- Reklama -
Banner

Prezydent Ukrainy mówi, że legalizacja medycznej marihuany może pomóc ludziom dotkniętym „traumą wojny” z Rosją

Prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu do ukraińskiego parlamentu w środę stwierdził, że “wszystkie najlepsze praktyki na świecie, najbardziej skuteczne polityki, wszystkie rozwiązania, bez względu na to, jak trudne czy niezwykłe mogą nam się wydawać, powinny być stosowane na Ukrainie, aby nasi obywatele nie musieli cierpieć bólu, stresu i traumy wojny.”

W szczególności musimy w końcu w sprawiedliwy sposób zalegalizować leki oparte na konopiach dla wszystkich tych, którzy ich potrzebują, przy odpowiednich badaniach naukowych i kontrolowanej ukraińskiej produkcji” – powiedział, jak donosi Ukrainska Pravda.

Medyczna marihuana dla obywateli dotkniętych traumą

Prezydent podkreślił, że dostęp do medycznej marihuany mógłby stanowić opcję terapeutyczną dla obywateli, którzy przeżyli ponad rok intensywnego konfliktu po inwazji Rosji na kraj w lutym 2022 roku.

Podczas kampanii prezydenckiej Zełeński również poparł legalizację medycznej marihuany, mówiąc w 2019 roku, że uważałby za “normalne” umożliwienie ludziom dostępu do kropel konopi, co być może jest odniesieniem do nalewek z marihuany.

Rząd Zełenskiego podjął kroki w celu legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie, zatwierdzając projekt ustawy reformującej w ubiegłym roku, który jednak nadal musi zostać przyjęty przez parlament.

Minister Zdrowia Wiktor Liaško powiedział, że ustawa umożliwi “obieg roślin konopi w celach medycznych, przemysłowych, naukowych i naukowo-technicznych w celu stworzenia warunków dla poszerzenia dostępu pacjentów do niezbędnego leczenia chorób nowotworowych i zespołu stresu pourazowego spowodowanego wojną“.

Rozumiemy negatywne skutki wojny dla stanu zdrowia psychicznego” – powiedział. “Rozumiemy, ile osób będzie potrzebować leczenia medycznego w wyniku tego wpływu. Rozumiemy, że nie ma czasu do stracenia“.

Ukraina w kontraście do Rosji

Zmiana polityki w zakresie marihuany postawiłaby Ukrainę w ostrym kontraście do wieloletniego agresora – Rosji – która przyjęła szczególnie stanowczy kurs w sprawie reformy polityki narkotykowej na szczeblu międzynarodowym. Kraj ten potępił Kanadę za legalizację marihuany na terenie całego kraju.

Wiceminister Spraw Zagranicznych Rosji powiedział w ubiegłym roku, że działania na rzecz legalizacji w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie stanowią “poważne zmartwienie dla nas“, jak wynika z wpisu w mediach społecznościowych z oficjalnego konta tego kraju. “Niepokojące jest, że kilka państw członkowskich Unii Europejskiej rozważa naruszenie swoich zobowiązań dotyczących kontroli narkotyków“.

Amerykanie skazani za medyczną marihuanę w Rosji

W Stanach Zjednoczonych ustawodawcy kongresowi również zwiększają nacisk na administrację Bidena, aby podjęła kroki w celu uwolnienia amerykańskiego obywatela, Marca Fogela, który odbywa 14-letni wyrok w rosyjskim więzieniu za posiadanie medycznej marihuany, którą uzyskał jako zarejestrowany pacjent w Pensylwanii.

Fogel “odbywa 14-letni wyrok ciężkich prac za posiadanie medycznych konopi używanych do leczenia poważnego urazu pleców, zarzut bardzo podobny do zarzutu, który postawiono koszykarce WNBA Brittney Griner” – powiedział Członek Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych – Guy Reschenthaler w oświadczeniu prasowym we wtorek.

W przeciwieństwie do Fogela, Griner została uznana przez Departament Stanu za niewłaściwie zatrzymaną przed jej uwolnieniem w ramach wymiany więźniów, którą negocjowała administracja Bidena.

Wypowiedź Zełenskiego na temat legalizacji medycznej marihuany na Ukrainie ma również miejsce tego samego dnia, w którym parlament Luksemburga głosował za legalizacją posiadania i uprawy marihuany przez dorosłych, stając się drugim krajem w Unii Europejskiej, który zakończył prohibicję konopi indyjskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  X-Max V3 PRO

  Original price was: 349 zł.Current price is: 279 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  Młynek OCB Premium metalowy – 4 części sitko do pyłku

  Original price was: 79 zł.Current price is: 69 zł.
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.

Mogą Cię zainteresować