- Reklama -
Banner

Nawet małe dawki LSD mogą poszerzyć świadomość – wskazują badania

Niedawne badanie wykazało, że małe dawki LSD mogą zwiększyć złożoność aktywności mózgu. Odkrycie to ma znaczące implikacje dla poszerzenia naszego zrozumienia świadomości i potencjalnych terapeutycznych zastosowań LSD.

Badanie opublikowane w czasopiśmie Neuropsychopharmacology wykazało, że LSD znacząco zwiększało złożoność neuronalną i wpływało na wzorce fal mózgowych związanych z różnymi stanami świadomości w sposób, którego nie robiły marihuana i stymulanty, takie jak metamfetamina.

Złożoność neuronalna to zasadniczo miara, jak zawiłe są wzorce aktywności w twoim mózgu. Można to sobie wyobrazić jako sposób na ocenę tego, jak “bogate” jest twoje mentalne doświadczenie życia w danym momencie dnia. Kiedy na przykład słyszysz szum wiatru przez drzewa, czy wywołuje to uczucia zdumienia i podziwu, czy raczej sprawia, że twój mózg działa jak zakłócenia w telewizji. Ale gdy masz wysoką złożoność neuronalną, oznacza to, że twoja świadomość pulsuje różnorodnością myśli i doznań. Obniżone poziomy złożoności neuronalnej są związane z obniżoną świadomością, na przykład kiedy śpisz lub jesteś pod wpływem pewnych środków uspokajających.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Skupienie się na złożoności neuronalnej w tym badaniu wiąże się z teorią zwana “hipotezą entropii mózgu”, która sugeruje, że poziom złożoności w aktywności mózgu odzwierciedla, jak bogate i zróżnicowane są nasze świadome doświadczenia, według Robina Carhart-Harrisa dla NIH. Neurobiologia pokazuje, że substancje psychodeliczne zwiększają poziom entropii w mózgu, często powodując rozkład lub złagodzenie sztywnych wzorców myślenia.

Metodologia badań

Badacze przeanalizowali dane z trzech różnych badań klinicznych przeprowadzonych w Laboratorium Farmakologii Zachowań Ludzkich na Uniwersytecie w Chicago. Przeglądali, jak substancje psychoaktywne, takie jak LSD, THC i metamfetamina, porównują się z placebo. W badaniu uczestniczyło 73 uczestników.

Chcę wiedzieć, w jaki sposób ludzie zdobywają głębsze wglądy i obserwacje na temat siebie, życia i bytu podczas zmienionych stanów świadomości” – powiedział Conor H. Murray, autor badania i asystent naukowy w UCLA oraz założyciel Psynautics.com, donosi PsyPost. “Ponieważ szczególnie interesuję się neurobiologicznymi podstawami świadomości i zmienionymi stanami, postanowiłem przeanalizować wszystkie trzy badania, aby określić, czy neuralny korelat świadomości był dotknięty mikrodawkami LSD w porównaniu do dawek THC i metamfetaminy.”

Dla LSD uczestnicy otrzymywali dawki 13 lub 26 mikrogramów. Jest to znacznie mniejsza dawka niż ta, która wywołuje tradycyjne doświadczenie psychodeliczne, które zazwyczaj mieści się w granicach od 100 do 200 mikrogramów. Uczestnicy często zgłaszali, że “coś czują” powyżej 15 mikrogramów.

Badacze podawali innym uczestnikom badania dawki THC, psychoaktywny kannabinoid występujący w marihuanie. Dawki wynosiły 7,5 miligrama i 15 miligramów. Dawki te zostały zaprojektowane jako małe – mniejsze niż dawki rekreacyjne – ale wystarczające, aby osoby, które nie spożywają regularnie marihuany, poczuły się “nieco na haju”.

Na koniec, badacze podali ostatniej grupie uczestników dawki metamfetaminy, zaczynając od 10 miligramów do 20 miligramów.

Te ilości zostały wybrane, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że są wystarczające, aby uczestnicy poczuli się inaczej i zauważyli zmiany w swoim zachowaniu i aktywności mózgu, nie będąc całkowicie pochłoniętym daną substancją.

Podczas każdej sesji uczestnicy badania byli podłączeni do elektroencefalografu (EEG), skupiając się szczególnie na złożoności neuronalnej za pomocą miary złożoności Limpel-Ziv, aby rejestrować aktywność mózgu. Celem tego pomiaru było obserwowanie różnorodności wzorców mózgowych u każdego uczestnika badania, mając nadzieję na zrozumienie, w jaki sposób dane substancje wpływają na naszą złożoność neuronalną. Oprócz odczytów EEG, uczestnicy dostarczali samoopisy na temat swoich stanów nastroju i odczuwanych efektów psychoaktywnych w różnych punktach sesji.

Wyniki badań

LSD było jedyną spośród podawanych w badaniu substancji, która zwiększała złożoność neuronalną. Wskazuje to na unikalne efekty LSD na funkcjonowanie mózgu, możliwe wyjaśnienie zdolności substancji do poszerzania świadomości. Wzrost złożoności neuronalnej zbiegł się również z obniżeniem mocy fal delta i theta, które zwykle są związane ze stanami podświadomości, takimi jak sen.

Spadek mocy fal delta i theta szedł w parze z uczestnikami raportującymi uczucia ekstazy, sugeruje związek między zmienioną aktywnością mózgu wywołaną przez LSD a subiektywnym doświadczeniem zwiększonej radości lub euforii.

Co było szczególnie fascynujące w tych zmianach aktywności mózgu, to że występowały one już przy minimalnych dawkach LSD – znacznie poniżej tych, które zazwyczaj wywołują psychodeliczne doświadczenie.

“(…) nawet bardzo niskie dawki LSD mogą ‘poszerzać świadomość’, jak to definiuje gorąco dyskutowana teoria świadomości” – powiedział Murray dla PsyPost. “Nadal nie wiemy, czy to jest dobra rzecz, czy nie – nie dowiedzieliśmy się jeszcze, w jaki sposób ta zmiana mózgu może rzeczywiście wpływać na zdrowie psychiczne lub funkcje poznawcze.”

Co ciekawe, podczas gdy THC i metamfetamina rzeczywiście zmieniały aktywność mózgu, ich wpływy nie przypominały wpływu LSD. THC prowadziło do spadku mocy fal alfa, co było związane ze zmianami poziomów świadomości, ale nie zwiększało złożoności neuronalnej tak jak LSD. Metamfetamina natomiast wywoływała reakcje typowe dla stymulantów, ale nie zmieniała znacząco złożoności neuronalnej ani stanów świadomości tak, jak kwas.

“Głównym zastrzeżeniem było to, że nie pytaliśmy uczestników o subtelne zmiany świadomości, na przykład czy ich zmysł węchu był wzmocniony, lub czy zauważyli subtelności po mikrodawkach LSD, których nie zauważyli na placebo” – zauważył Murray. “Możliwe, że zwiększona entropia byłaby związana z tymi subtelniejszymi zmianami.”

“Jednak ponieważ pytaliśmy tylko o duże efekty zmienionych stanów świadomości, efekty stymulantów itp., nic z tego nie wykazało żadnej zależności od zwiększonej entropii, co stawia pytanie, czy entropia może zwiększać się nawet wtedy, gdy świadomość nie jest w ogóle zmieniona – oczywiście, zastrzeżenie polegało ponownie na tym, że nie mieliśmy każdego subtelniejszego odcienia drobnych zmian, o które można by zapytać.”

Te spostrzeżenia stanowią argument na rzecz korzyści zdrowotnych płynących z zażywania niższych dawek substancji psychodelicznych. Ponadto istotne jest kontynuowanie badań nad procesami leżącymi u podstaw odnotowanego wzrostu złożoności neuronalnej i co to oznacza dla świadomości i funkcji poznawczych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować