Kraje w których marihuana jest legalna

Lista krajów w których marihuana jest legalna

Większość krajów postkomunistycznych, oraz kraje skandynawskie są aktualnie jedynymi państwami w Unii Europejskiej, w których posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.

W większości pozostałych krajów Unii np. Francji posiadanie zostało częściowo zdepenalizowane, czyli posiadanie marihuany w “niewielkich ilościach” (3-10 g) jest karane mandatem.

W niektórych stanach USA i krajach Europejskich np. w Czechach, Portugalii, Włoszech marihuana została zdepenalizowana, co oznacza całkowite zniesieniu karalności za posiadanie “niewielkich ilości” (3-10 g).

W Polsce, za posiadanie okruszków które zostały w młynku można wylądować na dołku, i wiemy to z autopsji. Z kolei w Niemczech na niektórych landach można iść z blantem przez miasto i najwyżej dostaniesz mandat. W Berlinie można mieć ok 15g na własny użytek, a w innych landach do 6g. Wszystko zależy od miasta w którym się znajdujesz.

 

Lista krajów, w których marihuana jest zalegalizowana lub zdepenalizowana:

 

 Czechy

1 stycznia 2010 roku Czechy zliberalizowały politykę narkotykową, i od tego czasu można tam uprawiać 5 roślin na włsny użytek, a posiadanie do 15g marihuany nie jest przestępstwem a jedynie wykroczeniem

Od 2 kwietnia 2013 w czeskich aptekach można dostać marihuanę medyczną wydawaną na receptę przez lekarzy w przypadku osób chorych na stwardnienie rozsiane, AIDS czy chorobę Parkinsona. Jest ona sprowadzana z Holandii, jednak od 2014r licencjonowani plantatorzy mają ją uprawiać na terenie Czech.

 

Holandia

Wbrew powszechnemu przekonianiu, w Holandii zarówno sprzedaż jak i posiadanie prawnie jest nielegalne, jednak jest to tolerowane. Jednorazowo można tam kupić 5 gram, i tyle też można posiadać przy sobie. Uprawianie krzaków też jest w Holandii nielegalne, chyba, że jest to hodowla na własny użytek i w takim wypadku można hodować 5 roślin.

W coffe shopach nie można przedać marihuany która pochodzi z własnych hodowli. Tamtejsze władze kontrolują hodowle które są przeznaczone na sprzedaż, jednak większość właścicieli podporządkowuje się prawu. Największym ograniczeniem dla właścicieli “kofików” jest określona ilość która może się w nim znajdować i wynosi ona 500g.

 

Szwajcaria

W niektórych kantonach Szwajcarii marihuana jest legalna. Znajduje się ona tam w sprzedaży w coffeshopach. Podobnie jak alkohol jest obłożona akcyzą i dostępna od 18 lat (podczas gdy alkohol od 16). W krajach tych legalna jest również uprawa konopi na potrzeby własne, rodziny czy też przyjaciół. Ciekawostka – około 80% Szwajcarskich więźniów pali trawkę, a osoby które pilnują więźniów twierdzą, że przez to są oni bardzo spokojni i gdyby nie mogli palić to na pewno było by z nimi więcej problemów

 

Belgia

W Belgii prawo pozwala uprawiać na użytek własny jedną roślinę lub posiadać do 3 gramów suszu.

 

Urugwaj

Urugwaj jest pierwszym Państwem na świecie który w pełni zalegalizował marihuanę, zarówno uprawę, handel jak i jej używanie. Od 1 kwietnia 2014r pełnoletni obywatel Urugwaju może kupić do 40g miesięcznie. Na własny użytek można też hodować do 6 krzaków konopi rocznie, lub powoływać się na lokalne kluby palaczy zrzeszające od 15 do 45 osób w których rocznie można uprawiać do 99 krzewów, a gram marihuany kosztuje 0,9 dolara

Szacuje się, że w Urugwaju rocznie jest spożywane od 18 do 22 ton marihuany, w kraju który liczy 3,3 mln osób. 

 

Jamajka

Po wielu latach dialogu i debat na temat zakorzenionej w kulturze Jamajki gandzi, Parlament Jamajki zatwierdził 24 lutego 2015r. ustawę o dekryminalizacji niewielkich ilości trawki, ustanawiając agencję regulującą legalny przemysł medycznej marihuany. Na Jamajce można posiadać do 2 uncji marihuany (56g), co nie skutkuje aresztem ale ewentualnie mandatem. Jamajczycy mogą również uprawiać do 5 roślin na własny użytek.

Chile

Od początku lipca 2015r mieszkańcy Chile będą mogli posiadać do 10 gramów marihuany i uprawiać do sześciu roślin. Marihuanę będzie można posiadać i uprawiać zarówno do celów medycznych i religijnych, ale jeśli projekt zostanie zatwierdzony przez senat, marihuana będzie dozwolona również do celów rekreacyjnych.

 

Stany Zjednoczone

Zgodnie z ustawą federalną z 1970r. handel, uprawa oraz posiadanie jest nielegalne i jest karane więzieniem. Jednak od lat 90 wiele stanów pozwalało na uprawę i sprzedaż medycznej marihuany. Osoba która cierpiała na pewne choroby mogła iść do lekarza który wypisał jej recepte i na tej podstawie mogła ją kupić i posiadać. W 2010r. tylko w Kaliforni istniało ok. 1000 takich punktów czyli 2x więcej niż wHolandii.
W tym samym roku Biały Dom ogłosił koniec “wojny z narkotykami” i osoby które posiadały recepty nie były ścigane za posiadanie marihuany.
Marihuana do celów rekreacyjnych została już zalegalizowana w Kolorado, Waszyngtonie, Dystrykcie Kolumbii, Oregonie i na Alasce.

Mieszkańcy stanu Oregon, którzy mają powyżej 21 lat mogą teraz legalnie posiadać około 220g w prywatnej rezydencji, lub do 14g w miejscu publicznym. Mogą także uprawiać do czterech roślin na własny użytek.

Dorośli mieszkańcy Alaski mogą nie tylko posiadać 28 g marihuany, ale również uprawiać do 6 krzaczków (w tym tylko 3 żeńskie) i rozdawać ją znajomym. Choć posiadanie nie jest już przestępstwem, to zgodnie z prawem za palenie w miejscu publicznym mieszkańcy Alaski mogą dostać grzywnę w wysokości 100 dolarów.

W Waszyngtonie, aby kupić marihuanę trzeba mieć 21 lat lub więcej. Jeśli spełniasz ten wymóg, możesz zakupić do uncji (ok 28g) suszu marihuany, lub 7g stężonej marihuany(haszysz, olejek haszyszowy, koncentrat marihuany), i około 45g marihuany w formie spożywczej.

Kolorado – mieszkańcy mogą uprawiać 6 roślin, w tym 3 w fazie kwitnięcia. Aby zakupić marihuanę w sklepie należy mieć ukończone 21 lat. Mieszkańcy powyżej 21 roku życia mogą posiadać uncję marihuany (28,34g). Turyści mogą posiadać 1/4 uncji czyli około 7 gram.

Pełna mapka krajów w których marihuana jest legalna

niebieski – legalna
pomarańczowy – nielegalna ale nikt nie zwraca na to uwagi
różowy – nielegalna ale posiadanie nie jest karane
czerwony – nielegalna
szary – brak informacji

 

kraje marihuana legalna

Mapa dla Europy:

294

9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
TOP 10 filmów o paleniu marihuany

Top 10 filmów o paleniu marihuany

ojciec rocznemu dziecku

Ojciec dał rocznemu dziecku ciastko z marihuaną