- Reklama -
Banner

Marihuana i sen: jaki jest związek?

Badania wskazują, że ci, którzy używają marihuany są bardziej narażeni na problemy ze snem. Ale czy używanie marihuany przed snem pomoże zasnąć, czy wprost przeciwnie? Ostatnie badania wykonane przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii pokazują, że ludzie, którzy używają marihuany wydają się częściej mieć problemy z zasypianiem. Naukowcy odkryli, że osoby które używały konopi indyjskich (w przeszłości lub obecnie), częściej zgłaszają trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu, snem nieregenerującym i senność w ciągu dnia.

Odkrycia, zaprezentowane na spotkaniu SLEEP 2014 dodajemy do rosnącego zbioru dowodów sugerujących związek między zaburzeniami snu i marihuaną. Ale naukowcy nie ustalili, czy marihuana powoduje problemy ze snem, czy osoby z problemami ze snem były bardziej skłonne do palenia konopi. Jest to ważne, i należy o tym pamiętać, ponieważ wcześniejsze badania zdecydowanie wskazują , że zaburzenia snu są istotnym czynnikiem późniejszego wykorzystania marihuany.

Innymi słowy, wydaje się, że ludzie którzy cierpią na zaburzenia snu są bardziej skłonni do wykorzystania marihuany jako środka który pomaga zasypiać.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wpływ marihuany na sen

Aż 70% użytkowników marihuany medycznej wskazuje lepszy sen jako jedną z ich motywacji do korzystania z niej. I choć danych statystycznych nie ma dużo, to istnieją pewne dowody na poparcie tych twierdzeń.

Badania wykazują, że substancja chemiczna zawarta w marihuanie, THC, może włączyć układ w mózgu regulujący cykl snu i czuwania. System ten jest nazywany systemem endokannabinoidowwym. Badania dotyczące użytkowników marihuany potwierdziły, że stosując marihuanę przed snem może mieć to szereg skutków w cyklu snu, w tym zmian w fazie REM i głębokim śnie.

sen marihuana

Marihuana niezwykle obiecująca w leczeniu bezsenności

Chociaż istnieje tylko kilka badań, to do tej pory dowody sugerują, że marihuana może pomóc w wielu problemach ze snem.

Badania opublikowane w 1973 roku wykazały, że THC podane przed snem zmniejsza średni czas potrzebny na zaśnięcie o ponad połowę, u osób z bezsennością. Badanie wykazało również, że THC może zmniejszyć liczbę wybudzeń w pierwszej połowie snu.

Nowsze badania wykazały, że konopie poprawiają jakość snu u pacjentów cierpiących na stany związane z bólem, takie jak fibromialgia , stwardnienie rozsiane i rak . Naukowcy niedawno zaczęli badać potencjał marihuany do leczenia bezdechu sennego.

Jednak użycie marihuany jako pomoc przy zasypianiu ma też swoje wady. Mimo ogromengo potencjału do poprawy snu, rzucenie marihuany po długotrwałym okresie użytkowania może tymczasowo nasilać problemy ze snem.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • V3 PRO+ Plus 420VAPE Waporyzator do suszu

  359 

Mogą Cię zainteresować