- Reklama -
Banner

Czy Unia Europejska zablokuje plan legalizacji marihuany w Niemczech?

Plany legalizacji marihuany w Niemczech mogą się opóźnić, ponieważ europejscy urzędnicy muszą ustalić, jak legalizacja będzie postrzegana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Niemcy w tym roku przyspieszyli swój plan legalizacji marihuany, ale niektórzy urzędnicy wyrażają obawy, że pospiesznie opracowany projekt reformy zostanie odrzucony przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Chociaż plan legalizacji marihuany nie został odrzucony, to urzędnik państwowy powiedział niedawno, że ustawodawcy postępują z „pewnym stopniem ostrożności w odniesieniu do obietnic legalizacji marihuany”.

W poniedziałek do portalu informacyjnego Redaktions Netzwerk Deutschland wyciekła analiza prawna przeprowadzona przez serwis badawczy niemieckiego parlamentu. Wynika z niej, że legalizacja marihuany do celów rekreacyjnych mogłaby naruszyć europejskie przepisy. Ekspertyza została zlecona przez konserwatywną Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną, która sprzeciwia się dalszej legalizacji.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

W listopadzie 2021 r. centrolewicowa Partia Socjaldemokratów (SPD) zdobyła najwięcej głosów w ostatnich wyborach federalnych w Niemczech i utworzyła koalicję z Partią Zielonych i Wolnymi Demokratami (FDP) w celu utworzenia nowego rządu. Znana jako koalicja sygnalizacji świetlnej w odniesieniu do barw partii, nowa większość rządząca zastąpiła Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną, którą przez 16 lat kierowała kanclerz Angela Merkel.

Wprowadzamy kontrolowaną dystrybucję konopi indyjskich w licencjonowanych sklepach dla dorosłych” – powiedział jeden z rzeczników koalicji. „To pozwoli kontrolować jakość, zapobiegnie przenoszeniu skażonych substancji i zagwarantuje ochronę nieletnich. Po czterech latach ocenimy prawo pod kątem wpływu społecznego”.

Cel legalizacji marihuany w Niemczech był potwierdzany przez Partię Zielonych i liberalną Wolną Partię Demokratyczną od czasu przejęcia władzy przez koalicję sygnalizacji świetlnej, w tym ministra sprawiedliwości Marco Buschmanna. Buschmann powiedział w maju, że ustawa o legalizacji marihuany może zostać uchwalona wiosną przyszłego roku i doprowadzić do „pierwszego legalnego jointa” sprzedanego w Niemczech w 2023 roku.

Na początku czerwca minister zdrowia Karl Lauterbach ogłosił, że rząd wkrótce rozpocznie proces legalizacji marihuany. Powiedział niemieckiej gazecie Handelsblatt, że w ciągu ostatniego roku zmienił swoje stanowisko w sprawie legalizacji, a teraz uważa, że negatywny wpływ prohibicji przewyższa ryzyko legalizacji konopi dla dorosłych.

„Zawsze byłem przeciwny legalizacji marihuany, ale zmieniłem swoje stanowisko około rok temu”

NIEMIECKI MINISTER ZDROWIA KARL LAUTERBACH

Niemiecki rząd zaplanował serię pięciu rozmów w celu omówienia różnych aspektów legalizacji konopi. Komisarz ds. uzależnień i narkotyków Burkhard Blienert powiedział, że „nadszedł czas, aby iść naprzód”.

Rozpoczynamy fazę przygotowawczą legislacji” – dodał. „Możliwość ostatecznego ogłoszenia tego jest dla mnie osobiście wyjątkowym, satysfakcjonującym momentem. Podobnie jak wielu innych, od lat pracuję nad tym, abyśmy w Niemczech w końcu przestali kryminalizować użytkowników konopi i rozpoczęli nowoczesną i zorientowaną na zdrowie politykę dotyczącą konopi”.

Urzędnicy państwowi studzą nadzieje na legalizację

Po wyrażeniu optymizmu i nadziei w społeczności konopnej, że reforma nastąpi szybko, urzędnicy rządowi mają wątpliwości, że Niemcy zalegalizują konopie indyjskie do 2023 roku. Legalizacja marihuany byłaby sprzeczna z przepisami europejskimi na kilka sposobów.

Na początku dyskusji koalicji rządzącej na temat legalizacji urzędnicy stwierdzili, że konwencja ONZ w sprawie środków odurzających z 1961 r. jest potencjalną przeszkodą w osiągnięciu celu, chociaż zarówno Urugwaj, jak i Kanada skutecznie zignorowały międzynarodowe porozumienie, gdy marihuana została zalegalizowana w tych krajach.

Niemieccy urzędnicy obecnie w dużej mierze wierzą, że traktat z 1961 r. nie jest przeszkodą, jak kiedyś się wydawało, i zwrócili uwagę na prawo Unii Europejskiej, które może zagrozić legalizacji w Niemczech. Zgodnie z decyzją Rady Unii Europejskiej z 2004 r. państwa członkowskie są zobowiązane do zapewnienia, że sprzedaż narkotyków, w tym konopi indyjskich, będzie „karana skutecznymi, proporcjonalnymi i odstraszającymi sankcjami karnymi”.

Ponadto układ z Schengen z 1985 r., który doprowadził do zniesienia przejść granicznych w całej Unii Europejskiej, wymaga od państw członkowskich zwalczania nielegalnego eksportu, sprzedaży i dostarczania „narkotyków i substancji psychotropowych, w tym konopi indyjskich”.

Według źródeł rządowych cytowanych przez The Guardian, koalicja sygnalizacji świetlnej nadal dąży do zakończenia prac nad projektem ustawy, która pozwoliłaby na legalną dystrybucję konopi indyjskich. Jednak ustawodawcy obserwują również, co dzieje się w sąsiednim Luksemburgu, gdzie tego lata urzędnicy ogłosili plan ustawy, która zalegalizowałby rekreacyjne używanie konopi indyjskich w miejscach prywatnych, ale utrzymałaby zakaz używania marihuany w miejscach publicznych.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować