- Reklama -
Banner

THC w organizmie – jak długo utrzymuje się we krwi, ślinie i moczu?

Stężenie THC w organizmie może utrzymywać się stosunkowo długo. Obecność THC może być wykryta we krwi, moczu oraz ślinie, jednak ich okres pozostawania w ciele człowieka zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, jak często używasz marihuany oraz jaki masz metabolizm. Zasada jest taka, że im częściej używasz marihuany, tym metabolity kannabinoidów będą dłużej wykrywalne we krwi, moczu oraz ślinie. Odpowiedź na pytanie, jak długo THC będzie utrzymywało się w organizmie po rzuceniu palenia, jest tylko jedna – to zależy. Z tego artykułu dowiesz się, jak długo THC jest wykrywalne we krwi, moczu i ślinie.

THC-COOH – metabolit THC, który jest wykrywalny w ciele człowieka

THC-COOH w organizmie

THC czyli składnik czynny marihuany, jest odpowiedzialny za jej psychoaktywne działanie. Badania na mocz wykrywają jednak inny chemiczny składnik o nazwie THC-COOH, a nie THC. THC-COOH to metabolit THC. Jest on wytwarzany, gdy wątroba rozkłada THC i utrzymuje się w organizmie przez znaczne dłuższy czas.

Testery policyjne, które sprawdzają czy dana osoba jest pod wpływem marihuany, są wyczulone właśnie na metabolit THC. Jest możliwe, że osoba, która paliła około 30min przed zrobieniem testu policyjnego przejdzie go pozytywnie, bo THC jeszcze nie zaczęło się rozkładać. Najczęstszy poziom czułości testerów policyjnych to 50 ng/ml, czyli 50 nanogramów na mililitr. Rzadziej występują te o czułości 20ng/ml lub 100ng/ml.

THC w organizmie – ślina, włosy, krew i mocz

THC może utrzymywać się w organizmie nawet przez kilkadziesiąt dni. Wszystko zależy od częstotliwości używania marihuany

Efekty działania marihuany słabną stosunkowo szybko, ale jej substancja czynna – THC może utrzymywać się w organizmie i być wykrywalny przez kilka tygodni, a nawet dłużej. Okres półtrwania THC zależy od tego, jak substancja będzie metabolizowana przez organizm.

Pewne metabolity kannabinidów mają okres półtrwania 20 godzin, podczas gdy inne są przechowywane w komórkach tłuszczowych, a ich okres półtrwania to około 10-13 dni. Ich czas pozostawania w organizmie zależy od tego, ile dana osoba waży, jaką ma zawartość tkanki tłuszczowej, jak często używa marihuany oraz ile i jak długo ją stosuje.

Wykrywalność THC w ślinie

THC w ślinie utrzymuje się najkrócej. Obecność metabolitów THC w ślinie można zauważyć jedynie w ciągu kilku – kilkunastu godzin po jej użyciu – o ile badanie wykonywane jest testem na obecność THCa nie jego metabolit – THC-COOH. Podobno testy na ślinę da się oszukać – wystarczy przed badaniem wypłukać usta kwaskiem cytrynowym. Jeśli jednak próbki są badane w laboratorium, gdzie czułość wykrywania jest na poziomie 0.5ng/ml, to THC może być wykryte nawet do 72 godzin po spożyciu.

THC we włosach

Jeden włos nie wystarczy do badania, aby wykryć THC we włosach. Zwykle pobiera się próbkę o średnicy ok 0,5cm z okolicy potylicy. Przyjmując, że średni wzrost włosa to 1 cm miesięcznie, to włos o długości 10 cm będzie dawał informację o spożyciu marihuany w ciągu ostatnich 10 miesięcy.

Należy pamiętać, że analiza włosa nie wykryje świeżego kontaktu z THC, potrzeba około 1 tygodnia, aby substancje mogły wbudować się w strukturę włosa. THC we włosach można wykryć nawet do 90 dni od ostatniego używania konopi.

Aktualizacja – Obecność THC we włosach nie dowodzi używania marihuany 

Jak długo THC jest wykrywalne we krwi?

Testy na obecność THC we krwi są przeprowadzane bardzo rzadko – zazwyczaj w nagłych wypadkach, takich jak wypadki drogowe. Pozwalają one lepiej ocenić, czy badana osoba jest w danym momencie pod wpływem marihuany, ale równie dobrze mogą być wykorzystane do wykrywania metabolitów THC. Wynik pozytywny otrzymujemy zazwyczaj do kilku dni po paleniu, jednak przy częstym i codziennym paleniu wynik może być pozytywny przez 10 dni, a a nawet do dwóch miesięcy.

Mykożerca - producent bezobsługowych growkitów grzybów psylocybinowych

Jak długo THC utrzymuje się w moczu?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo THC będzie utrzymywać się w moczu, ponieważ jak już wiesz, tempo metabolizmu THC jest inne dla każdego człowieka. Ilość użytej marihuany także zmienia czas, w którym THC utrzymuje się w moczu.

THC w moczu może utrzymywać się bardzo długo. Po okazjonalnym spaleniu jointa metabolity tetrahydrokannabinolu będą wykrywalne przez około 3 dni. Regularni konsumenci, którzy sięgają po ziółko 2-3 razy w tygodniu będą wydalać THC w moczu przez około 10 dni. U ekstremalnych palaczy (codziennie – codziennie kilkukrotnie) może być wykrywalne nawet przez 2 miesiące.

Δ9-tetrahydrokannabinol w moczu:

Okazjonalny palacz – 3 dni
Regularny palacz – 10dni
Ekstremalny palacz – 67dni

Stężenie THC w organizmie vs częstotliwość używania konopi

Okazjonalny użytkownik

Ktoś, kto pali od czasu do czasu – lub po raz pierwszy –  prawdopodobnie otrzyma pozytywny wynik na przez około 3 dni, zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Narodowy Instytut Leków (NDCI). Po 4 dniach okazjonalny użytkownik konopi powinien być bezpieczny przy teście o poziomie czułości 50 ng/ml.

Częsty użytkownik:

Badania sugerują, że regularni użytkownicy konopi mogą liczyć na pozytywny wynik testu przez około tygodnia od ostatniego użycia. Według NDCI, po upływie 10 dni użytkownicy powinni uzyskać negatywny wynik badania obecności THC w moczu przy testerze o czujności 50 ng / ml.

Nie ma jednak gwarancji, że nałogowy palacz marihuany będzie wolny od metabolitów THC po 10 dniach. Badania pokazują, że niektórzy użytkownicy otrzymują pozytywny wynik w okresie do jednego miesiąca od ostatniego użycia. W jednym skrajnym przypadku mężczyzna używający dużo marihuany przez ponad 10 lat uzyskał negatywny wynik na obecność THC w organizmie (w teście o czułości 20 ng/ml ) dopiero po upływie 67 dni po ostatnim użyciu.

THC w organizmie codziennych użytkowników

Jak pokazują badania opublikowane w czasopiśmie Forensic Science International, stężenie THC we krwi wśród codziennych użytkowników utrzymuje się przez wiele dni w stężeniu powyżej 5ng/ml. Australijscy naukowcy ocenili stężenie THC wśród 21 pacjentów, którzy mieli 7 dniową abstynencję. Pacjenci zgłosili, że przed rozpoczęciem badania używali marihuany codziennie przez kilka miesięcy.

Wśród 11 uczestników, którzy ukończyli 7 dniowy program abstynencji, siedmiu z nich miało stężenie THC we krwi na poziomie 2ng/ml lub wyższy. 9 z 21 pacjentów uzyskało pozytywny wynik testu na obecność THC z wynikiem > 5ng/ml 24 godziny po ich ostatnim użyciu marihuany. Jeden z pacjentów przeszedł pozytywnie test na obecność THC dopiero 129 dni po przyjęciu na badania.

Naukowcy stwierdzili: “Chociaż wykazano obecność THC we krwi wielu pacjentów, to u kilku z nich stwierdzono wysokie stężenie THC we krwi nawet po kilku dniach od ostatniego użycia. U pacjentów pojawił się “podwójny garb”, oznaczający początkowy spadek stężenia, a następnie jego wzrost w trzecim lub czwartym dniu abstynencji.”

Autorzy badań doszli do wniosku że toksynokinetyka THC nie jest taka prosta, jak wcześniej sądzono. To sprawia, że interpretacja wyników toksykologicznych jest znacznie trudniejsza niż przypuszczano.

“Skuteczny algorytm eliminacji THC u codziennych użytkowników pozostaje nieznany.”

Wyniki australijskich badań kwestionują teorię, że stężenie THC we krwi jest czynnikiem zależnym od czasu ostatniego użycia marihuany. Wnioski naukowców jednoznacznie podważają obowiązujące zakazy związane z prowadzeniem pojazdów mechanicznych, które ściśle regulują poziom stężenia THC w organizmie. Jak pokazują badania, stężenie THC we krwi może być niższe 24 godziny po spożyciu, niż w trzecim lub czwartym  dniu abstynencji.

Czy da się oszukać test na THC w moczu?

Picie dużej ilości wody jest rozwiązaniem, które ma solidne podstawy naukowe. Wypicie zbyt dużej ilości wody może jednak zepsuć próbki. Mocz, który jest zbyt rozcieńczony może być zidentyfikowany i odrzucony przez laboratorium testowe. Ta metoda czasami bywa stosowana przez osoby, którym zależy na grze na czas. Do czasu powtórnego przeprowadzenia testów stężenie tehace w organizmie na pewno spadnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85 
 • Młynek Storz Bickel

  Volcano – Młynek do suszu

  12 
 • Bubbler - Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  Bubbler – Mini Bongo Marley Natural klasa Premium

  230 
 • Bongo Sejmówka (UFO) – Zielona / 30 cm / 5 mm

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować