Marihuana i sen: jaki jest związek?

marihuana sen spanie związek bezsenność

Badania wskazują, że ci, którzy używają marihuany są bardziej narażeni na problemy ze snem. Ale czy marihuany przed pomoże zasnąć, czy wprost przeciwnie? Ostatnie badania wykonane przez naukowców z Uniwersytetu w Pensylwanii pokazują, że ludzie, którzy używają marihuany wydają się częściej mieć problemy z zasypianiem. Naukowcy odkryli, że osoby które używały konopi indyjskich (w przeszłości lub obecnie), częściej zgłaszają trudności z zasypianiem i utrzymaniem snu, snem nieregenerującym i senność w ciągu dnia.

Odkrycia, zaprezentowane na spotkaniu SLEEP 2014 dodajemy do rosnącego zbioru dowodów sugerujących związek między zaburzeniami snu i marihuaną. Ale naukowcy nie ustalili, czy marihuana powoduje problemy ze snem, czy osoby z problemami ze snem były bardziej skłonne do palenia konopi. Jest to ważne, i należy o tym pamiętać, ponieważ wcześniejsze badania zdecydowanie wskazują , że zaburzenia snu są istotnym czynnikiem późniejszego wykorzystania marihuany.

Innymi słowy, wydaje się, że ludzie którzy cierpią na zaburzenia snu są bardziej skłonni do wykorzystania marihuany jako środka który pomaga zasypiać.

 

Wpływ marihuany na sen

Aż 70% użytkowników marihuany medycznej wskazuje lepszy sen jako jedną z ich motywacji do korzystania z niej. I choć danych statystycznych nie ma dużo, to istnieją pewne dowody na poparcie tych twierdzeń.

Badania wykazują, że substancja chemiczna zawarta w marihuanie, THC, może włączyć układ w mózgu regulujący cykl snu i czuwania. System ten jest nazywany systemem endokannabinoidowwym. Badania dotyczące użytkowników marihuany potwierdziły, że stosując marihuanę przed snem może mieć to szereg skutków w cyklu snu, w tym zmian w fazie REM i głębokim śnie.

sen marihuana

 

“Marihuana niezwykle obiecujaca w leczeniu bezsenności”

Chociaż istnieje tylko kilka badań, to do tej pory dowody sugerują, że marihuana może pomóc w wielu problemach ze snem.

Badania opublikowane w 1973 roku wykazały, że THC podane przed snem zmniejsza średni czas potrzebny na zaśnięcie o ponad połowę, u osób z bezsennością. Badanie wykazało również, że THC może zmniejszyć liczbę przebudzeń w pierwszej połowie snu.

Nowsze badania wykazały, że konopie poprawiają jakość snu u pacjentów cierpiących na stany związane z bólem, takie jak fibromialgia , stwardnienie rozsiane i rak . Naukowcy niedawno zaczęli badać potencjał marihuany do leczenia bezdechu sennego.

Jednak użycie marihuany jako pomoc przy zasypianiu ma też swoje wady. Mimo ogromengo potencjału do poprawy snu, rzucenie marihuany po długotrwałym okresie użytkowania może tymczasowo nasilać problemy ze snem.

marihuana poduszka spanie sen bezsenność

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
cannabis cup relacja opinie video

Relacja Video – 2014 Medical Cannabis Cup San Francisco

własciciel firmy produkujaca marihuane waszyngton legalizacja marihuana

Pierwszy dzień legalizacji marihuany w Waszyngtonie! Co? Gdzie? Jak? Kiedy i za ile?