Dołącz do nas

Legalizacja

Kanada pierwszym krajem grupy G7, który zalegalizował marihuanę

Legalizacja marihuany w Kanadzie

Od przestępstw do medycyny i biznesu. Decyzja Kanady o zalegalizowaniu marihuany to wielki progres i eksperyment, który da odpowiedź na wiele pytań.

Wczoraj kanadyjscy senatorzy przyjęli ustawę o legalizacji marihuany stosunkiem głosów 56 do 30. Kanada będzie pierwszym krajem grupy G7, który zalegalizuje rekreacyjne wykorzystanie konopi indyjskich. Medyczna marihuana w Kanadzie jest legalna już od 2001 roku.

Teraz projekt ustawy trafi do Izby Gmin, gdzie członkowie parlamentu zdecydują, czy zaakceptować dziesiątki poprawek dodanych przez Senat.

Kanadyjczycy będą musieli jeszcze poczekać do 12 tygodni po tym, jak ustawa wejdzie w życie, zanim będą mogli nabyć konopie do celów rekreacyjnych.

Prowincje i terytoria będą odpowiedzialne za różne elementy rynku detalicznego, w tym sposobu sprzedaży marihuany i tego, czy użytkownicy mogą palić w miejscach publicznych.

Niedawne szacunki wskazują, że Kanadyjczycy będą mogli legalnie kupować konopie indyjskie pod koniec sierpnia lub na początku września. Młodzi Kanadyjczycy należą do najczęstszych konsumentów marihuany na świecie.

Zobacz też: Kanada – sprzedaz marihuany do 2020 przewyzszy sprzedaz alkoholu

Legalizacja marihuany w Kanadzie

fot. WeedNews.co

Kiedy cztery lata temu firma Canopy Growth otworzyła pierwszą hodowlę marihuany w starej fabryce czekolady, przewidywano już, że Kanada zalegalizuje rekreacyjne wykorzystanie konopi indyjskich. Obecnie Canopy Growth prowadzi rozmowy z politykami, lekarzami i inwestorami z Jamajki, Danii, Niemiec, Holandii, Grecji, Australii,Nowej Zelandii, Brazylii i Chile.

Dziś cały świat obserwuje Kanadę, której senatorzy przegłosowali ustawę o legalizacji, dzięki czemu kraj stał się pierwszym państwem grupy G7 i G20, który zalegalizuje marihuanę rekreacyjną.

“Jest to wyjątek na świecie, ponieważ dzieje się to pierwszy raz w bogatym kraju. To nie jest tak, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzone są różne eksperymenty. Większość ludzi zignorowało Urugwaj. Świat naprawdę się temu przygląda”. – powiedział Benedikt Fischer, ekspert w dziedzinie używania substancji w największym szpitalu psychiatrycznym w Toronto.

Zobacz też: Firma hydropothecary dostarczy 200 ton marihuany do jednej z kanadyjskich prowincji

Wpływ legalizacji marihuany w Kanadzie na przestępczość

Kanada legalizuje marihuanę do celów rekreacyjnych

Legalizacja może mieć wpływ na kanadyjskie wzorce przestępczości, zdrowie publiczne i inne niezliczone czynniki – ale jaki dokładnie, tego nikt jeszcze nie wie. Nawet miejsca, które już zalegalizowały marihuanę, mają nadzieję, że Kanada rozwiąże niektóre tajemnice.

Po pięciu latach od legalizacji marihuany w Kolorado, przestępczość zorganizowana zareagowała, zwiększając dostawy “heroiny, opiatów i twardszych narkotyków” – powiedział dr Larry Wolk, główny urzędnik państwowy ds. Zdrowia publicznego.

Jedną z bolączek dla władz kanadyjskich było ustalenie, jakiego rodzaju ceny będą wystarczająco niskie, aby wyeliminować nielegalną sprzedaż – ale nie tak niskie, aby zachęcić nowych użytkowników.

Minister finansów Kanady, Bill Morneau, powiedział niedawno, że celem jest “utrzymanie konopi indyjskich z dala od dzieci i czarnego rynku. Oznacza to utrzymywanie niskich podatków, abyśmy mogli pozbyć się przestępców”.

Jedną oznaką sukcesu będzie to, że Kanada nie tylko zniechęci do sprzedaży na czarnym rynku, ale także skieruje dotychczas nielegalnych sprzedawców do nowego systemu, powiedział Tim Boekhout van Solinge, holenderski kryminolog.

“Co głównie śledzę, to kto będzie nowym legalnym hodowcą i czy władze zdołają skłonić niektórych nielegalnych hodowców do zostania legalnymi hodowcami” – powiedział Tim Boekhout van Solinge.

Legalizacja w Kanadzie, a zdrowie publiczne

Do tej pory każdy kraj, który debatował nad tym, czy należy złagodzić przepisy dotyczące konopi, miał swój własny priorytet: od generowania dochodu po zlikwidowanie grup przestępczych. W Kanadzie nacisk położono głównie na zdrowie publiczne. Konopie będą sprzedawane w zwykłym opakowaniu i zwykle za pośrednictwem rządowych organów, które już kontrolują sprzedaż alkoholu.

“Mamy obawy, że lekcje z alkoholu i tytoniu nie zostaną wyciągnięte, a obserwować będziemy nadkomercjalizowane rynki, na których podmioty nastawione na zysk będą starały się zachęcać do większego wykorzystania i będą zachęcać do ryzykownych zachowań konsumpcyjnych” – powiedział Ekspert w dziedzinie marihuany w USA Mark Kleiman.

Kanada dostarczy cennych informacji

Dla epidemiologów Kanada dostarczy najlepsze w historii zestawy danych na temat używania konopi indyjskich. Wyniki stanu Kolorado są zachęcające. Ogólnie jednak naukowcom brak jest solidnych danych na temat używania konopi indyjskich.

“Niektóre kluczowe pytania to poziom uzależnienia, jak marihuana wpływa na zdrowie psychiczne i na młodych ludzi” powiedział izraelski naukowiec Raphael Mechoulam, często nazywany ojcem badań nad marihuaną.

“Około 10% użytkowników może się uzależnić. To mniejszy wskaźnik uzależnień, niż w przypadku alkoholu lub tytoniu” – powiedział.

Debaty nad wykorzystaniem i produktami z THC

Kanadyjskie władze debatują również nad liczbą osób, które będą okazjonalnymi, regularnymi użytkownikami marihuany, a ilu będzie codziennymi użytkownikami.

Rząd  musi jednak zdecydować, jak podejść do produktów, które są “bardzo silne” w THC, ponieważ czarnorynkowi sprzedawcy produkują coraz mocniejsze koncentraty. Jeśli nie będzie ich na legalnym rynku, to zostaną one w podziemiu i tam odbywać się będzie handel nimi.

30g marihuany na własny użytek

Legalna marihuana będzie jednak mocno uregulowana. Zgodnie z wytycznymi kanadyjskiej agencji zdrowia publicznego, marihuana będzie sprzedawana w prostych opakowaniach, które nie będą zachęcać do zakupu. Opakowanie będzie zawierało żółte ostrzeżenie zdrowotne i czerwony znak stopu wskazujący, że produkt zawiera konopie indyjskie. Konsumenci dowiedzą się również, co to za odmiana marihuany oraz jakie ma stężenie THC.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dorośli będą mogli posiadać 30 g suszu konopi indyjskich. Posiadanie większej ilości w przestrzeni publicznej, w tym we własnym samochodzie, będzie podlegało karze pozbawienia wolności nawet do pięciu lat.

Susz CBD Sklep

Opublikowany

dnia

Kliknij aby skomentować
Subskrybuj temat
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

Legalizacja

Czy lockdown w Hiszpanii przyspieszy legalizację marihuany? Rosną naciski na władze

Opublikowany

dnia

Lockdown w Hiszpanii a legalizacja marihuany. Czy covid-19 przyspieszy legalizację?

Kluby konopne w Hiszpanii otwarcie zapraszają konsumentów i pacjentów używających marihuany do celów medycznych, ponieważ kraj wszedł w drugą fazę deeskalacji blokady związanej z COVID-19.

Niektórzy konopni działacze sugerują, że lockdown był pomocny dla branży konopnej, ponieważ udowodnił, że konopie indyjskie w Hiszpanii są już akceptowalną normą dla głównego nurtu, a dla wielu obywateli odgrywają ważną rolę w życiu. W trakcie pandemii kluby konopne zostały zamknięte, przez co pacjenci i konsumenci rekreacyjni byli zmuszeni do korzystania z czarnego rynku. Właściciele klubów konopnych twierdzą, że kluby powinny mieć możliwość sprzedawania leków jak apteki, skoro nielegalny rynek marihuany ma zostać zlikwidowany i skoro pacjenci mają mieć nieprzerwany dostęp do leku.

Przypomnijmy, że pierwszy hiszpański klub konopny został otwarty w 2001 roku i stanowił on lukę prawną w zakresie konsumpcji w miejscach prywatnych. Szybko zaczęły pojawiać się kolejne kluby konopne, które na przełomie lat pomogły ograniczyć nielegalną sprzedaż,

Wpływ lockdownu na konsumentów konopi w Hiszpanii

Lockdown związany z COVID-19 w Hiszpanii spowodował, że pacjenci i konsumenci rekreacyjni w całym kraju mieli problemy z dostaniem marihuany, ponieważ właściciele klubów konopnych zostali zmuszeni do zamknięcia lokalu z powodu epidemii koronawirusa.

Patricia Amiguet, prezes Katalońskiej Federacji Stowarzyszeń Cannabis (Cat-FAC), powiedziała w rozmowie dla High Times, że z powodu lockdownu około 300.000 członków klubów konopnych było zmuszonych do zakupu konopi na czarnym rynku. Dla porównania, podczas lockdownu w Los Angeles sklepy z marihuaną pozostały otwarte, a władze uznały je jako niezbędne, tak samo jak apteki.

Ta nagła zmiana dla konsumentów konopi ujawniła, że lockdown potwierdził “wpływ prawie dwóch dekad pracy, którą kluby konopne wykonały w celu wyeliminowania [nielegalnej] sprzedaży na rynku”, mówi Max di Roma, założyciel Cannabis Barcelona – wyszukiwarki klubów konopnych w Barcelonie.

Di Roma dodał, że w czasie pandemii koszt marihuany na nielegalnym rynku wzrósł ponad trzykrotnie, zwiększając się z 6 do 25 euro za gram. Szacuje się, że w Hiszpanii jest ponad 1200 klubów konopnych, a ich przychody przekraczają pół miliarda euro rocznie.

56-letni psychospołeczny terapeuta i właściciel klubu konopnego David Moreno Aguera powiedział w wywiadzie dla High Times, że „jedną z naszych metod zapobiegania jest sprzedaż po tej samej cenie co na nielegalnym rynku, aby ludzie nie byli kuszeni tańszymi, bardziej niebezpiecznymi opcjami”.

„Kluby konopne są również bezpieczniejszym środowiskiem, w którym jakość marihuany jest kontrolowana, a my możemy zapewnić pacjentom odpowiednią dawkę” – dodał.

Powiedział, że deeskalacja blokady została przyjęta jako „ulga” dla użytkowników medycznych „ale zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, aby im pomóc w tym trudnym czasie”.

Nasila się walka o legalizację marihuany

Max Di Roma z Cannabis Barcelona dodał, że w Hiszpanii nasila się napięcie w walce o „legalizację konopi indyjskich”, która pozwoliłaby klubom konopnym zostać uznanym jako „niezbędne usługi” i aby kluby mogły wydawać konopie indyjskie w taki sam sposób jak apteki, aby ludzie mogli zabrać je do domu, aby je przyjmować. “COVID-90 zwiększył potrzebę podjęcia kroków w kierunku legalizacji konopi indyjskich” – dodał.

Poparcie dla narodowych upraw konopi zostało już wyrażone przez Podemos, skrajnie lewicowe ramię hiszpańskiej koalicji socjalistycznej. Lider partii, Pablo Iglesias, wypowiadał się na temat korzyści wynikających z legalizacji:
-zmniejszenie czarnego rynku
-pobudzenie gospodarki
-tańsze leczenie chorych

Partia głośno wypowiada się także o swoim poparciu dla narodowych upraw konopi konopi w celu promowania „bogactwa społecznego”. Taki krok wymagałby od hiszpańskiego państwa wydania licencji na uprawę, produkcję i sprzedaży konopi indyjskich.

Susz CBD Sklep
Czytaj dalej

Legalizacja

Szwajcaria przedstawiła eksperymentalny plan legalizacji marihuany dla dorosłych

Opublikowany

dnia

Szwajcarscy prawodawcy pracują nad zatwierdzeniem programu pilotażowego, który pozwoliłby na tymczasową uprawę i sprzedaż konopi indyjskich dla dorosłych, ale pełna legalizacja prawdopodobnie nie nastąpi w najbliższym czasie.

Na początku tego miesiąca niższa izba szwajcarskiego Zgromadzenia Federalnego zatwierdziła projekt ustawy, który stworzyłby pilotażowy program badań nad legalizacji konopi indyjskich. Jeśli ustawa zostanie zatwierdzona, dorośli w wieku co najmniej 18 lat będą mogli legalnie kupować i używać szwajcarskiej marihuany, jeśli zapiszą się i dostaną do pięcioletniego programu eksperymentalnego.

Każdy z tych uczestników musi wyrazić zgodę na regularne monitorowanie swojego stanu zdrowia w trakcie eksperymentu. Rząd powiadomi również szkołę lub pracodawcę każdego uczestnika, że legalnie używa konopi indyjskich. Uczestnicy będą mogli używać marihuany w zaciszu własnego domu, ale zabronione będzie palenie w miejscach publicznych.

Zgodnie z ustawą, w ramach programu ograniczona liczba producentów otrzyma licencję na uprawę konopi indyjskich w celu zapewnienia dostępu do konopi dla uczestników eksperymentu. Każdy producent, który uzyska licencję na uprawę, musi zgodzić się na przestrzeganie surowych krajowych standardów ekologicznych dotyczących uprawy roślin i musi ograniczyć stężenie THC w roślinie do 20 procent.

„Oczekuje się, że ten proces potrwa pięć lat i będzie można go przedłużyć o kolejne dwa lata, a zebrane z niego dowody mają dostarczyć naukowych argumentów na rzecz krajowej debaty na temat możliwości uregulowania konopi dla dorosłych konsumentów”, wyjaśnił Simon Anderfuhren-Biget, szwajcarski ekspert ds. Polityki narkotykowej, w rozmowie dla Marijuana Business Daily.

To pozytywny krok w kierunku normalizacji marihuany w tym kraju” – kontynuował Anderfuhren-Biget. „Jednak ten proces legislacyjny wciąż trwa i jest nieco niepewny. Zgodnie z tym programem politycznym, nawet w najlepszym scenariuszu, będę zaskoczony jeśli dystrybucja rozpocznie się przed 2022 rokiem.”

Przed rozpoczęciem programu szwajcarska rada stanów wciąż będzie debatować, aby zatwierdzić ustawodawstwo. Izba Wyższa parlamentu mogłaby nałożyć nowe ograniczenia na projekt ustawy lub całkowicie go odrzucić, ale osoby wtajemniczone nadal wierzą, że projekt się powiedzie. Konserwatywni ustawodawcy już próbowali nałożyć kilka ograniczeń na projekt ustawy w izbie niższej, ale każda z tych poprawek została ostatecznie odrzucona.

Jeśli ustawodawcy dadzą zielone światło dla programu, marihuana do celów rekreacyjnych może zostać udostępniona uczestnikom programu już w 2022 roku. Po pięciu latach ustawodawcy wykorzystają dane zebrane na temat tych wpływu marihuany na jej uczestników w celu debaty, czy pełna legalizacja używania marihuany przez dorosłych jest opłacalna dla kraju.

Jeśli jednak program zostanie przedłużony o dwa lata, ostateczna debata na temat pełnej legalizacji odbędzie się dopiero w 2030 r. i nawet jeśli w tym roku marihuana dla dorosłych zostanie zalegalizowana, to prawdopodobnie upłynie wiele lat, zanim rynek konopi indyjskich w Szwajcarii zostanie w pełni otwarty.

Susz CBD Sklep
Czytaj dalej

Popularne