- Reklama -
Banner

Holandia rozpoczyna pilotażowy program legalnej sprzedaży marihuany

Holandia planuje do końca tego roku uruchomić pilotażowy program legalnej sprzedaży marihuany.

Chociaż Holandia jest znana jako europejski raj dla użytkowników konopi ze względu na politykę tolerancji wobec tak zwanych „miękkich narkotyków”, uprawa konopi w Holandii jest nadal nielegalna. Ale program pilotażowy, który ma się rozpocząć do końca tego roku, może utorować drogę do pełnej legalizacji sprzedaży marihuany.

Ministerstwo Zdrowia Publicznego i Sprawiedliwości w Holandii ogłosiło 22 lutego rozpoczęcie wstępnej fazy eksperymentu. Ten pilotażowy program ma rozpocząć się w czwartym kwartale tego roku, czyli między październikiem a grudniem 2023 r., i obejmie gminy Tilburg i Breda, położone w południowym regionie kraju.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wraz z ministrem sprawiedliwości Yesilgozem-Zegeriusem jesteśmy zdeterminowani, aby eksperyment z konopiami indyjskimi zakończył się sukcesem. Wyczuwam również entuzjazm wśród wszystkich uczestników i dlatego cieszę się, że możemy zrobić tutaj pierwszy krok jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem eksperymentu” – powiedział minister zdrowia Ernst Kuipers w komunikacie prasowym.

Holenderskie coffee shopy są licencjonowane przez lokalne rady sprzedaży produktów z konopi indyjskich, ale pozyskują towar je z nielegalnego rynku. Dlatego celem eksperymentu jest wyeliminowanie tej szarej strefy i ograniczenie związanej z nią przestępczości.

Każdy coffee shop będzie mógł przechowywać maksymalnie 500 gramów legalnie uprawianej marihuany. Jednak kawiarnie będą mogły również kupować marihuanę od swoich poprzednich nielegalnych dostawców, poza oficjalnymi legalnymi hodowcami.

Burmistrzowie Tilburga i Bredy będą odpowiedzialni za egzekwowanie przepisów dotyczących marihuany dostępnej w coffee shopach.

Program pilotażowy zakończy się w pierwszym kwartale 2024 r. Po tym okresie rząd oceni wyniki i zdecyduje, czy wszystkie coffee shopy w uczestniczących gminach otrzymają pozwolenie na sprzedaż legalnej marihuany.

Produkty sprzedawane w ramach programu pilotażowego muszą spełniać rządowe wymagania dotyczące jakości, etykietowania i pakowania. Nie będzie jednak limitu stężenia THC, a producenci będą mieli swobodę ustalania własnych cen.

Holenderski Senat zatwierdził propozycję pilotażowego programu sprzedaży legalnej marihuany w 2019 roku. Mimo tej zgody uruchomienie programu zostało przesunięte z powodu kilku przeszkód, w tym wyzwań logistycznych i trudności hodowców z uzyskaniem konta bankowego. Wyzwania te wynikały z obaw banków dotyczących potencjalnych działań związanych z praniem pieniędzy, co według Dutch News doprowadziło do opóźnień w uruchomieniu programu pilotażowego.

Aby ocenić, czy eksperyment można rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 r. i rozszerzyć na inne miasta, które przystąpiły do pilotażu, ministerstwa będą nadal ściśle monitorować postępy hodowców.

Do programu pilotażowego przystąpiło w sumie dziesięć miast.

Amsterdam, który początkowo zdecydował się nie brać udziału w programie pilotażowym, ostatnio wyraził zainteresowanie udziałem, proponując włączenie do eksperymentu jednej ze swoich siedmiu gmin.

Zainteresowanie Amsterdamu dołączeniem do programu pilotażowego pojawiło się po tym, jak stolica Holandii ogłosiła zakaz palenia marihuany w słynnej dzielnicy czerwonych latarni, który ma wejść w życie w maju 2023 roku.

Holandia jest drugim krajem europejskim, który uruchomił pilotażowy program regulujący sprzedaż legalnej marihuany. Szwajcaria w tym roku również zainicjowała projekt pilotażowy, który potrwa trzy lata, aby ocenić możliwość legalizacji marihuany w tym kraju.

Jednak inne kraje europejskie, takie jak Niemcy i Czechy, zdecydowały się na bardziej bezpośrednią ścieżkę regulacji sprzedaży konopi indyjskich, opracowując przepisy dotyczące konopi indyjskich bez przeprowadzania eksperymentów na małą skalę.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować