Od przestępstw do medycyny i biznesu. Decyzja Kanady o zalegalizowaniu marihuany to wielki progres i eksperyment, który da odpowiedź na wiele pytań.
Wczoraj kanadyjscy senatorzy przyjęli ustawę o legalizacji marihuany stosunkiem głosów 56 do 30. Kanada będzie pierwszym krajem grupy G7, który zalegalizuje rekreacyjne wykorzystanie konopi indyjskich. Medyczna marihuana w Kanadzie jest legalna już od 2001 roku.
Teraz projekt ustawy trafi do Izby Gmin, gdzie członkowie parlamentu zdecydują, czy zaakceptować dziesiątki poprawek dodanych przez Senat.
Kanadyjczycy będą musieli jeszcze poczekać do 12 tygodni po tym, jak ustawa wejdzie w życie, zanim będą mogli nabyć konopie do celów rekreacyjnych.
Prowincje i terytoria będą odpowiedzialne za różne elementy rynku detalicznego, w tym sposobu sprzedaży marihuany i tego, czy użytkownicy mogą palić w miejscach publicznych.
Niedawne szacunki wskazują, że Kanadyjczycy będą mogli legalnie kupować konopie indyjskie pod koniec sierpnia lub na początku września. Młodzi Kanadyjczycy należą do najczęstszych konsumentów marihuany na świecie.
Zobacz też: Kanada – sprzedaz marihuany do 2020 przewyzszy sprzedaz alkoholu
Legalizacja marihuany w Kanadzie
Kiedy cztery lata temu firma Canopy Growth otworzyła pierwszą hodowlę marihuany w starej fabryce czekolady, przewidywano już, że Kanada zalegalizuje rekreacyjne wykorzystanie konopi indyjskich. Obecnie Canopy Growth prowadzi rozmowy z politykami, lekarzami i inwestorami z Jamajki, Danii, Niemiec, Holandii, Grecji, Australii,Nowej Zelandii, Brazylii i Chile.
Dziś cały świat obserwuje Kanadę, której senatorzy przegłosowali ustawę o legalizacji, dzięki czemu kraj stał się pierwszym państwem grupy G7 i G20, który zalegalizuje marihuanę rekreacyjną.
“Jest to wyjątek na świecie, ponieważ dzieje się to pierwszy raz w bogatym kraju. To nie jest tak, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzone są różne eksperymenty. Większość ludzi zignorowało Urugwaj. Świat naprawdę się temu przygląda”. – powiedział Benedikt Fischer, ekspert w dziedzinie używania substancji w największym szpitalu psychiatrycznym w Toronto.
Zobacz też: Firma hydropothecary dostarczy 200 ton marihuany do jednej z kanadyjskich prowincji
Wpływ legalizacji marihuany w Kanadzie na przestępczość
Legalizacja może mieć wpływ na kanadyjskie wzorce przestępczości, zdrowie publiczne i inne niezliczone czynniki – ale jaki dokładnie, tego nikt jeszcze nie wie. Nawet miejsca, które już zalegalizowały marihuanę, mają nadzieję, że Kanada rozwiąże niektóre tajemnice.
Po pięciu latach od legalizacji marihuany w Kolorado, przestępczość zorganizowana zareagowała, zwiększając dostawy “heroiny, opiatów i twardszych narkotyków” – powiedział dr Larry Wolk, główny urzędnik państwowy ds. Zdrowia publicznego.
Jedną z bolączek dla władz kanadyjskich było ustalenie, jakiego rodzaju ceny będą wystarczająco niskie, aby wyeliminować nielegalną sprzedaż – ale nie tak niskie, aby zachęcić nowych użytkowników.
Minister finansów Kanady, Bill Morneau, powiedział niedawno, że celem jest “utrzymanie konopi indyjskich z dala od dzieci i czarnego rynku. Oznacza to utrzymywanie niskich podatków, abyśmy mogli pozbyć się przestępców”.
Jedną oznaką sukcesu będzie to, że Kanada nie tylko zniechęci do sprzedaży na czarnym rynku, ale także skieruje dotychczas nielegalnych sprzedawców do nowego systemu, powiedział Tim Boekhout van Solinge, holenderski kryminolog.
“Co głównie śledzę, to kto będzie nowym legalnym hodowcą i czy władze zdołają skłonić niektórych nielegalnych hodowców do zostania legalnymi hodowcami” – powiedział Tim Boekhout van Solinge.
Legalizacja w Kanadzie, a zdrowie publiczne
Do tej pory każdy kraj, który debatował nad tym, czy należy złagodzić przepisy dotyczące konopi, miał swój własny priorytet: od generowania dochodu po zlikwidowanie grup przestępczych. W Kanadzie nacisk położono głównie na zdrowie publiczne. Konopie będą sprzedawane w zwykłym opakowaniu i zwykle za pośrednictwem rządowych organów, które już kontrolują sprzedaż alkoholu.
“Mamy obawy, że lekcje z alkoholu i tytoniu nie zostaną wyciągnięte, a obserwować będziemy nadkomercjalizowane rynki, na których podmioty nastawione na zysk będą starały się zachęcać do większego wykorzystania i będą zachęcać do ryzykownych zachowań konsumpcyjnych” – powiedział Ekspert w dziedzinie marihuany w USA Mark Kleiman.
Kanada dostarczy cennych informacji
Dla epidemiologów Kanada dostarczy najlepsze w historii zestawy danych na temat używania konopi indyjskich. Wyniki stanu Kolorado są zachęcające. Ogólnie jednak naukowcom brak jest solidnych danych na temat używania konopi indyjskich.
“Niektóre kluczowe pytania to poziom uzależnienia, jak marihuana wpływa na zdrowie psychiczne i na młodych ludzi” powiedział izraelski naukowiec Raphael Mechoulam, często nazywany ojcem badań nad marihuaną.
“Około 10% użytkowników może się uzależnić. To mniejszy wskaźnik uzależnień, niż w przypadku alkoholu lub tytoniu” – powiedział.
Debaty nad wykorzystaniem i produktami z THC
Kanadyjskie władze debatują również nad liczbą osób, które będą okazjonalnymi, regularnymi użytkownikami marihuany, a ilu będzie codziennymi użytkownikami.
Rząd musi jednak zdecydować, jak podejść do produktów, które są “bardzo silne” w THC, ponieważ czarnorynkowi sprzedawcy produkują coraz mocniejsze koncentraty. Jeśli nie będzie ich na legalnym rynku, to zostaną one w podziemiu i tam odbywać się będzie handel nimi.
30g marihuany na własny użytek
Legalna marihuana będzie jednak mocno uregulowana. Zgodnie z wytycznymi kanadyjskiej agencji zdrowia publicznego, marihuana będzie sprzedawana w prostych opakowaniach, które nie będą zachęcać do zakupu. Opakowanie będzie zawierało żółte ostrzeżenie zdrowotne i czerwony znak stopu wskazujący, że produkt zawiera konopie indyjskie. Konsumenci dowiedzą się również, co to za odmiana marihuany oraz jakie ma stężenie THC.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dorośli będą mogli posiadać 30 g suszu konopi indyjskich. Posiadanie większej ilości w przestrzeni publicznej, w tym we własnym samochodzie, będzie podlegało karze pozbawienia wolności nawet do pięciu lat.