- Reklama -
Banner

Komisja Europejska zarejestrowała “Europejską Inicjatywę na rzecz Marihuany”

Urzędnicy Unii Europejskiej (UE) zatwierdzili możliwość rozpoczęcia przez aktywistów zbiórki podpisów pod inicjatywą międzynarodową, która miałaby na celu ułatwienie dostępu do medycznej marihuany oraz promowanie badań nad terapeutycznym potencjałem konopi.

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek 6 lutego 2023 r., że zgodziła się częściowo zarejestrować inicjatywę, co oznacza, że zwolennicy będą mieli sześć miesięcy na rozpoczęcie akcji zbierania podpisów, a następnie kolejny rok na zebranie miliona podpisów z co najmniej siedmiu państw członkowskich, aby wymusić rozpatrzenie propozycji. Europejska inicjatywa obywatelska została wprowadzona wraz z Traktatem Lizbońskim jako mechanizm, za którego pomocą obywatele mogą kształtować politykę europejską.

Organizatorzy wzywają Komisję Europejską do:

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
 1. Zwołania Transeuropejskiego Zgromadzenia Obywatelskiego na temat polityki dotyczącej konopi indyjskich w szerszej perspektywie: wspólnej skali sankcji w całej UE; spójności polityki Państw Członkowskich; obywatelom UE możliwość dyskusji między sobą i z instytucjami na ten drażliwy temat.
 2. Wspieranie dostępu do marihuany medycznej w oparciu o dowody naukowe i doświadczenia pacjentów oraz umożliwienie pacjentom transportu konopi indyjskich i wszelkich jej pochodnych przepisanych do celów terapeutycznych na terenie całej UE, aby zapewnić pełne korzystanie z prawa do zdrowia.
 3. Przydzielić niezbędne zasoby na badania nad konopiami indyjskimi – w tym w medycynie ziołowej i tradycyjnej – pod kątem ich zastosowań terapeutycznych i udostępniać je na arenie międzynarodowej.

Aktywiści stojący za tą inicjatywą przedstawili trzy cele, które chcieliby, aby komisja realizowała, ale organ stwierdził, że może zarejestrować tylko drugi i trzeci.

Komisja Europejska zobowiązana została do wsparcia dostępu do marihuany na potrzeby lecznicze oraz zapewnienia możliwości transportu tych substancji w celach terapeutycznych, aby zagwarantować pełnię prawa do zdrowia. Została również wezwana do przydzielenia funduszy niezbędnych na badania nad marihuaną w kontekście jej zastosowań leczniczych.

Pomimo to, komisja przyznała, że nie może zarejestrować inicjatywy dotyczącej organizacji paneuropejskiego zgromadzenia obywatelskiego mającego na celu dyskusję na temat polityki dotyczącej marihuany, wskazując, że przekracza to zakres jej uprawnień.

Początkowo zaproponowana wersja inicjatywy była bardziej rozbudowana, ale po wstępnej ocenie i opinii komisji, cele zostały skonsolidowane. W przypadku zebrania wymaganej liczby podpisów, komisja będzie musiała zdecydować o podjęciu dalszych działań lub ich braku, uzasadniając swoją decyzję.

Decyzja ramowa Rady 2004/757/WSiSW ustanowiła przepisy minimalne dotyczące elementów składowych czynów przestępczych i kar za nielegalny handel narkotykami; które po 20 latach nie są już zgodny z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie kontroli narkotyków i nie odzwierciedla najnowszych zaleceń międzynarodowych i krajowych” – twierdzi Komisja Europejska.

Ponadto raport Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka za rok 2023 zaleca między innymi:

 • przyjęcie alternatyw dla kryminalizacji, „zerowej tolerancji” i eliminacji narkotyków, poprzez rozważenie dekryminalizacji używania
 • przejęcie kontroli nad nielegalnymi rynkami narkotyków poprzez odpowiedzialne regulacje, aby wyeliminować zyski z nielegalnego handlu, przestępczości i przemocy

Inicjatywa ta, znana jako “Europejska Inicjatywa na rzecz Marihuany“, podkreśla ewolucję UE w kierunku wspólnego stanowiska dotyczącego nowatorskich podejść do polityki narkotykowej, opartej na prawach człowieka. Zwraca uwagę na postęp niektórych państw członkowskich w zakresie legalizacji marihuany i podkreśla potrzebę przemyślenia dotychczasowych strategii walki z narkotykami w Europie, które okazały się nieskuteczne.

W obliczu globalnej debaty na temat polityki narkotykowej, inicjatywa ta staje się częścią szerszego ruchu dążącego do zmiany podejścia do marihuany i innych substancji. W ubiegłym roku grupa ekspertów ONZ wezwała do zakończenia światowej wojny z narkotykami, a osobna komisja polityki narkotykowej składająca się z czołowych światowych liderów opowiedziała się za legalizacją i regulacją dostępu do substancji dotychczas uznawanych za nielegalne.

Podjęcie przez Unię Europejską kroków w kierunku zbadania terapeutycznego potencjału marihuany oraz ułatwienie dostępu do niej w celach medycznych może stanowić przełom w traktowaniu i postrzeganiu substancji psychoaktywnych na kontynencie. Taka zmiana może nie tylko przyczynić się do rozwoju nowych metod leczenia wielu schorzeń, ale także przynieść znaczące zmiany w polityce prawnej i społecznej dotyczącej narkotyków.

Jednocześnie, niemiecki rząd koalicyjny, poprzez ogłoszenie finalizacji ustawy legalizującej marihuanę, sygnalizuje potencjalną zmianę podejścia wśród państw członkowskich UE. Taki krok, obok inicjatyw w innych krajach, takich jak Luksemburg czy Malta, może przyczynić się do wypracowania nowej, bardziej jednolitej polityki wobec marihuany w całej Unii.

Inicjatywa “Europejska Inicjatywa na rzecz Marihuany” podkreśla znaczenie podejścia skoncentrowanego na prawach człowieka w polityce narkotykowej, proponując odejście od represyjnych metod kontroli. Wskazuje na konieczność przewartościowania dotychczasowych strategii, które nie przyniosły spodziewanych efektów w ograniczaniu popytu i podaży narkotyków, a także na potrzebę skoncentrowania się na redukcji szkód i ochronie zdrowia publicznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować