- Reklama -
Banner

Nie żyje Profesor Raphael Mechoulam, który wyizolował THC z marihuany

Profesor Raphael Mechoulam, uważany za “ojca badań nad konopiami”, zmarł w wieku 92 lat w Izraelu. W latach 60. Mechoulam i jego zespół badawczy przeprowadzili eksperymenty na kanabinoidach w Izraelu, stając się pierwszymi, którzy wyizolowali delta-9 THC, psychoaktywny składnik konopi.

Jego inne osiągnięcia to projektowanie i syntetyzowanie kilku nowatorskich kannabinoidów z potencjałem terapeutycznym jako leki farmaceutyczne.

“Większość ludzkiej i naukowej wiedzy o konopiach została zgromadzona dzięki Prof. Mechoulamowi” – powiedział prezydent Uniwersytetu Hebrajskiego Asher Cohen w oświadczeniu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“On torował drogę dla przełomowych badań i zainicjował współpracę naukową między badaczami na całym świecie”.

10 informacji o profesorze Raphaelu Mechoulamie, o których warto wspomnieć:

 1. Raphael Mechoulam urodził się w Bułgarii w 1930 roku. Wraz z rodziną wyemigrował do Izraela w 1949 roku.
 2. Studiował chemię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i uzyskał doktorat na Instytucie Weizmanna w Rehovot w 1958 roku.
 3. W latach 60. XX wieku, razem z zespołem naukowców, Mechoulam rozpoczął badania nad kannabinoidami, stając się pierwszym naukowcem, który wyizolował THC, substancję psychoaktywną występującą w marihuanie.
 4. W 1964 roku Mechoulam i jego zespół odkryli istnienie innego ważnego kannabinoidu, CBD (kannabidiolu), który nie wywołuje efektów psychoaktywnych.
 5. Jego badania prowadziły do odkrycia systemu endokannabinoidowego w ludzkim organizmie, co pozwoliło naukowcom lepiej zrozumieć, jak kannabinoidy wpływają na zdrowie i choroby człowieka.
 6. Mechoulam był założycielem International Cannabinoid Research Society, organizacji skupiającej naukowców zajmujących się badaniami nad kannabinoidami.
 7. Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym nagrodę Heinricha Wielanda w 2004 roku, doktorat honoris causa Uniwersytetu Complutense w Madrycie w 2006 roku i Nagrodę Izraela w dziedzinie Nauk Dokładnych, Chemii w 2000 roku.
 8. W 2010 roku opublikował artykuł w czasopiśmie naukowym Nature, w którym opisywał zastosowanie kannabinoidów w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak choroba Alzheimera.
 9. Był profesorem chemii medycznej na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie od 1972 roku, gdzie pracował przez ponad 50 lat.
 10. Był uważany za jednego z największych naukowców zajmujących się badaniami nad konopiami, a jego odkrycia przyczyniły się do zmiany sposobu myślenia o tej roślinie, która przez wiele lat była demonizowana jako substancja uzależniająca i niebezpieczna.

Działalność naukowa

Raphael Mechoulam był nominowany do ponad 25 nagród akademickich, w tym:

 • Nagroda Heinricha Wielanda w 2004 r.
 • Honorowy doktorat na Uniwersytecie Complutense w Madrycie w 2006 r.
 • Nagroda Izraela w Naukach Ścisłych, Chemii w 2000 r.

Pionier medycznej marihuany był założycielem Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Kannabinoidów oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Badań Kannabinoidów.

W 1994 r. został wybrany członkiem Izraelskiej Akademii Nauk i Humanistycznej.

Otrzymał stopień doktora na Instytucie Weizmanna w Rehovot w 1958 r. z pracą doktorską na temat chemii steroidów.

Po studiach podyplomowych w Instytucie Rockefellera w Nowym Jorku (1959-60), Mechoulam był członkiem zespołu naukowego Instytutu Weizmanna w latach 1960-1965, skupiając się na izolacji, elucydacji struktury i syntezy głównych aktywnych składników konopi.

Mechoulam przeniósł się na Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie i został profesorem zwyczajnym w 1972 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować