- Reklama -
Banner

Zielona Rewolucja: Jak Europa Przygotowuje Się do Legalizacji Marihuany

Plany legalizacji marihuany szerzą się po całej Europie, a coraz więcej krajów stara się naśladować progresywne kroki podjęte przez Kanadę i niektóre części Stanów Zjednoczonych.

Narodowy koordynator ds. narkotyków w Czechach ogłosił ostatnio, że marihuana powinna być traktowana na równi z innymi substancjami psychoaktywnymi, takimi jak tytoń i alkohol.

Propozycje liberalizacji prawa – od Niemiec po Holandię – napotykają jednak opór ze strony Unii Europejskiej i polityków o konserwatywnych poglądach.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Korzyści z Legalizacji Marihuany

Poprawa zdrowia publicznego, zwiększenie dochodów z podatków i złamanie tabu wokół medycznej marihuany – zalety legalnego rynku są liczne, jak mówili zwolennicy na zeszłotygodniowym branżowym wydarzeniu Cannabis Europa w Londynie.

Z drugiej strony mamy sprzeczne z nauką opinie krytyków, którzy twierdzą, że legalizacja prowadzi do większej przestępczości, uzależnień i ryzyka dla zdrowia. “Wiemy, że regulowany rynek działa” – powiedział w ostatni wtorek Jindřich Vobořil, narodowy koordynator ds. narkotyków w Republice Czeskiej.

Rosnące Zainteresowanie Legalizacją

Republika Czeska jest jednym z kilku krajów europejskich, które w ostatnich miesiącach ogłosiły plany legalizacji konopi w ramach nowych reform.

Praga ogłosiła w zeszłym roku, że przygotowuje ustawę legalizującą marihuanę dla dorosłych, co stanowi najbardziej progresywny krok naprzód od momentu, kiedy zdekryminalizowano posiadanie na własny użytek w 2010 roku.

Luksemburg wprowadził prawo pozwalające mieszkańcom uprawiać marihuanę na własny użytek; Malta zezwoliła na prywatne “kluby konopne”; a Szwajcaria, kraj spoza UE, zatwierdziła pilotażowy program sprzedaży i konsumpcji konopi w Zurychu.

Nawet w Holandii – gdzie uprawa i sprzedaż marihuany są technicznie karane, choć tolerowane – planuje uruchomienie programu pilotażowego, aby przetestować legalną sprzedaż narkotyku do końca tego roku.

“To bardzo ważne, aby Holandia podjęła następny i ostateczny krok”, powiedziała Dorien Rookmaker, członkini Parlamentu Europejskiego z Holandii. “Chodzi o to, aby zalegalizować uprawę marihuany”.

Opór ze Strony Unii Europejskiej

Rządy napotykają jednak opór na szczeblu Unii Europejskiej. Wiele krajów ma problem z wypracowaniem ustawy, która byłaby zgodna z prawem UE, międzynarodowymi traktatami dotyczącymi narkotyków i troską o zdrowie publiczne.

Mimo że marihuana jest dozwolona do celów leczniczych w wielu krajach europejskich, region ten od dawna przyjmuje konserwatywne podejście do rekreacyjnego używania konopi, a niektórzy obawiają się, że legalizacja w jednym państwie miałaby efekt domina dla sąsiednich krajów, które sprzeciwiają się takim działaniom. Takie obawy wyraził kilka dni temu Minister Zdrowia Bawarii.

Komisja Europejska, wykonawcze ramię Unii Europejskiej, powiedziała CNBC, że nie może komentować konkretnych krajowych dyskusji, ale dodała, że śledzi rozwijające się wydarzenia.

Jesteśmy świadomi i ściśle obserwujemy te rozwijające się sytuacje w państwach członkowskich, zwłaszcza aby zrozumieć wpływ zmian w polityce dotyczącej marihuany. Dotyczy to wpływu na zdrowie, przestępczość, środowisko czy aspekty społeczne” – powiedział rzecznik w oświadczeniu.

Wyzwanie dla Legalizacji na Szczycie UE

Regulacja UE wymaga od państw członkowskich, aby sprzedaż nielegalnych substancji psychoaktywnych, w tym marihuany, była “karana skutecznymi, proporcjonalnymi i odstraszającymi karami”, ale nie blokuje dekryminalizacji na własny użytek. Legalizacja i komercyjna sprzedaż jest również niezgodna z międzynarodowymi traktatami, w tym z jednolitą konwencją ONZ z 1961 r. dotyczącą środków odurzających, chociaż kraje takie jak Kanada i Urugwaj nie spotkały się z poważnymi konsekwencjami od momentu legalizacji marihuany dla dorosłych.

Zmiany w Niemieckich Planach Legalizacji

W wyniku negatywnej opinii UE, Niemcy w zeszłym miesiącu złagodziły swoje szeroko zakrojone plany legalizacji, a minister zdrowia Karl Lauterbach zauważył, że jego początkowa propozycja “nie powiodła się” i nowa propozycja musi “podążać nowymi ścieżkami”.

Zaktualizowane przepisy mają teraz na celu dekryminalizację posiadania konopi na własny użytek i dystrybucję poprzez kluby konopne. Jednocześnie ma zostać uruchomiony program pilotażowy, który będzie badał sprzedaż konopi oraz wzorce ich używania. Program ma zostać uruchomiony w niektórych miastach, a ilość uczestników biorąca w nich udział będzie ograniczona.

Optymistyczne Przyszłe Perspektywy

Mimo tych przeciwności, zwolennicy nie zrażają się i utrzymują, że legalizacja poprawi bezpieczeństwo w branży, pomoże w ochronie młodzieży i zwalczy nielegalny handel narkotykami, nie szkodząc ogółowi społeczeństwa.

Wiele krajów widzi, że polityka oparta na prohibicji zawiodła” – powiedział Dirk Heitepriem, zastępca przewodniczącego Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Biznesu Konopi. “Jestem bardzo, bardzo optymistyczny i mam nadzieję, że długoterminowo znajdziemy rozwiązanie, określimy ramy dla członków UE do legalizacji marihuany, podczas gdy inni pozostaną przy swoim stanowisku mówiąc ‘nie, to nie jest nasza bajka’“.

Jednym z potencjalnych rozwiązań, według Rookmaker, mogłoby być zainicjowanie przez obywateli Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej na rzecz legalizacji. To mechanizm, który pozwala obywatelom proponować rozwiązania Komisji Europejskiej, jeśli zdobędą minimum 1 milion głosów.

W badaniu przeprowadzonym w 2022 roku ponad połowa (55%) osób z ośmiu krajów europejskich powiedziała, że jest za legalizacją marihuany, według londyńskiej firmy badawczej Hanway Associates.

Nadchodzące Zmiany w Europie

Legalizacja marihuany mogłaby być 101. Inicjatywą Obywatelską” – powiedziała Rookmaker, zauważając, że Komisja rozważa obecnie swoją 100. inicjatywę, która domaga się połączenia wszystkich stolic europejskich linią kolejową dużych prędkości. “Myślę, że w ten sposób możemy zrobić duży krok naprzód.”

To daje nadzieję politykom takim jak Vobořil, że dyskusje na temat legalizacji marihuany w UE zyskają na sile w nadchodzących miesiącach.

To jest konieczne. To stanie się w końcu wszędzie. Nie sądzę, że jest to do zatrzymania” – dodał Vobořil.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować