- Reklama -
Banner

7 najważniejszych badań nad konopiami indyjskimi w 2023 r

Rok 2023 przyniósł wiele nowych badań związanych z konopiami indyjskimi. Poniżej przedstawiam niektóre z nich, które przykuły moją uwagę, wraz z krótkimi streszczeniami każdego z nich. Pierwsze dwa badania dotyczą zdrowia publicznego, a następnie trzy badania o komercyjnych konopiach, kończąc na dwóch podstawowych badaniach nad systemem endokannabinoidowym.

W tym roku mieliśmy okazję przeczytać interesujący przegląd badań nad zdrowiem publicznym przeprowadzonych w ciągu ostatnich kilku lat. Znaleziono niewiele dowodów na to, że legalizacja promuje spożycie marihuany wśród nastolatków, a także dowody, że może to przyczyniać się do zmniejszenia spożycia alkoholu i tytoniu przez młodzież. Przeprowadzono również interesujące badania nad samą rośliną konopi, w tym nad nietrwałymi związkami nieterpenowymi (flaworantami), które determinują jej aromat, oraz podatnością roślin konopi na Hop Latent Viroid, niszczącą infekcję, która rozprzestrzenia się w Ameryce Północnej. Ponadto przeprowadzono ciekawe podstawowe badania, rzucające nowe światło na działanie systemu endokannabinoidowego.

Oto krótkie streszczenie wybranych badań z 2023 roku.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Efekty zdrowotne legalizacji marihuany

Do czasu publikacji tego artykułu 36 stanów zalegalizowało medyczną marihuanę, a 18 rekreacyjne używanie konopi przez dorosłych. Ten przeglądowy artykuł podsumowuje badania dotyczące konsekwencji zdrowotnych legalizacji w Stanach Zjednoczonych. Główne wyniki, które przeanalizowano, obejmowały: użycie marihuany przez młodzież, spożycie alkoholu, nadużywanie opioidów na receptę, śmiertelność w wypadkach drogowych oraz przestępczość.

Tematy charakteryzujące się dużym stopniem zgodności we wszystkich badaniach obejmowały:

 • „Mało wiarygodnych dowodów sugerujących, że legalizacja promuje używanie marihuany wśród nastolatków”.
 • „Przekonujący dowód na to, że młodzi dorośli spożywają mniej alkoholu po zalegalizowaniu marihuany medycznej”.

W przypadku innych tematów autorzy stwierdzili niższy poziom zgodności pomiędzy badaniami, co uniemożliwia wyciągnięcie jednoznacznych wniosków. Obejmowały one:

 • „W przypadku innych skutków dla zdrowia publicznego, takich jak śmiertelność związana z opioidami na receptę, wpływ legalizacji marihuany medycznej okazał się trudniejszy do oszacowania, w związku z czym nie jesteśmy w stanie wyciągać jednoznacznych wniosków”.

Więcej szczegółów na temat recenzowanej literatury można znaleźć w samym artykule .

Legalizacja konopi a występowanie psychoz

To badanie starało się ustalić, czy legalizacja marihuany dla dorosłych jest związana ze wzrostem liczby przypadków związanych z psychozą. Badanie kohortowe obejmowało dane z ponad 63 milionów pacjentów w latach 2003-2017. Nie stwierdzono statystycznie istotnych różnic w liczbie diagnoz związanych z psychozą ani przepisywanych leków przeciwpsychotycznych w stanach z legalnymi konopiami medycznymi lub rekreacyjnymi w porównaniu do stanów bez legalnych konopi.

Znaczenie lotnych związków nieterpenowych dla egzotycznych aromatów konopi

Nawiązując do wcześniejszych badań, które wykazały, że “skunksowy” aromat niektórych odmian konopi nie pochodzi z terpenów, ale z klasy związków zwanych “lotnymi związkami siarkowymi”, zespół z Abstrax przeprowadził dogłębne badania nad chemią aromatu konopi. Odkryli, że różnorodność lotnych związków nietrpenowych jest głównym czynnikiem wielu “egzotycznych” aromatów, nadających odmianom różne słodkie lub wyraziste zapachy.

Aby dowiedzieć się więcej o tym konkretnym badaniu, zapoznaj się z naszym artykułem o flaworantach.

Wpływ Hop Latent Viroid na uprawiane w szklarniach rośliny konopi w Kanadzie

Hop latent viroid to wirusopodobna infekcja, która zdziesiątkowała uprawy konopi w Ameryce Północnej. To kluczowe badanie z 2023 roku pokazuje, co HLV robi z roślinami konopi i jak powszechne jest już to w niektórych lokalizacjach. Biorąc pod uwagę ogromny wpływ, jaki HLV już wywiera, możemy spodziewać się więcej informacji na temat tego zagrożenia w 2024 roku.

Porównanie profili kannabinoidów i terpenów w uprawach marihuany indoor i outdoor

Niektóre konopie są uprawiane wewnątrz, inne na zewnątrz. Wielu konsumentów ma silne opinie na temat tego, która metoda jest lepsza. W badaniu z 2023 roku naukowcy przeprowadzili bezpośrednie porównanie dwóch genetycznie identycznych kultywarów uprawianych wewnątrz i na zewnątrz, analizując ich zawartość kannabinoidów i terpenów. Główne wnioski obejmowały:

Znacznie wyższe poziomy utlenionych i zdegradowanych kannabinoidów w próbkach uprawianych wewnątrz. Znacznie więcej “nietypowych kannabinoidów”, takich jak C4- i C6-THCA, w próbkach uprawianych na zewnątrz. Znaczące różnice w profilach terpenów w próbkach uprawianych na zewnątrz i wewnątrz, przy czym próbki uprawiane na zewnątrz ogólnie wykazywały wyższe poziomy seskwiterpenów, takich jak kariofilen, humulen itp. Badanie to sugeruje, że uprawa marihuany outdoor prowadzi do bardziej zróżnicowanego i obfitego poziomu terpenów i kannabinoidów.

Zaburzenie tonii endokannabinoidowej wywołuje komórkowe, zachowawcze i neuroendokrynne reakcje zgodne z odpowiedzią na stres

Układ endokannabinoidowy reguluje wiele różnych układów w mózgu i ciele. Endokannabinoidy odgrywają ważną rolę w regulacji percepcji bólu, strachu i niepokoju. W dowolnym momencie w Twoim mózgu występuje pewien poziom „tonu endokannabinoidowego”. Jak wykazało to badanie na gryzoniach, napięcie endokannabinoidowe „bramkuje” reakcję na stres generowaną w podwzgórzu mózgu. Ogólnie rzecz biorąc, endokannabinoidy ograniczają aktywację osi podwzgórze-przysadka-nadnercza (HPA), która jest kluczowym układem mózgowym regulującym poziom stresu. Wyższy ton endokannabinoidów wpłynął na zmniejszenie poziomu stresu u gryzoni. 

Receptory kannabinoidowe CB1 ulegają ekspresji w podzbiorze neuronów dopaminy i leżą u podstaw wywołanej przez kannabinoidy niechęci, hipoaktywności i efektów przeciwlękowych u myszy

Receptory endokannabinoidowe są jednymi z najbardziej obfitych białek w mózgu, występującymi w wielu różnych regionach mózgu i typach neuronów. Jest to jeden z powodów, dla których efekty THC mogą być tak różnorodne. W zależności od dawki spożytego THC, różne neurony i obszary mózgu mogą być w różnym stopniu dotknięte, generując różne efekty. W tym badaniu na gryzoniach, neurobiolodzy badali efekty określonego podzbioru neuronów dopaminowych w mózgu, które wyrażają receptory CB1. Odkryli, że ten konkretny podzbiór neuronów ma pewne negatywne skutki uboczne, które mogą wywoływać kannabinoidy takie jak THC (szczególnie przy wysokich dawkach), w tym lęk. To podkreśla, jak specyficzne podzbiory neuronów w mózgu mogą kontrolować konkretne efekty wywoływane przez kannabinoidy.

Podsumowanie

W ciągu ostatnich dziesięciu lat nastąpił znaczący wzrost liczby badań nad marihuaną, z ponad 70% wszystkich recenzowanych prac naukowych opublikowanych w tym okresie. W ostatniej dekadzie naukowcy opublikowali ponad 35000 artykułów na temat konopi. Od 2002 roku ukazało się ponad 90% literatury na ten temat, z ponad 60000 prac naukowych cytowanych przez PubMed.gov, sięgających aż do roku 1840. Ogólnie rzecz biorąc, te badania i publikacje naukowe świadczą o rosnącym zainteresowaniu marihuaną w środowisku naukowym, co jest ważnym krokiem w kierunku zrozumienia jej potencjalnych korzyści i zagrożeń zarówno w kontekście medycznym, jak i społecznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować