienie sativa/indica jest powszechnie stosowane w literaturze świeckiej i jest kompletnym nonsensem”. W rzeczywistości działanie konopi opiera się na unikalnych profilach chemicznych każdej odmiany, a nie na linii genetycznej.

Co więcej, efekty konopi mają więcej wspólnego z budową indywidualnego systemu endokannabinoidowego użytkownika niż z genetycznym pochodzeniem rośliny. Osoby mogą mieć różne doświadczenia w zależności od sposobu, w jaki ich system endokannabinoidowy oddziałuje z danym profilem kannabinoidów. Jeden użytkownik może zgłaszać uczucie uspokojenia i odprężenia spowodowane przez roślinę z linii sativy, podczas gdy inny będzie zgłaszać podnoszący na duchu efekt tej samej rośliny.

Jeśli dzisiaj pójdziesz do kliniki konopnej po receptę na medyczną marihuanę, to prawdopodobnie lekarz zaleci Ci odmianę sativa lub indica. Żadna z nich nie będzie jednak czystą indiką lub sativą, ponieważ są to hybrydy. Wszystkie nowoczesne odmiany są technicznie hybrydami.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować