- Reklama -
Banner

Szwajcaria właśnie stała się pierwszym europejskim krajem, który zaczął sprzedawać marihuanę dla dorosłych

W ten poniedziałek Szwajcaria stała się pierwszym krajem europejskim, który zezwolił na sprzedaż marihuany przeznaczonej dla dorosłych. Ale jest jeden ważny haczyk: mniej niż 200 osób będzie mogło legalnie kupić marihuanę.

To pozornie dziwaczne ograniczenie jest częścią wyjątkowo ostrożnego podejścia Szwajcarii do legalizacji. Zamiast skakać głęboko w świat legalnej marihuany, urzędnicy postanowili wdrożyć bardzo konserwatywny pilotażowy program legalizacji marihuany.

W ramach tego programu wybrana liczba dorosłych Szwajcarów będzie mogła kupować i używać ograniczonej ilości legalnego zioła. W zamian ci szczęśliwi konsumenci muszą zgodzić się na monitorowanie ich zdrowia fizycznego i psychicznego podczas trwania eksperymentu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Pierwsza faza programu rozpoczęła się w tym tygodniu w Basel, najmniejszym z 26 kantonów w Szwajcarii. Teraz, gdy program jest w toku, około 180 dorosłych może teraz legalnie kupować marihuanę w 9 aptekach w Bazylei.

Dostępnych jest jednak tylko sześć legalnych produktów z konopi, w tym 4 rodzaje kwiatów i 2 rodzaje haszyszu. Uczestnicy programu mogą kupić tylko 10 gramów za jednym razem i nie więcej niż 10 gramów THC miesięcznie, a koszt jednego grama to około 40zł.

Za sześć miesięcy około 200 kolejnych dorosłych osób będzie mogło wziąć udział w tym legalnym eksperymencie z marihuaną. Obecnie najmłodszy z tych uczestników ma 18 lat, a najstarszy 76.

Wszyscy członkowie programu mogą legalnie palić trawkę w miejscach prywatnych, ale nie wolno im palić w miejscach publicznych, dzielić się legalną marihuaną z przyjaciółmi ani prowadzić pojazdów pod wpływem. Eksperyment ma potrwać do marca 2025 roku.

Ten program pilotażowy jest jednym z kilku, które w tym roku rozpoczynają się w całej Szwajcarii. W 2021 r. szwajcarscy ustawodawcy zmienili krajową ustawę o środkach odurzających, przyznając poszczególnym jurysdykcjom prawo do przeprowadzania eksperymentów dotyczących regulowanej sprzedaży konopi indyjskich zdrowym dorosłym.

Kilka innych szwajcarskich kantonów i miast również planuje w tym roku uruchomić własne programy pilotażowe. W sumie aż 5000 dorosłych może ostatecznie otrzymać pozwolenie na legalne używanie konopi indyjskich.

Jeśli te programy odniosą sukces, mogą przekonać rząd kraju do pełnej legalizacji marihuany dla dorosłych. Ale biorąc pod uwagę długość tych procesów, ostateczna data legalizacji może nastąpić nawet za dziesięć lat. W międzyczasie przeciętny szwajcarski palacz będzie musiał kupować medyczną marihuanę na receptę, albo zaopatrzyć się w konopie o niskiej zawartości THC, które są legalnie sprzedawane w całym kraju. Niektórzy z pewnością będą nadal korzystać z czarnego rynku, ale na szczęście ustawodawcy już zdekryminalizowali posiadanie niewielkich ilości na własny użytek.

Pomimo ekstremalnych ograniczeń te programy pilotażowe technicznie czynią Szwajcarię pierwszym krajem w Europie, który zezwala na sprzedaż marihuany dla dorosłych. Malta jest pierwszym europejskim krajem, który faktycznie zalegalizował marihuanę, ale kraj ten zezwala jedynie na posiadanie i używanie na własny użytek, a nie na regulowaną sprzedaż. Niemcy i Czechy również pracują nad uruchomieniem legalnego rynku dla dorosłych.

Portugalia i Holandia również zdekryminalizowały używanie marihuany dziesiątki lat temu, ale żaden kraj tak naprawdę nie zalegalizował marihuany. Holandia pracuje nad własnym programem pilotażowym, aby wprowadzić legalną marihuanę do swoich popularnych coffee shopów, ale Szwajcaria zrobiła to jako pierwsza w Europie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 

Mogą Cię zainteresować