- Reklama -
Banner

Co to jest spliff? Definicja oraz wady i zalety spliffów

Jeśli jesteś nowy w kulturze konopi, prawdopodobnie już wiesz, czym są jointy i blunty, ale czy wiesz co to jest spliff? Tutaj dowiesz się, czym są spliffy, skąd pochodzi ich nazwa oraz jakie są możliwe zalety i wady palenia spliffów.

Definicja spliffa

Spliff ma ten sam wygląd co joint, ale posiada dodatkowy element: zawiera konopie zmieszane razem z tytoniem. Blunty, które są zwykle zwijane w brązowy papier cygarowy, również zawierają tytoń, ale spliffy mają znacznie wyższe stężenia tytoniu. Spliffy można więc uznać za hybrydy jointów i bluntów.

Joint, Blunt, Spliff - różnice
Joint, Blunt, Spliff – różnice

Zawartość tytoniu często prowadzi do bardziej energicznego haju u użytkowników, choć za duża ilość może również prowadzić do efektu zamulenia. Spliffy są szczególnie popularne poza Stanami Zjednoczonymi, zwłaszcza w Europie, gdzie wielu użytkowników pali kombinację tytoniu i marihuany.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Krótko mówiąc, spliffy to skręty z konopi z dodatkiem tytoniu.

Dlaczego nazywa się to spliffem?

Słowo to pochodzi z Indii Zachodnich i prawdopodobnie zostało spopularyzowane na Jamajce. Jednak na Jamajce spliff odnosi się do skręta zawierającego tylko marihuanę, bez tytoniu. Termin ten jest powszechnie używany w jamajskim slangu w odniesieniu do jointów, czyli skrętów z marihuaną bez tytoniu.

Dokładne znaczenie słowa „spliff” jest nieznane, w przeciwieństwie do znaczenia słowa joint, które wywodzi się od francuskiego czasownika joindre przetłumaczonego jako „dołączyć”.

Czy warto kręcić spliffy?

Kręcenie spliffa ma kilka wyraźnych zalet. Po pierwsze, możesz kontrolować stosunek tytoniu do konopi, zrównując składniki lub wybierając jeden, aby zdominować drugi, w zależności od pożądanego efektu. Możesz także wybrać rodzaj używanej bibułki – przezroczyste, aromatyzowane lub naturalne.

Smakowe bibułki do spliffów
Smakowe bibułki używane do kręcenia spliffów

Bibułki do tytoniu są generalnie słodsze niż tradycyjne bibułki, więc możesz wybrać owijkę według preferowanego profilu smakowego. Bletki do splifów występują w wielu smakach, w tym bananowym, miodowym, jabłkowym i arbuzowym. Proces skręcania jest prosty, a jeśli wiesz, jak kręcić jointa, będziesz w stanie również skręcić spliffa.

Zalety spliffów

Spliffy oferują szereg korzyści, których mogą nie mieć jointy i blunty. Oto trzy najważniejsze zalety spliffów.

 • Łatwość: podczas gdy łatwość zwijania jointa zależy od tekstury i jakości zmielenia marihuany, spliffy mają tę zaletę, że tytoń działa jak bufor. Tytoń sprawia, że bułka jest bardziej wypełniona i zwarta, ponieważ małe i miękkie kawałki tytoniu uzupełniają luki między zmielonymi kwiatami.
 • Subtelność: jeśli kiedykolwiek zwijałeś i paliłeś jointa w domu, wiesz, że zapach może być przytłaczający i trwać godzinami, jeśli nie dniami. Natomiast spliffy są bardziej dyskretne, ponieważ pachną bardziej palonym tytoniem niż marihuaną, a zapach dymu utrzymuje się krócej. Oczywiście aromat marihuany jest dla wielu osób bardziej pożądany niż zapach dymu papierosowego, więc ta zaleta może nie mieć dla Ciebie znaczenia, jeśli dyskrecja nie jest dla Ciebie problemem.
 • Gładkość: w przeciwieństwie do jointa, w którym jedna strona może palić się szybciej niż druga lub całkowicie zgasnąć, spliff oferuje płynniejsze wrażenia bez denerwujących przerw w paleniu. Od początku do końca tytoń w spliffach zapewnia równomierne spalanie. Przed skręceniem spliffa warto jednak zmielić tytoń na małe kawałeczki, ponieważ długie części tytoniu mogą przepalić bibułkę, co utrudni dalsze palenie.

Wady spliffów

Najbardziej oczywistą wadą spliffów jest to, że zawierają tytoń, znany związek rakotwórczy. Z drugiej strony konopie indyjskie zostały przebadane pod kątem potencjalnych właściwości przeciwnowotworowych. Badania wykazały, że konopie indyjskie mogą hamować wzrost niektórych rodzajów guzów nowotworowych. Niektórzy pacjenci z rakiem również wolą konopie indyjskie od opioidów w celu radzenia sobie z bólem i negatywnymi skutkami chemioterapii. Tytoń spalany w spliffie może zlikwidować lub przynajmniej zmniejszyć wszelkie możliwe korzyści zdrowotne marihuany.

Ponadto wielu konsumentów woli smak marihuany, a nie tytoniu. Ta sama zasada dotyczy zapachu, ponieważ zapach gryzącego dymu papierosowego może być dla niektórych drażliwy, podczas gdy marihuana może być bardziej delikatna dla gardła. Jednak, jak już wspomniano, palenie spliffa może wydzielać subtelniejszy zapach niż palenie czystego jointa, więc ostatecznie sprowadza się to do osobistych preferencji.

Jednym ze sposobów obejścia tych wad jest ograniczenie ilości tytoniu zwijanego w spliffie. Na przykład, zamiast proporcji 50/50, spróbuj zmieszać 80% konopi z 20% tytoniu. Ale jeśli problemy zdrowotne i osobiste preferencje są problemem, możesz chcieć pozostać przy czystych jointach bez dodatku tytoniu.

Jako alternatywa dla tytoniu i sposób na redukcję szkód może służyć susz konopny CBD, który wypełni lukę ilościową po tytoniu, a jednocześnie dostarczy kolejną porcję kannabinoidów, terpenów i innych związków, które mogę korzystnie wpływać na odczuwany haj.

Czy tytoń w spliffie wzmacnia działanie marihuany?

Spliffy mają wiele zalet, ale “zwiększanie fazy” nie jest jedną z nich, zwłaszcza jeśli twój pomysł na haj wiąże się z uczuciem relaksu. Jointy posiadają znacznie większą zawartość marihuany, często zawierając pełen gram marihuany, w porównaniu do połowy tej ilości w spliffie.

Dodatkowo, ze względu na zawartość tytoniu, pobudzająca nikotyna może osłabić uczucie relaksu. Jeśli lubisz bardziej energiczne wzloty, może to być zaletą. Ale jeśli używasz palenia do wyciszenia się, to jointy mogą być lepszym wyborem. Niezależnie od tego, co palisz, odmiany konopi zawierające wyższe stężenia THC są kluczowe, jeśli szukasz mocnych doznań psychoaktywnych.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 

Mogą Cię zainteresować