- Reklama -
Banner

Zdrowie regularnych użytkowników konopi jest porównywalne lub lepsze niż ogólnej populacji – wskazują badania

Badania przeprowadzone przez naukowców z Międzynarodowego Centrum Edukacji, Badań i Usług Etnobotanicznych (ICEERS) w Hiszpanii, pod kierunkiem José Carlos Bouso, wykazały, że regularni użytkownicy konopi nie doświadczają pogorszenia zdrowia w porównaniu z ogólną populacją.

Było to pierwsze tego typu badanie oceniające wpływ regularnego używania konopi na zdrowie publiczne w Hiszpanii, która ma trzeci najwyższy wskaźnik konsumpcji konopi w Europie.

Zespół badawczy składający się z członków ICEERS oraz Wydziału Biologii i Psychologii Zdrowia na Uniwersytecie Autonomicznym w Madrycie, opracował kwestionariusz bazujący na Katalońskim Badaniu Zdrowia Publicznego.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Jak wynika z badań populacji przeprowadzonych w tym samym roku, w którym przeprowadzono niniejsze badanie (2019–2020), w Katalonii 600 000 osób regularnie używa konopi indyjskich (którzy używali ich w ciągu ostatnich 30 dni). W związku z tym do uzyskania 95% poziomu ufności potrzebna była próba licząca 384 osoby: 125 mężczyzn w wieku 15–34 lata, 132 mężczyzn w wieku 35–64 lata, 63 kobiety w wieku 15–34 lata i 64 kobiety w wieku 35–64 lata. 

Kryteria włączenia wymagały, aby badani mieli od 15 do 64 lat, zamieszkiwali w Katalonii, zażywali konopie indyjskie w ciągu ostatnich 30 dni oraz byli w stanie przeczytać, zrozumieć i podpisać formularz świadomej zgody. Kryteriami wykluczenia były: wiek poniżej 15 lub powyżej 64 lat, brak miejsca zamieszkania w Katalonii, nie zażywanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni lub niezrozumienie lub podpisanie formularza świadomej zgody.

Informacje zebrano od 419 regularnych użytkowników konopi z regionu Katalonii w Hiszpanii. Dane zostały zebrane między 2019 a 2022 rokiem i obejmowały informacje socjodemograficzne na temat zdrowia psychicznego i fizycznego, stylu życia, relacji społecznych oraz konsumpcji alkoholu, tytoniu i innych substancji.

José Carlos Bouso, główny badacz tej pracy, stwierdził, że zdrowie regularnych użytkowników konopi jest porównywalne lub lepsze niż ogólnej populacji. Użytkownicy konopi lepiej oceniali swoje zdrowie, mieli lepszy wskaźnik masy ciała, zgłaszali mniej problemów z cholesterolem, ciśnieniem krwi, chorobami przewlekłymi, ograniczeniami fizycznymi oraz depresją.

Odkrycia te są spójne z wcześniejszymi badaniami opisującymi potencjalne korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania konopi indyjskich, takie jak zmniejszone ryzyko otyłości i chorób układu krążenia. Jednak u osób regularnie używających konopi indyjskich zaobserwowano również wyższy poziom problemów ze snem, co może mieć negatywne, długoterminowe konsekwencje zdrowotne.

Należy zauważyć, że większość uczestników tego badania spożywała konopie indyjskie w postaci spliffów zmieszanych z tytoniem. Metoda ta może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie płuc, gdyż palenie marihuany zmieszanej z tytoniem zwiększa ryzyko chorób układu oddechowego. Dlatego ważne jest promowanie bezpieczniejszych metod konsumpcji, takich jak używanie waporyzatorów lub produktów spożywczych, aby zmniejszyć ryzyko związane z używaniem konopi indyjskich.

Dodatkowo, użytkownicy konopi zgłaszali, że spożywają połowę ilości alkoholu w porównaniu z ogólną populacją, a 30% próbki była w stanie zaprzestać przyjmowania leków na receptę podczas używania konopi.

Chociaż badanie wykazało, że użytkownicy konopi mieli gorsze wskaźniki snu niż ogólna populacja, istniejące dowody wskazują również na lepszą jakość snu u użytkowników medycznej marihuany. Autorzy badania sugerują włączenie artykułów związanych z konopiami do krajowych badań zdrowia w celu dostarczenia cennych danych wspierających debatę publiczną nad ich regulacją.

José Carlos Bouso podkreślił: „Konsumpcja konopi jest stygmatyzowana, ponieważ roślina ta jest uważana za szkodliwą dla zdrowia publicznego, ale nigdy nie przeprowadzono rzeczywistego badania nad jej wpływem opartego na wskaźnikach zdrowia publicznego. To pierwsze tego typu badanie. Wyniki mają na celu pomóc kształtować decyzje polityczne dotyczące regulacji konopi.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować