- Reklama -
Banner

Profil terpenowy marihuany nie ma znaczenia? Co naprawdę kryje się w zapachu konopi

Zapach konopi jest często przypisywany unikalnym terpenom – aromatycznym związkom wytwarzanym przez roślinę – ale to nie jedyny powód charakterystycznego aromatu marihuany. Staje się to jasne, kiedy porównamy dwa różne szczepy. Weźmy na przykład GMO i krzyżówkę Grape Pie x Do-Si-Dos: oba mają podobne profile terpenów, ale ich zapach jest zupełnie inny.

Co jeszcze przyczynia się do złożonego aromatu konopi? Nowa publikacja Abstrax Tech daje na to odpowiedź.

Przełomowe badania Abstrax we współpracy z branżowym liderem 710 Labs ujawniają nieodkryte dotąd aspekty aromatu marihuany niezwiązane z terpenami. Zmienia to zasady gry dla konsumentów, hodowców, laboratoriów i regulatorów.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Abstrax, współpracując z czołowymi specjalistami w dziedzinie ekstrakcji i analizy z 710 Labs, SepSolve Analytical i Markes International, odkrył mnóstwo nowych egzotycznych związków smakowych i zapachowych w marihuanie, które rzadko – jeśli w ogóle – były obserwowane, prowadząc do nowego zrozumienia tego, co powoduje intrygujące aromaty marihuany i efekt synergii.

Badania Abstrax Tech nad zapachem marihuany

Abstrax spektrum aromatow egzotycznych odmian marihuany
Schemat ilustrujący spektrum aromatów konopi raportowanych z panelu sensorycznego. (Na dole) Cztery pierwsze i cztery ostatnie odmiany w rankingu według wyniku egzotycznego, wykazujące znaczące różnice w raportowanych deskryptorach słodkich i pikantnych na podstawie eksperymentów sensorycznych

Naukowcy z Abstrax Tech analizowali 31 odmian haszyszu uzyskiwanego metodą ice water hash, bezrozpuszczalnikową metodą ekstrakcji, która oddziela trichomy od reszty rośliny konopi. Próbki, w tym wiele produkowanych przez 710 Labs, zostały podzielone na trzy kategorie:

 • Słodkie i egzotyczne
 • Prototypowe (o średnim zapachu)
 • Pikantne i egzotyczne.

Badano szczególnie intensywne w zapachu odmiany, aby dowiedzieć się, jakie związki są odpowiedzialne za ich mocny aromat. Wyniki pokazały, że różnorodne zapachy wynikają z obecności różnych unikalnych związków, takich jak alkohole, estry, aldehydy, które produkują profile aromatyczne od owocowych po słodkie, tropikalne lub chemiczne.

Odmiany konopi o słodkim zapachu, takie jak Papaya, Guava czy Tangie, często zawierają nową klasę związków siarkowych zwanych “tropicannasulfurs”. Natomiast odmiany uważane za bardziej pikantne, takie jak GMO czy Chemdawg, zawierają związek o nazwie “skatol”, który występuje naturalnie w odchodach – zwłaszcza ssaków i ptaków. Jednak w niskich stężeniach, w jakich występuje w konopiach, przyjmuje zupełnie inny, pikantny i gazowy aromat.

W obu przypadkach to nie jedna cząsteczka nadaje unikalny aromat konopiom, ale raczej złożona interakcja dziesiątek, jeśli nie setek, związków aromatycznych, które tworzą unikalną kompozycję zapachową.

Nowo odkryte związki aromatyczne w konopiach

kluczowe lotne zwiazki ktore wytwarzaja specyficzne aromaty w konopiach indyjskich
Schemat przedstawiający kluczowe lotne związki, które wytwarzają specyficzne aromaty w konopiach indyjskich .

Oprócz smaków słodkich i pikantnych, marihuana posiada także inne aromaty, takie jak kwiatowy, owocowy, kremowy i chemiczny, za zapach których odpowiadają unikatowe związki. Te dodatkowe związki, które przyczyniają się do aromatu marihuany poza terpenami i terpenoidami, nazywane są “flaworantami“. Nie należy ich mylić z “flawonoidami”, które nadają fioletowy kolor niektórym odmianom marihuany.

Do flaworantów należą estrowce, które są główną przyczyną owocowego zapachu. Niektóre odmiany, takie jak Banana Scream, mają nawet ponad 15 unikatowych estrowców, które przyczyniają się do ich aromatu. Badania przeprowadzone przez Abstrax Tech po raz pierwszy przypisały te małe cząsteczki bezpośrednio do zapachu marihuany, uwzględniając również odmiany o kremowo-słodkim aromacie.

Chociaż profil terpenowy kwiatów konopi indyjskich często służy do przewidywania jego zapachu i efektów danej odmiany, z najnowszych badań wynika, że wiele innych związków, poza terpenami, przyczynia się do skomplikowanego aromatu marihuany. Mimo że te dodatkowe związki zapachowe zwykle nie są testowane w laboratoriach, nasz nos może być najlepszym narzędziem do ich wykrywania, ponieważ zawiera ponad 400 receptorów zapachowych zdolnych do wykrywania szacunkowo biliona różnych zapachów.

Podobnie jak terpeny, przypuszcza się, że te flaworanty mogą również wykazywać pewną aktywność biologiczną, która przyczynia się do unikatowych efektów różnych odmian. Na przykład autorzy badania zidentyfikowali indol i skatol jako odpowiedzialne za niektóre pikantne i chemiczne zapachy marihuany. Te związki są bardzo podobne zarówno do związków produkowanych przez nasze ciało, jak i do innych związków w przyrodzie znanych ze swoich właściwości przeciwnowotworowych oraz zdolności do aktywowania receptora kannabinoidowego typu 2 (CB2).

W przyszłości rozpoczną się badania nad potencjalnymi korzyściami terapeutycznymi tych nowo zidentyfikowanych związków w roślinie.

profil chemiczny konopi
Schemat ilustrujący powszechny profil chemiczny konopi . Rozmiar ścieżki wskazuje przybliżoną względną ilość każdej klasy związku

5 głównych wniosków z najnowszych badań Abstrax Tech

Zapach i efekty działania marihuany to nie tylko kwestia terpenów. Oto pięć głównych wniosków z badań przeprowadzonych przez Abstrax Tech:

1. Komponenty odpowiedzialne za charakterystyczny zapach marihuany nazywane są flaworantami.

Zwykle terpeny są kojarzone z nadawaniem poszczególnym odmianom marihuany ich specyficznego zapachu. Jednak terpeny to tylko część obrazu, z dodatkowymi flaworantami takimi jak aldehydy, estrowce i alkohole, które również przyczyniają się do różnorodnych i unikalnych aromatów.

2. Terpeny nie są bezpośrednio powiązane z zapachem egzotycznych odmian marihuany, ale mogą być użyteczne do charakteryzowania podgrup marihuany w połączeniu z flaworantami.

Terpeny wciąż mają znaczenie i prawdopodobnie reprezentują unikalne podklasy aromatów. Na przykład odmiany z dominującym limonenem w połączeniu z unikalnymi flaworantami mogą mieć podobny do siebie zapach, ale różnić się znacznie od odmian bogatych w kariofilen.

3. Nowa klasa związków nazywana “tropicannasulfurs” odpowiada za słodkie/cytrusowe odmiany marihuany, a skatol w niskich stężeniach nadaje pikantnym odmianom ich charakterystyczny, dziwny zapach.

Lotne związki siarki (VSC) są kluczowe dla zapachu i przyczyniają się do charakterystycznego zapachu wielu odmian. Nowa klasa VSC nazywana “tropicannasulfurs” odpowiada za cytrusowy i słodki zapach wielu egzotycznych odmian marihuany. Skatol jest odpowiedzialny za specyficzny zapach odchodów, ale w niskich stężeniach obecnych w marihuanie może nadawać zapachy ziemi i chemii.

4. Limonen jest jednym z najgorszych terpenów do przewidywania smaku i zapachu odmiany.

Jeśli chodzi o przewidywanie smaku lub zapachu odmiany, limonen może być jednym z najmniej odpowiednich związków do umieszczania na etykiecie. Odmiany o bogatych, pikantnych aromatach lub lekkich i cytrusowych aromatach często dominują w limonen. Ten terpen nie jest wiarygodnym wskaźnikiem do przewidywania efektu odmiany, więc najlepiej zaufać własnemu nosowi.

5. Odmiany bogate w terpinolen są jednymi z nielicznych, które można niezawodnie zidentyfikować tylko na podstawie ich terpenów.

Odmiany bogate w terpinolen są znane jako typowe “sativy”, takie jak Trainwreck, Jack Herer i wiele Haze’ów. Profile terpenowe tych odmian były jednymi z nielicznych, które można było odróżnić wyłącznie na podstawie terpenów. Chociaż inne odmiany z dominującymi terpenami, takimi jak mircen, kariofilen i limonen, mogą wydzielać bardzo różne aromaty, odmiany terpinolenowe są bardziej podobne i łatwiej je rozpoznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować