- Reklama -
Banner

Marihuana jest bezpieczniejsza niż alkohol i papierosy – i jest mniej uzależniająca niż technologia – twierdzą Amerykanie

Według nowej ankiety, Amerykanie uważają marihuanę za znacznie mniej niebezpieczną niż papierosy, alkohol i opioidy. Zwracają także uwagę na mniejszy stopień uzależnienia od niej w porównaniu z tymi substancjami oraz technologią.

Badanie to, opublikowane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Psychiatryczne (APA) i Morning Consult, badało publiczną opinię na temat niebezpieczeństwa i potencjału uzależnienia od sześciu różnych substancji, a także technologii.

Perspektywa Amerykanów na marihuanę

38 procent respondentów określiło marihuanę jako „bardzo lub do pewnego stopnia niebezpieczną”.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Osoby te znacznie częściej uważały za niebezpieczne papierosy (84 procent), alkohol (64 procent), przepisane opioidy (66 procent), opioidy bez recepty (75 procent) oraz e-papierosy (76 procent). Jedyną rzeczą, którą ludzie określali jako bezpieczniejszą od marihuany, była technologia – tylko 23 procent opisało ją jako bardzo lub do pewnego stopnia niebezpieczną.

Uzależnienie od marihuany w oczach społeczeństwa

Marihuana w słoiku

W osobnym pytaniu, 64 procent stwierdziło, że marihuana może uzależniać. Jest to mniejszy odsetek, niż w każdej z innych kategorii, w tym papierosy (87 procent), alkohol (84 procent), przepisane opioidy (83 procent), opioidy bez recepty (74 procent), e-papierosy (81 procent) oraz technologia (75 procent).

Jest oczywiste, że udało nam się przekazać wiadomość, że papierosy są niebezpieczne i uzależniające,” powiedział prezes APA, Petros Levounis, w komunikacie prasowym. „Możemy pomóc zapobiegać dalszym uzależnieniom Amerykanów od innych potencjalnie uzależniających substancji i zachowań, takich jak picie alkoholu czy korzystanie z technologii”.

Przyczyny uzależnienia według respondentów

Na pytanie o przyczyny uzależnienia, 47 procent respondentów stwierdziło, że wynika ono z “osobistej słabości”, ale 76 procent uważa uzależnienie za chorobę, a 93 procent twierdzi, że zaburzenia związane z używaniem substancji można leczyć. Ponadto, 76 procent respondentów stwierdziło, że uzależnieniom można zapobiegać.

Co więcej, 71 procent Amerykanów twierdzi, że wiedzieliby, jak pomóc osobie w swoim otoczeniu borykającej się z uzależnieniem. Chociaż 58 procent stwierdziło, że są świadomi istnienia leku przeciwdziałającego przedawkowaniu opioidów, naloksonu, tylko 35 procent stwierdziło, że wiedzieliby, jak uzyskać dostęp do tego leku w przypadku przedawkowania.

W 2022 roku opioidy zabiły ponad 100 000 osób,” powiedział dyrektor medyczny i CEO APA, Saul Levin. “Mimo, że większość Amerykanów uważa zaburzenia związane z używaniem substancji za chorobę wymagającą leczenia, możemy zrobić więcej, aby zapewnić, że więcej osób w naszych społecznościach jest świadomych i ma dostęp do naloksonu, który ratuje życie.”

APA zapowiedziało uruchomienie kampanii publicznej na temat uzależnienia, początkowo skupiając się na e-papierosach, a następnie przechodząc do opioidów latem, alkoholu zimą i technologii w przyszłym roku. Nie wspomniało o planach włączenia marihuany do tej kampanii edukacyjnej.

Badanie przeprowadzono na próbie 2201 dorosłych w dniach 20-22 kwietnia, z marginesem błędu +/- 2 punkty procentowe.

Sondaż przeprowadzony tylko w stanie Nowy Jork, opublikowany w marcu, wykazał, że 77 procent respondentów uważa, że spożycie alkoholu stanowi poważne lub do pewnego stopnia poważne zagrożenie dla zdrowia publicznego, podczas gdy 46 procent stwierdziło, że tak jest w przypadku konsumpcji marihuany.

Wyniki te są w dużej mierze zgodne ze zmieniającym się postrzeganiem alkoholu i marihuany, przy coraz mniejszej liczbie osób uważających marihuanę za niezwykle niebezpieczną substancję, w miarę jak więcej stanów decyduje się na jej legalizację dla celów medycznych i rekreacyjnych. Edukacja publiczna również przyczyniła się do zwiększenia świadomości na temat szkodliwości alkoholu.

Ponadto, wcześniejsze sondaże wykazały, że wiele osób używa marihuany jako alternatywy dla alkoholu, a także dla wielu leków na receptę.

Około jedna na pięć osób, które wzięły udział w “Suchym Styczniu” w tym roku, stwierdziło, że używa marihuany jako alternatywy, pomagającej przetrwać ten miesiąc, zgodnie z innym sondażem.

Odrębny sondaż przeprowadzony w zeszłym roku wykazał, że więcej Amerykanów teraz otwarcie przyznaje, że pali marihuanę lub spożywa produkty z jej dodatkiem, niż twierdzi, że paliło papierosy w ostatnim tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować