Dołącz do nas

Medyczna Marihuana

5 powodów dlaczego sportowcy preferują marihuanę

Wielu sportowców światowej klasy zostało ukaranych za palenie marihuany, ale naukowcy sugerują, że nie był to najmądrzejszy wybór.

W ubiegłym tygodniu komisarz NFL Roger Goodell ogłosił , że jest on otwarty na używanie marihuany przez graczy w stanach, gdzie jest ona legalna.

Rzeczywiście, ligi sportowe takie jak NFL lub NBA były znane z używania marihuany. Istnieje wiele powodów, dla sportowcy powinni być dopuszczeni do stosowania marihuany bez obaw o konsekwencje.

1. Jest to bezpieczniejszy sposób eliminowania bólu.

Potencjał marihuany w celu łagodzenia bólu został zauważony przez wielu w graczy NFL, został on również potwierdzony przez komisarza NFL Goodell’a zeszłym tygodniu.

Jako były zawodnik Denver Broncos Nate Jackson wyjaśnił w The Denver Post, że gracze NFL “żyją w dużym bólu  na co dzień, a marihuana pomaga się z tym uporać.”

Zespoły nie używają opioidowych środków przeciwbólowych, które są bardzo uzależniające,” dodaje Jackson. A to może mieć długotrwały wpływ na dalszą grę. Marihuana nie powoduje takich efektów. “

2. Marihuana nie zaburza funkcji płuc

Można się zastanawiać, dlaczego sportowcy mogliby palić marihuanę, biorąc pod uwagę znaczenie zdrowia płuc w sporcie zawodowym. Ale największe badania które kiedykolwiek badały to zjawisko, opublikowane w 2012 roku, pomagają wyjaśnić, dlaczego.

Badania które trwały 20 lat , w którym wzięło udział ponad 5000 dorosłych osób , stwierdziło, że regularne palenie marihuany (1 joint codziennie przez 7 lat lub jeden joint w tygodniu przez 20 lat) nie ma negatywnego wpływu na czynność płuc.

3 …. a może je nawet poprawić.

Wręcz przeciwnie, badania wykazały dowody niewielkich polepszeń w pojemności płuc u tych, którzy palili marihuanę.

Naukowcy sugerują , że tradycyjny sposób palenia marihuany, która polega na głębokim zaciąganiu się, może rzeczywiście przyczynić się do poprawy czynności płuc w dłuższym czasie.

4. Przeciwieństwie do alkoholu, nie powoduje kaca.

Pozwolenie sportowcom używania marihuany pomaga unikać negatywnych skutków picia alkoholuJako były zawodnik Seattle Seahawks, John Moffitt niedawno powiedział: ” Jeśli jesteś sportowcem i pijesz alkohol, pogarszasz stan swojego organizmu bardziej, niż gdybyś był sportowcem i palił marihuanę.”

5. Wspomaga regeneracje i wydajność.

Istnieje wiele innych powodów, dla których marihuana jest tak popularna wśród sportowców. W rzeczywistości, niektórzy badacze uważają, że powinna pozostać zakazana jako produkt zwiększający potencjał gracza, ze względu na jej długą listę korzyści.

Badania opisane w “Granice psychiatrii” , w których para neurologów z Uniwersytetu w Brazylii Sao Paulo podsumowała ten temat:

“Palenie marihuany może być pomocne dla niektórych sportowców, na przykład tych którzy uprawiają sporty ekstremalne, gdyż poprawia ona rozluźnienie mięśni, zmniejsza niepokój, strach i negatywne wspomnienia, co prowadzi do zwiększenia wydajności. Warto również zauważyć, że palenie marihuany wydłuża czas snu i regenerację, które mogą zwiększać wydajność sportowców, w krótkim okresie czasu. “

Debata na temat marihuany doprowadziła do ostatnich zmian na Igrzyskach Olimpijskich, w zasadach testowania sportowców na zawartość różnych substancji. Od Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku, sportowcy nie muszą się martwić o testy, chyba że są częstymi użytkownikami. Teoretycznie konopie znajdują się na liście substancji zakazanych, więc sportowcy nie mogą być pod jej wpływem w trakcie zawodów. Ale przed, lub po zawodach, nie ma nic przeciwko.

W maju 2013 roku, Światowa Agencja Antydopingowa podniosła dziesięciokrotnie poziom dozwolonego stężenia kannabinoidów w organizmie sportowców – do 150nanogramów na mililitr. Dla sportowców używających marihuany oznacza to, że trudniej wykazać pozytywny wynik takiego testu.

Przed zmianą reguł, zawsze istniała możliwość, że zawodnik będzie miał pozytywny wynik testu na obecność marihuany, nawet jeśli okazyjnie użył jej kilka dni przed zawodami.

Kliknij aby skomentować

Skomentuj artykuł!

avatar
  Subskrybuj temat  
Powiadom o

Medyczna Marihuana

Codzienna dawka marihuany w starszym wieku zapobiega demencji

Marihuana na demencję i problemy z pamięcią

Wszyscy czasem zapominamy wziąć portfela z domu, kluczy do samochodu czy słów piosenki. Wraz z wiekiem pogorszenie się pamięci jest normalnym procesem, ale stajemy się także bardziej podatni na pogorszenie pamięci związane z demencją. Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn w Niemczech sugerują, że codzienna dawka THC znajdującego się w marihuanie może wzmocnić połączenia w mózgu i odwrócić proces pogarszania się pamięci.

W badaniu opublikowanym w Nature Medicine, niemieccy naukowcy odkryli, ze THC ma “bardzo silny i głęboki wpływ” na cofanie starzenia się mózgu i przywracania zdolności uczenia się. Badania zostały przeprowadzone na myszach, a zdecydowane polepszenie pamięci nastąpiło już w ciągu pierwszych czterech tygodni leczenia.

Naukowcy stymulowali układ endokannabinoidowy

Zespół badawczy stymulował układ endokannabinoidowy za pomocą THC. Naukowcy założyli, że używanie THC może być potencjalnym sposobem poprawy funkcjonowania mózgu. Tetrahydrokannabinol wpływa organizm poprzez naśladowanie podobnych cząsteczek w układzie endokannabinoidowym, które spełniają ważne funkcje w mózgu.

Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kannabinoidów naturalnie występujących w mózgu” – powiedział profesor Andreas Zimmer z Instytutu Psychiatrii Molekularnej na Uniwersytecie w Bonn i członek Cluster of Excellence ImmunoSensation. “Kiedy aktywność systemu endokannabinoidowego zmniejsza się, zauważamy szybkie starzenie się mózgu.”

Myszy otrzymywały niewielką dawkę THC

Wcześniejsze badania nad młodymi dorosłymi i częstym stosowaniem marihuany wykazały, że THC prowadzi do obniżenia funkcji poznawczych, ale niewiele wiadomo na temat jego wpływu na starszą populację. Na przykład nastolatki, które codziennie paliły konopie przez około trzy lata, miały gorsze wyniki w testach pamięci długotrwałej.

Skłoniło to Andreasa Zimmera i jego współpracowników do przetestowania wpływu THC na starzejący się mózg myszy. Zespół podawał małą dawkę THC myszom w wieku dwóch, 12 i 18 miesięcy w okresie czterech tygodni. Podana ilość była zbyt mała, aby wywołać efekty psychoaktywne. Po czterech tygodniach naukowcy przetestowali zdolność myszy do wykonywania zadań poznawczych, takich jak znajdowanie drogi w labiryncie i rozpoznawanie innych myszy.

Badania wykazały, że starsze myszy, które otrzymywały THC, miały tak dobrą pamięć jak młode myszy. Starzejące się myszy otrzymujące placebo wykazywały utratę zdolności uczenia się i utratę pamięci, co często wiąże się ze starzeniem. Innymi słowy, mózg postarzał się znacznie szybciej, gdy układ endokannabinoidowy myszy nie był stymulowany za pomocą THC.

Tymczasem dalsze badania wykazały, że THC zwiększa liczbę połączeń między komórkami mózgu w hipokampie. Oznacza to wzmocnienie pamięci u starszych myszy, co może potencjalnie otworzyć nowe możliwości leczenia demencji i pogorszenia pamięci.

Mimo że ludzie różnią się od myszy, bardzo pozytywnie patrzę na perspektywę, że THC może zostać wykorzystane na przykład do leczenia demencji” – powiedział Svenja Schulze, minister nauki North Rhine-Westphalia w oświadczeniu.

Wcześniejsze badania wykazały, że THC wydaje się usuwać skupiska amyloidów – cechę charakterystyczną dla choroby Alzheimera – z komórek nerwowych hodowanych w laboratorium. Jednak żadne badania nie analizowały wpływu marihuany lub jej składników na przyczyny chorób Alzheimera u ludzi. Badania takie jak to przeprowadzone przez Andreasa Zimmera dają pewną nadzieję, ale potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć w jaki sposób THC może pomóc w leczeniu demencji i problemów z pamięcią.

Czytaj dalej

Medyczna Marihuana

Medyczna marihuana rozeszła się jak świeże bułeczki. 7 kilogramów wystarczyło na kilka dni

marihuana-medyczna-o-wysokiej-zawartości-cbd

Siedem kilogramów medycznej marihuany, która niedawno trafiła do Polski, wystarczyło zaledwie na kilka dni. Zapotrzebowanie na medyczne konopie w Polsce jest tak duże, że gdyby nie reglamentacja, susz rozszedłby się w kilka godzin – przyznaje Tomasz Witkowski ze spółki Spectrum Cannabis, która jako pierwsza wprowadziła medyczną marihuanę do Polski.

Popularność medycznej marihuany nie powinna zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że na susz czekało prawie 300.000 pacjentów, a niektóre szacunki wskazują, że z medycznej marihuany może skorzystać nawet milion Polaków.

Na szczęście Spectrum Cannabis planuje kolejne dostawy medycznych konopi. Kolejna partia 15-20 kg ma trafić do hurtowni za około 2 miesiące. Następne partie będą już dużo większe. W marcu Spectrum Cannabis ma zapewnić dostawę kolejnych 50kg, a pod koniec roku firma będzie w stanie dostarczać nawet 100kg miesięcznie.

Kolejne odmiany medycznej marihuany w Polsce


Tomasz Witkowski w rozmowie z Forsal przyznał, że w maju mają pojawić się dwie odmiany medycznej marihuany, które będą mocniejsze od tej, która niedawno trafiła do polskich aptek.

Pierwszy susz, który trafił do polskich aptek to Red No. 2 zawierający 19% THC i mniej niż 1% CBD. Producent zaleca jego stosowanie w leczeniu bólu, a kolejne dwie odmiany mają być polecane dla pacjentów ze stwardnieniem rozsianym oraz dla tych, którzy odczuwają negatywne skutki uboczne chemioterapii, takie jak nudności i brak apetytu.

W 2019 roku na rynek mają również trafić olejki i kapsułki, które będą łatwiejsze w aplikacji. Medyczna marihuana w formie suszu powinna być przyjmowana z waporyzatora. Waporyzator podgrzewa susz do określonej temperatury, uwalniając terapeutyczne kannabinoidy, a jednocześnie nie doprowadza do spalania materiału, dzięki czemu jest to bezpieczna forma przyjmowania medycznych konopi.

Obecnie na rynku jest zatwierdzonych kilka waporyzatorów do użytku medycznego. Najpopularniejszym z nich jest Vaporizer Volcano Classic, Vaporizer Volcano Digit, Vaporizer Mighty i Vaporizer Crafty – wszystkie one zostały zatwierdzone jako waporyzatory do użytku medycznego.

Cena medycznej marihuany ulegnie zmianie?

Obecnie pacjenci za gram suszu musza zapłacić około 70zł. Dla porównania w Czechach za gram tego samego produktu pacjenci musza zapłacić około 25zł, jednak czeskie ministerstwo zdrowia planuje 90-cio procentową refundację. W Niemczech za gram tego samego suszu pacjenci musza zapłacić około 100zł, jednak jest on w stu procentach refundowany.

Wysoka cena medycznej marihuany to efekt nałożenia 23-procentowego podatku VAT. Przed wprowadzaniem suszu na rynek, producent wystąpił do Głównego Urzędu Statystycznego o jego kategoryzację, aby określić należny podatek. Spectrum Cannabis złożył jednak wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej, aby ta zbadała, czy podatek został naliczony poprawnie. Firma ma nadzieję, że cena marihuany medycznej spadnie o 15 procent, kiedy uda się opodatkować produkt ośmioprocentowym podatkiem VAT.

Czytaj dalej

Polecane produkty

Reklama
Reklama
Reklama

Popularne