- Reklama -
Banner

Nastolatki częściej wybierają marihuanę, niż alkohol i papierosy

Wydaje się, że młodzi ludzie odwracają się od alkoholu i papierosów na rzecz marihuany – wskazują nowe badania, w których naukowcy przyjrzeli się stale zmieniającej się kulturze zażywania narkotyków. Badanie wykazało, że młodzi ludzie częściej wybierają marihuanę, jako pierwszą substancję psychoaktywną, a dopiero w późniejszym okresie próbują alkoholu i papierosów.

Nowe badania, opublikowane w czasopiśmie Prevention Science i przeprowadzone przez US National Institute of Child Health and Human Development wykazały, że młodzi ludzie w wieku od 12 do 21 lat eksperymentują z alkoholem i papierosami dopiero w późniejszym wieku. Zamiast tego więcej młodych ludzi używa marihuany jako pierwszego środka psychoaktywnego.

Marihuana częściej jest pierwszą używką

kalifornia konczy sie marihuana
fot. usnews.com

W latach 2004-2014, 275,500 osób  było pytanych o zażywanie narkotyków oraz kiedy po raz pierwszy próbowali różnych substancji. Badania wykazały, że w 2004 roku 21 procent młodych ludzi paliło papierosy. Dziesięć lat później liczba ta spadła do 9 procent. Co najmniej 8 procent uczestników zgłosiło w 2014 r., że marihuana była pierwszą używką, jaką kiedykolwiek użyli, czyli prawie dwukrotnie więcej niż 4,8 procent w 2004 r.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Zaobserwowaliśmy także znaczny wzrost powstrzymywania się młodzieży od używania alkoholu i tytoniu, który wzrósł z 36% do 46%, a zatem nie jest jasne, w jakim stopniu wzrost stosowania marihuany może być spowodowany powstrzymaniem się przez młodzież od używania papierosów i alkoholu.” – stwierdza autor badania, Brian Fairman z National Institute of Child Health and Human Development.

Podczas gdy ogólny spadek używania narkotyków jest pozytywny, to naukowcy twierdzą, że wzrost liczby młodzieży używającej marihuany jest niepokojącym odkryciem, ponieważ młodzi ludzie, którzy używają marihuany, częściej stają się regularnymi użytkownikami w późniejszym życiu. Wcześniejsze stosowanie marihuany było również związane z rozwojem zaburzenia używania konopi indyjskich.

Spadek zainteresowania narkotykami

Jeśli chodzi o twardsze narkotyki, wielu komentatorów zauważyło, że milenialsi i “pokolenie Z” są znacznie mniej zainteresowani  wszystkimi środkami odurzającymi. Jedno z badań wykazało, że zaburzenia dotyczące używania narkotyków wśród osób w wieku 12-17 lat, zmniejszyły się w latach 2003-2014 aż o 49 procent.

Mimo że marihuana posiada wiele leczniczych zastosowań, a wiele badań potwierdza, że jest znacznie bardziej bezpieczna niż papierosy i alkohol, to niektóre badania wykazały negatywne skutki stosowania marihuany w okresie dorastania.

W 2014 roku w Polsce aż 40% nastolatków w wieku maturalnym używało marihuany lub haszyszu. Gimnazjaliści byli mniej podatni na używki, bo marihuanę palił co czwarty (25%)

2 KOMENTARZE

 1. Do puki będzie rząd taki jaki mamy czyli POPiS to nic nie wskóramy bo oni sami nie wiedzą jak marihuana działa i są przesiąknięci stereotypami.

 2. Osobiście wolałbym żeby moje dzieci raz na jakiś czas zapaliły przy mnie konopie,niż żeby szlajały się po pijaku i narobiły sobie problemów 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować