- Reklama -
Banner

Wpływ legalizacji marihuany na zdrowie publiczne – przegląd badań

Przeciwnicy stosowania marihuany do celów medycznych i rekreacyjnych często zgłaszają obawy dotyczące jej wpływu na zdrowie publiczne, twierdząc, że taka polityka spowoduje wzrost konsumentów marihuany i stosowanie innych potencjalnie szkodliwych substancji. Nowe badanie wskazuje jednak, że chociaż używanie marihuany po jej zalegalizowaniu rośnie wśród dorosłych, ale nie nastolatków, niekoniecznie oznacza to, że więcej osób angażuje się w ryzykowne zachowania.

„Badania sugerują, że [przepisy dotyczące medycznej marihuany] zwiększają używanie konopi przez osoby dorosłe, ale nie nastolatków, a przepisy związane z nieuregulowaną sprzedażą mogą zwiększać zaburzenia związane z używaniem konopi przez osoby dorosłe” – czytamy w artykule. „Bardziej liberalne przepisy mogą zmniejszyć niektóre szkody związane ze stosowaniem leków opioidowych, a ich wpływ na spożywanie alkoholu i tytoniu pozostaje niepewny”.

„Badania nad [przepisami rekreacyjnymi dotyczącymi konopi indyjskich] dopiero się pojawiają, ale odkrycia sugerują niewielki wpływ na rozpowszechnienie zażywania konopi przez młodzież, potencjalny wzrost używania przez studentów na studiach oraz nieznany wpływ na używanie innych substancji”.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Aby zrozumieć związek między przepisami dotyczącymi marihuany a zdrowiem publicznym, badacze w Kalifornii przeanalizowali badania opublikowane od stycznia 2005 r. do lutego 2019 r., które koncentrowały się na polityce i konsumpcji marihuany, a także spożywaniu alkoholu, opioidów i tytoniu. Znaleźli 42 artykuły spełniające ich kryteria.

„Zrozumienie, w jaki sposób polityka dotycząca marihuany wpływa na używanie konopi indyjskich, ma kluczowe znaczenie dla późniejszych badań dotyczących ich wpływu na używanie innych substancji, ale samo w sobie jest ważnym pytaniem” – piszą autorzy przeglądu badań.

„Jeśli liberalizacja prawa nie wpływa na używanie konopi indyjskich, ale zamiast tego przenosi niektórych konsumentów lub wszystkich istniejących (lub potencjalne zastosowania) z nielegalnego na legalny rynek, to prawdopodobnie takie polityki zwiększają dobrobyt z perspektywy rządowej (np. zwiększenie dochodów podatkowych, ograniczenie wydatków na egzekwowania prawa) i z perspektywy konsumenta (np. bezpieczniejszy i bardziej standaryzowany produkt). ”

Oto krótki przegląd niektórych z ich odkryć, które zostały opublikowane w tym miesiącu w American Journal of Drug and Alcohol Abuse:

  • Większość badań, w których badano, w jaki sposób używanie marihuany u nastolatków zmieniło się po tym, jak stany zalegalizowały marihuanę do celów medycznych, wykazały, że uchwalenie takich przepisów nie miało żadnego wpływu na wskaźnik spożycia przez nastolatków.
  • Naukowcy odkryli, że przyjęcie przepisów dotyczących marihuany do celów medycznych (Medical Cannabis Law) było związane ze wzrostem używania wśród osób dorosłych. „Dodatkowo”, piszą autorzy przeglądu, „badania, w których rozważano przepisy dotyczące medycznej marihuany, wskazują, że wzrost stosowania przez osoby dorosłe jest bardziej wyraźny w stanach, które przyjęły łagodniejsze zasady, na przykład poprzez sprzedaż detaliczną lub włączenie bólu jako warunku kwalifikującego do uzyskania recepty.”
  • Tylko pięć badań w przeglądzie dotyczyło wpływu legalizacji rekreacyjnej marihuany na używanie konopi indyjskich we wszystkich grupach wiekowych. Jest tak, ponieważ wiele z tych przepisów zostało wdrożonych stosunkowo niedawno. W przeglądzie stwierdzono, że wyniki są mieszane, pokazując „zwiększone rozpowszechnienie używania wśród młodzieży w niektórych stanach (Waszyngton i Oregon), ale nie w innych (Kolorado) i nieznaczne wahania używania wśród dorosłych”. Autorzy ostrzegają jednak, że te badania miały kilka ograniczeń.
  • Kiedy zbadali, czy zalegalizowanie marihuany medycznej ma jakikolwiek wpływ na zaburzenia związane z nadużywaniem konopi indyjskich , we wczesnych badaniach autorzy znaleźli mieszane wyniki. Późniejsze badania skupiły się jednak na szczegółowych przepisach w nich zawartych: w jednym z badań stwierdzono, że stany, które zezwalały na sprzedaż medycznej marihuany w sklepach (dyspensariach), widziały „znacznie wyższe wskaźniki przyjęć na leczenie osób uzależnionych od marihuany, zarówno w całej populacji, ale i wśród młodzieży”.
  • Jeśli chodzi o wpływ legalizacji na konsumpcję alkoholu, to autorzy recenzji piszą, że trudno jest wyciągać wnioski na temat związku między polityką dotyczącą marihuany a spożywaniem alkoholu, ponieważ ilość dotychczasowych badań jest minimalna, a te, które są, zawierają kilka ograniczeń. Na przykład naukowcy muszą jeszcze dowiedzieć się, jak konsekwentnie badać bieżącą i zmieniającą się politykę alkoholową, aby porównać ją z przepisami dotyczącymi konopi indyjskich.
  • Chociaż istnieje wiele badań dotyczących stosowania marihuany jako potencjalnej formy leczenia przewlekłego bólu zamiast leków opioidowych, autorzy przeglądu twierdzą, że jest to problem „daleki od rozwiązania obecnego stanu badań klinicznych i epidemiologicznych”. Wiele badań wykazujących związek między ograniczeniem nadużywania opioidów a legalizacją marihuany nie uwzględnia nowych przepisów stanowych dotyczących opioidów.
  • Nadal nie jest jasne, w jaki sposób przepisy dotyczące używania marihuany wpływają na palenie tytoniu: jedno badanie wykazało, że zatwierdzenie marihuany do celów medycznych było związane z „znaczącym spadkiem rozpowszechnienia palenia papierosów wśród dorosłych, a także spadkiem intensywności palenia tytoniu wśród codziennych palaczy”. Inny artykuł stwierdził, że starsi nastolatkowie częściej używają papierosów, ale nie zaczynają używać marihuany po tym, jak zostały wprowadzone medyczne przepisy dotyczące marihuany.

„Pomimo rosnącej uwagi badaczy, dowody dotyczące wpływu legalizacji marihuany do celów medycznych lub rekreacyjnych na zdrowie publiczne nie są jednoznaczne w odniesieniu do wielu najważniejszych kwestii”, podsumowują autorzy przeglądu. Konieczne są nie tylko dalsze badania, ale także dokładne przyjrzenie się przepisom w każdym stanie i zastanowienie się, ile czasu potrzeba, aby zrozumieć skutki zmian politycznych dotyczących używania marihuany do celów medycznych lub rekreacyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 
  • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

    29 
  • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

    349 
  • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

    25 
  • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

    359 

Mogą Cię zainteresować