- Reklama -
Banner

Zaburzenie używania marihuany: 11 objawów “problematycznego używania konopi”

Zaburzenie używania konopi (CUD) to diagnoza stawiana w przypadku łagodnych, umiarkowanych lub ciężkich problemów związanych z używaniem marihuany.

Zaburzenie używania marihuany dotyka około 10% z 193 milionów użytkowników konopi na świecie. Definicja wskazuje, że używanie marihuany może negatywnie wpłynąć na ludzi, niekoniecznie uzależnionych, a lista objawów może pomóc w rozpoznaniu uzależnienia od THC.

Oznaki i objawy zaburzeń używania konopi

Jedną z kluczowych rzeczy, o których należy pamiętać w przypadku zaburzeń używania konopi indyjskich, jest to, że wiąże się to z używaniem marihuany, które stwarza problemy lub problemy dla użytkownika.

Aby zdiagnozować zaburzenie używania konopi indyjskich, osoba musi wykazywać co najmniej dwa z 11 objawów i muszą one wystąpić w tym samym 12-miesięcznym okresie. Liczba objawów określa, czy u danej osoby zostanie zdiagnozowane łagodne, umiarkowane lub ciężkie zaburzenie używania konopi indyjskich.

 • Utrata kontroli: używanie większej ilości marihuany lub używanie jej przez dłuższy czas niż zamierzano
 • Upośledzenia społeczne: nie angażowanie się w ważną pracę, kontakty towarzyskie, hobby lub zajęcia rekreacyjne z powodu używania marihuany
 • Niezdolność do rzucenia palenia: niemożność odstawienia, pomimo chęci rzucenia palenia lub zmniejszenia ilości używanej marihuany
 • Ignorowanie ryzyka: ciągłe używanie marihuany pomimo niebezpieczeństw, które wiążą się z jej używaniem – np. ryzyko aresztowania
 • Potrzeba: Chęć używania marihuany, gdy jej nie używasz
 • Frustracja z powodu istniejących problemów: ciągłe stosowanie, mimo że używanie marihuany pogarsza istniejący problem fizyczny lub psychiczny
 • Kłopoty w głównych sferach życia: Niemożność wykonywania swoich obowiązków w domu, pracy i szkole z powodu nadużywania marihuany
 • Budowanie tolerancji: z czasem potrzeba większej ilości marihuany, aby uzyskać pożądany efekt
 • Pomijanie problemów spowodowanych używaniem: kontynuowanie używania marihuany pomimo negatywnego wpływu używania marihuany na relacje
 • Odstawienie: gdy nie przyjmujesz zwyczajowej ilości marihuany lub całkowicie zaprzestajesz używania, pojawiają się objawy odstawienia
 • Nieproporcjonalne skupienie: poświęcanie zbyt dużo czasu i zbyt wielu zasobów na używanie marihuany

Diagnoza zaburzeń używania konopi

Marihuana poprawia neuroplastyczność mózgu

Aby zdiagnozować zaburzenie używania konopi indyjskich, niezbędna jest historia danej osoby. Obejmuje to zbadanie, czy konkretna osoba lub członkowie jej najbliższej rodziny mają historię nadużywania substancji lub problemów ze zdrowiem psychicznym, a także ich historię medyczną i narażenie na stres środowiskowy.

Diagnoza zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich indentyfikowana jest na podstawie 11 kryteriów lub objawów opisanych powyżej. Powagę problemów danej osoby można zobrazować, dołączając dodatkowy wskaźnik:

Łagodne: 2-3 objawy
Umiarkowane: 4-5 objawów
Ciężkie: 6 lub więcej objawów

Nowa klasyfikacja zaburzeń używania konopi indyjskich (która oddziela używanie problematyczne od uzależnienia od konopi indyjskich lub nadużywania konopi indyjskich) wskazuje, że ktoś może cierpieć na poważne zaburzenia związane z używaniem konopi indyjskich bez jakiejkolwiek tolerancji lub objawów odstawienia, które są cechami charakterystycznymi uzależnienia.

Zobacz: Objawy uzależnienia od marihuany

Zaburzenia używania konopi i inne schorzenia psychiczne

Diagnoza zaburzeń używania marihuany może być skomplikowana przez współwystępujące schorzenia psychiczne. Na przykład zaburzenie używania konopi indyjskich jest silnie związane zarówno z poważną depresją, jak i uogólnionym zaburzeniem lękowym.

Niektóre badania wykazały również wyższy odsetek zaburzeń związanych z używaniem konopi indyjskich u osób z zespołem stresu pourazowego.

Badania wykazały powiązania między zaburzeniem używania marihuany a innymi specyficznymi zaburzeniami używania substancji, z których niektóre obejmują:

 • Zaburzenie używania substancji uspokajających
 • Zaburzenia używania kokainy
 • Zaburzenie używania stymulantów
 • Zaburzenie używania narkotyków w klubach
 • Zaburzenia używania alkoholu

Przyczyny zaburzeń używania konopi

Zaburzenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych nie mają jednej konkretnej przyczyny pasującej do wszystkich osób, u których zdiagnozowano ten problem. Stres, stres emocjonalny i inne stany zdrowia psychicznego (takie jak lęk i depresja) mogą przyczyniać się do rozwoju zaburzeń związanych z używaniem konopi.

Niektóre badania genetyczne sugerują, że uzależnienie od konopi jest dziedziczne. Yale Medicine dodaje, że jedno z badań zidentyfikowało kilka wariantów genów, które zwiększają ryzyko uzależnienia od konopi indyjskich. Jednak potrzebne są dalsze badania, aby potwierdzić te odkrycia i zrozumieć, w jaki sposób te czynniki genetyczne mogą przyczyniać się do uzależnienia od marihuany.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja! Volcano Classic - waporyzator stacjonarny

  Volcano Classic waporyzator stacjonarny Storz & Bickel

  Original price was: 1799 zł.Current price is: 1299 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować