Dołącz do nas

Legalizacja

Kraje w których marihuana jest legalna

Lista krajów w których marihuana jest legalna

Większość krajów postkomunistycznych, oraz kraje skandynawskie są aktualnie jedynymi państwami w Unii Europejskiej, w których posiadanie marihuany jest przestępstwem zagrożonym karą więzienia.

W większości pozostałych krajów Unii np. Francji posiadanie zostało częściowo zdepenalizowane, czyli posiadanie marihuany w “niewielkich ilościach” (3-10 g) jest karane mandatem.

W niektórych stanach USA i krajach Europejskich np. w Czechach, Portugalii, Włoszech marihuana została zdepenalizowana, co oznacza całkowite zniesieniu karalności za posiadanie “niewielkich ilości” (3-10 g).

W Polsce, za posiadanie okruszków które zostały w młynku można wylądować na dołku, i wiemy to z autopsji. Z kolei w Niemczech na niektórych landach można iść z blantem przez miasto i najwyżej dostaniesz mandat. W Berlinie można mieć ok 15g na własny użytek, a w innych landach do 6g. Wszystko zależy od miasta w którym się znajdujesz.

 

Lista krajów, w których marihuana jest zalegalizowana lub zdepenalizowana:

 

 Czechy

1 stycznia 2010 roku Czechy zliberalizowały politykę narkotykową, i od tego czasu można tam uprawiać 5 roślin na włsny użytek, a posiadanie do 15g marihuany nie jest przestępstwem a jedynie wykroczeniem

Od 2 kwietnia 2013 w czeskich aptekach można dostać marihuanę medyczną wydawaną na receptę przez lekarzy w przypadku osób chorych na stwardnienie rozsiane, AIDS czy chorobę Parkinsona. Jest ona sprowadzana z Holandii, jednak od 2014r licencjonowani plantatorzy mają ją uprawiać na terenie Czech.

 

Holandia

Wbrew powszechnemu przekonianiu, w Holandii zarówno sprzedaż jak i posiadanie prawnie jest nielegalne, jednak jest to tolerowane. Jednorazowo można tam kupić 5 gram, i tyle też można posiadać przy sobie. Uprawianie krzaków też jest w Holandii nielegalne, chyba, że jest to hodowla na własny użytek i w takim wypadku można hodować 5 roślin.

W coffe shopach nie można przedać marihuany która pochodzi z własnych hodowli. Tamtejsze władze kontrolują hodowle które są przeznaczone na sprzedaż, jednak większość właścicieli podporządkowuje się prawu. Największym ograniczeniem dla właścicieli “kofików” jest określona ilość która może się w nim znajdować i wynosi ona 500g.

 

Szwajcaria

W niektórych kantonach Szwajcarii marihuana jest legalna. Znajduje się ona tam w sprzedaży w coffeshopach. Podobnie jak alkohol jest obłożona akcyzą i dostępna od 18 lat (podczas gdy alkohol od 16). W krajach tych legalna jest również uprawa konopi na potrzeby własne, rodziny czy też przyjaciół. Ciekawostka – około 80% Szwajcarskich więźniów pali trawkę, a osoby które pilnują więźniów twierdzą, że przez to są oni bardzo spokojni i gdyby nie mogli palić to na pewno było by z nimi więcej problemów

 

Belgia

W Belgii prawo pozwala uprawiać na użytek własny jedną roślinę lub posiadać do 3 gramów suszu.

 

Urugwaj

Urugwaj jest pierwszym Państwem na świecie który w pełni zalegalizował marihuanę, zarówno uprawę, handel jak i jej używanie. Od 1 kwietnia 2014r pełnoletni obywatel Urugwaju może kupić do 40g miesięcznie. Na własny użytek można też hodować do 6 krzaków konopi rocznie, lub powoływać się na lokalne kluby palaczy zrzeszające od 15 do 45 osób w których rocznie można uprawiać do 99 krzewów, a gram marihuany kosztuje 0,9 dolara

Szacuje się, że w Urugwaju rocznie jest spożywane od 18 do 22 ton marihuany, w kraju który liczy 3,3 mln osób. 

 

Jamajka

Po wielu latach dialogu i debat na temat zakorzenionej w kulturze Jamajki gandzi, Parlament Jamajki zatwierdził 24 lutego 2015r. ustawę o dekryminalizacji niewielkich ilości trawki, ustanawiając agencję regulującą legalny przemysł medycznej marihuany. Na Jamajce można posiadać do 2 uncji marihuany (56g), co nie skutkuje aresztem ale ewentualnie mandatem. Jamajczycy mogą również uprawiać do 5 roślin na własny użytek.

Chile

Od początku lipca 2015r mieszkańcy Chile będą mogli posiadać do 10 gramów marihuany i uprawiać do sześciu roślin. Marihuanę będzie można posiadać i uprawiać zarówno do celów medycznych i religijnych, ale jeśli projekt zostanie zatwierdzony przez senat, marihuana będzie dozwolona również do celów rekreacyjnych.

 

Stany Zjednoczone

Zgodnie z ustawą federalną z 1970r. handel, uprawa oraz posiadanie jest nielegalne i jest karane więzieniem. Jednak od lat 90 wiele stanów pozwalało na uprawę i sprzedaż medycznej marihuany. Osoba która cierpiała na pewne choroby mogła iść do lekarza który wypisał jej recepte i na tej podstawie mogła ją kupić i posiadać. W 2010r. tylko w Kaliforni istniało ok. 1000 takich punktów czyli 2x więcej niż wHolandii.
W tym samym roku Biały Dom ogłosił koniec “wojny z narkotykami” i osoby które posiadały recepty nie były ścigane za posiadanie marihuany.
Marihuana do celów rekreacyjnych została już zalegalizowana w Kolorado, Waszyngtonie, Dystrykcie Kolumbii, Oregonie i na Alasce.

Mieszkańcy stanu Oregon, którzy mają powyżej 21 lat mogą teraz legalnie posiadać około 220g w prywatnej rezydencji, lub do 14g w miejscu publicznym. Mogą także uprawiać do czterech roślin na własny użytek.

Dorośli mieszkańcy Alaski mogą nie tylko posiadać 28 g marihuany, ale również uprawiać do 6 krzaczków (w tym tylko 3 żeńskie) i rozdawać ją znajomym. Choć posiadanie nie jest już przestępstwem, to zgodnie z prawem za palenie w miejscu publicznym mieszkańcy Alaski mogą dostać grzywnę w wysokości 100 dolarów.

W Waszyngtonie, aby kupić marihuanę trzeba mieć 21 lat lub więcej. Jeśli spełniasz ten wymóg, możesz zakupić do uncji (ok 28g) suszu marihuany, lub 7g stężonej marihuany(haszysz, olejek haszyszowy, koncentrat marihuany), i około 45g marihuany w formie spożywczej.

Kolorado – mieszkańcy mogą uprawiać 6 roślin, w tym 3 w fazie kwitnięcia. Aby zakupić marihuanę w sklepie należy mieć ukończone 21 lat. Mieszkańcy powyżej 21 roku życia mogą posiadać uncję marihuany (28,34g). Turyści mogą posiadać 1/4 uncji czyli około 7 gram.

Pełna mapka krajów w których marihuana jest legalna

niebieski – legalna
pomarańczowy – nielegalna ale nikt nie zwraca na to uwagi
różowy – nielegalna ale posiadanie nie jest karane
czerwony – nielegalna
szary – brak informacji

 

kraje marihuana legalna

Mapa dla Europy:

294

Kwiaty konopi CBD
Reklama
Susz CBD

Opublikowany

dnia

8 komentarzy

8
Skomentuj artykuł!

avatar
5 Wątki komentarzy
3 Odpowiedzi na komentarze
0 Obserwujących
 
Komentarz z największą ilością reakcji
Najgorętsze komentarze
  Subskrybuj temat  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
mateusz
Gość
mateusz

Gdyby nie ta jebana komuna ktora rzadzi panstwem bylo by inaczej

Uoi
Gość
Uoi

Czechy są dobrą opcją do zamieszkania… są bardziej cywilizowani. Podobno jest tam 90% ateistów. Religia upośledza i uwstecznia społeczeństwo. Polska najgorszym krajem do mieszkania.

Kormoran
Gość
Kormoran

To leć do Korei Płn. tam nie tylko nie ma religii ale wręcz jest zakazana. To kraj pełen takich ”światłych ateuszy” jak ty. Ciebie i tobie podobnych powinni wpakować w samolot i tam wysłać z biletem w jedną stronę. Tam możesz budować nowy ”lepszy” świat bez religii. Osobiście mogę się dołożyć do biletu lotniczego dla ciebie. Społeczeństwo podejrzewam również nie poskąpi grosza PS. Artykuł o legalności marihuany a ty tu z pianą na pysku z religią wyskakujesz. Chyba jednak za dużo tej gandzi wypaliłeś bo siadło ci na resztki mózgu jakie jeszcze posiadasz. Poza tym, w bloku komunistycznym religia była… Czytaj więcej »

Kamil
Gość
Kamil

Ja pierdole ta Polska to dramat…

Mark Ridenour
Gość
Mark Ridenour

Bez sensu jest to prawo u nas. I tak każdy może kupić nasionka w sklepach internetowych których jest masa np. nasionamari A potem co z tym zrobi to już jego sprawa. Skoro dostęp do nasion jest tak ułatwiony to jak tu się dziwić, że tyle osób sadzi. Druga kwestia, że nie widzę w tym nic złego :3

Beata Grabowska
Gość
Beata Grabowska

Zgadzam się. To takie kuszenie a potem karanie- najgorszy sposób. Prawo wymaga zmian i to nie małych w tym zakresie.Co do sklepu nasionamari to oni nawet mają sklep stacjonarny u nas w mieście i normalnie, legalnie sprzedają nasiona 🙂

Mark Ridenour
Gość
Mark Ridenour

Słyszałem. Chociaż ja bym jednak wykorzystywał ich certyfikat SSL dzięki czemu kupując przez internet u nich masz pełne bezpieczeństwo.

Vader Wa
Gość
Vader Wa

Czy żeby w Kolorado zajarać musze być obywatlem?

Popularne