- Reklama -
Banner

Brittney Griner zwolniona z rosyjskiego więzienia w zamian za handlarza bronią

Brittney Griner, która trafiła do rosyjskiego więzienia za ekstrakt z marihuany została wymieniona na Viktora Buta, znanego również jako „Kupiec Śmierci”.

Gwiazda WNBA Brittney Griner, po miesiącach spędzonych w rosyjskim więzieniu za niewielką ilość ekstraktu z marihuany, została zwolniona w czwartek w ramach wymiany za jednego więźnia – międzynarodowego handlarza bronią Viktora Buta.

Griner, która gra w Phoenix Mercury, została aresztowana na rosyjskim lotnisku 17 lutego, a później przyznała się do zarzutów posiadania vape pena z konopiami indyjskimi w jej bagażu, na tydzień przed inwazją Rosji na Ukrainę.

Ostatecznie groziło jej 9 lat więzienia za 0,7 grama ekstraktu z marihuany: „Griner kupił dwa wkłady do vape pena do użytku osobistego, które zawierały 0,252 grama i 0,45 grama oleju haszyszowego, w sumie 0,702 grama” – podała rosyjska agencja informacyjna TASS. Griner została przeniesiona do rosyjskiej kolonii karnej w zeszłym miesiącu.

Sprawa Brittney Griner jest punktem zapalnym do debaty – biorąc pod uwagę, że tysiące innych Amerykanów przebywają w więzieniach w Stanach Zjednoczonych i poza nimi pod zarzutami związanymi z konopiami indyjskimi.

„Jest bezpieczna, jest w samolocie, jest w drodze do domu” – napisał na Twitterze Joe Biden.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w oświadczeniu wydanym przez rosyjskie agencje informacyjne, że zamiana miała miejsce w Abu-Dhabi i że Viktor Bout został odwieziony do domu. W zeszłym tygodniu wysoki rosyjski urzędnik powiedział, że rozmowy na temat wymiany więźniów są w toku, podobnie jak Biden.

Siergiej Ryabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji, powiedział 18 listopada, że pojawiły się nowe ustalenia związane z potencjalną wymianą więźniów, ale ludzie pozostali ogólnie sceptyczni wobec tego pomysłu. Do uwolnienia Brittney Griner najbardziej sceptycznie podchodzą członkowie rodzin, których krewni pozostają w więzieniach za posiadanie niewielkich ilości mariuhany.

Cena wymiany Griner za handlarza bronią

Uwolnienie Griner ma swoją cenę: aby zapewnić jej uwolnienie, Biden nakazał uwolnienie Bouta, znanego jako „Kupiec Śmierci”, i jego powrót do Rosji. Biden podpisał nakaz wymiany więźniów, dzięki któremu Bout uniknie wyroku 25 lat więzienia federalnego.

Bout to były podpułkownik Armii Radzieckiej, który został opisany przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych jako jeden z najbardziej płodnych handlarzy bronią na świecie. Bout dostarczał pociski i broń podczas brutalnych wojen w Afganistanie, Kolumbii, Kongo i obaleniu rządu Kaddafiego w Libii w 2011 roku.

Viktor Bout został aresztowany przez amerykańską Agencję ds. Egzekwowania Narkotyków (DEA) w Tajlandii po operacji przeprowadzonej przez amerykańskich agentów w 2008 roku. Ostatecznie został skazany za spiskowanie w celu zabicia Amerykanów i skazany na 25 lat więzienia około 10 lat temu.

Bout był ostatnio osadzony w więzieniu federalnym w Marion w stanie Illinois, zanim został uwolniony i wymieniony za Brittney Griner.

Uwolnić innych więźniów skazanych za marihuanę

Niektórzy celebryci, w tym Elon Musk, zwrócili uwagę, że tysiące innych więźniów również jest zamkniętych w więzieniu za posiadanie niewielkich ilości marihuany, podkreślając hipokryzję obowiązującego prawa.

“Może tutah też uwolnić kilku ludzi z więzienia za trawkę?” – napisał na Twitterze Elon Musk.

Urzędnicy amerykańscy przez kilka miesięcy próbowali sprowadzić do domu zarówno Brittney Griner, jak i Paula Whelana, mężczyznę ze stanu Michigan, również uwięzionego w Rosji od grudnia 2018 r. pod zarzutem „szpiegostwa”. Zarówno rodzina, jak i rząd USA zaprzeczają temu, że miałby on być amerykańskim szpiegiem.

„Nie zapomnieliśmy o Paulu Whelanie” – powiedział Biden. „Będziemy nadal negocjować uwolnienie Paula”.

Rodzina Whelana poparła uwolnienie Griner, mimo że wciąż czeka na uwolnienie Paula. „Administracja Bidena podjęła właściwą decyzję, aby sprowadzić panią Griner do domu i zawrzeć umowę, która była możliwa, zamiast czekać na taką, która się nie wydarzy” – powiedział w oświadczeniu brat Paula, David.

W październiku 2022 roku Joe Biden ułaskawił wszystkie osoby, które popełniły przestępstwa związane z posiadaniem marihuany na szczeblu federalnym, wzywając jednocześnie gubernatorów, aby zrobili to samo w przypadku wyroków skazujących na poziomie stanowym. W lipcu tego roku Joe Biden powiedział również, że “nikt nie powinien być w więzieniu za używanie marihuany.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Promocja!

  Fenix Titanium PRO+ 420VAPE

  Original price was: 449 zł.Current price is: 399 zł.
 • Promocja!

  Grinder metalowy RAW 4 części średnica 56 mm

  Original price was: 99 zł.Current price is: 89 zł.
 • Bibułki OCB BLACK King Size Slim Premium

 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Promocja!

  VENTY – Waporyzator Storz & Bickel

  Original price was: 1999 zł.Current price is: 1649 zł.

Mogą Cię zainteresować