- Reklama -
Banner

Po zalegalizowaniu marihuany młodzi dorośli rzadziej sięgają po alkohol i papierosy – nowe badania

Nowe badanie finansowane przez rząd federalny Stanów Zjednoczonych sugeruje, że legalizacja marihuany może być powiązana z “efektem substytucyjnym”, gdzie młodzi dorośli w Kalifornii “znacznie” ograniczyli swoje spożycie alkoholu i papierosów po wprowadzeniu reformy dotyczącej konopi.

Co więcej, wyniki badań wydają się zaprzeczać argumentom dotyczącym negatywnego wpływu legalizacji na młodzież, ponieważ dane nie wykazały również znaczącego wzrostu spożycia marihuany wśród młodych dorosłych, którzy wciąż nie mieli dostępu do sklepów detalicznych z marihuaną ze względu na wiek – choć zaobserwowano interesujące zmiany w niektórych sposobach konsumpcji konopi po zmianie polityki.

Badanie, opublikowane w Journal of Psychoactive Drugs w zeszłym tygodniu, obejmowało ankiety przeprowadzone wśród osób w wieku 18-20 lat mieszkających w Los Angeles przed i po wprowadzeniu przez stan legalizacji marihuany dla dorosłych na mocy inicjatywy wyborczej z 2016 roku. Pierwszą grupę 172 osób przed legalizacją przebadano w latach 2014-2015, a drugą grupę 139 osób po legalizacji w latach 2019-2020.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Badacze stwierdzili, że “pomimo możliwości zwiększonego dostępu do marihuany […] i zwiększoną normalizację używania cannabis”, legalizacja rekreacyjnej marihuany “nie doprowadziła do zwiększonej częstotliwości używania marihuany” wśród badanych. Zauważyli jednak przesunięcie w kierunku spożywania jadalnych produktów zawierających kannabinoidy po legalizacji dla dorosłych użytkowników.

“Jeśli chodzi o inne legalne substancje, zaobserwowaliśmy znacznie mniej dni spożywania alkoholu i papierosów wśród grupy [po legalizacji] w porównaniu do grupy [przed legalizacją]”, mówi badanie. Sugeruje to “możliwość ochronnego efektu oferowanego przez cannabis, w tym jadalne produkty, lub potencjalnie trwające zmiany w normach i postawach wobec tych substancji”.

“Mniejsza częstotliwość używania alkoholu i tytoniu w połączeniu ze wzrostem spożywania jadalnych produktów z marihuaną po legalizacji dla dorosłych użytkowników może sugerować efekt substytucyjny, który może wynikać ze zwiększonego dostępu do konopi”, powiedzieli badacze.

Badanie, finansowane przez National Institute on Drug Abuse, wykazało również, że zmiany w używaniu nielegalnych narkotyków i leków na receptę “nie różniły się znacząco” między grupami przed i po legalizacji, co badacze uznali za “godne uwagi, ponieważ niektórzy krytycy przewidywali, że legalizacja marihuany dla dorosłych doprowadzi do zwiększonego używania innych narkotyków” poprzez tzw. “teorię bramy”, która już wielokrotnie została obalona.

“Przyszłe badania powinny monitorować, czy stabilne wskaźniki używania cannabis i spadki spożywania alkoholu i papierosów będą utrzymywać się, gdy niektórzy uczestnicy osiągną legalny wiek dostępu do tych substancji dla dorosłych użytkowników, oraz jak te trendy będą się rozwijać lub zmieniać, gdy uczestnicy wejdą w późniejszy wiek dorosłości”, konkluduje badanie.

Jednym z ograniczeń badania jest fakt, że osoby poniżej 21 roku życia nie mogą legalnie kupować alkoholu ani tytoniu, jednak wnioski dotyczące możliwego efektu substytucyjnego znajdują potwierdzenie w wielu badaniach obejmujących różne stany w USA, przynajmniej jeśli chodzi o inne substancje, takie jak opioidy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować