- Reklama -
Banner

Prawie połowa osób nadużywających marihuany ma to zaburzenie psychiczne

Częste i problematyczne używanie marihuany jest bardziej powszechne wśród osób z ADHD, które często bagatelizują ryzyko związane z jej stosowaniem. Prawie połowa (34-46%) osób z zaburzeniami wynikającymi z używania marihuany również ma ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), według nowego przeglądu badań.

Badacze odkryli pozytywną relację między nasileniem objawów ADHD a prawdopodobieństwem ciągłego, zwiększającego się używania marihuany i rozwoju zaburzeń związanych z jej używaniem (CUD – cannabis use disorder). Zbadali oni wiele zmian strukturalnych, które zachodzą w mózgach młodych osób regularnie używających marihuany, jednak odkryli również przekonanie wśród wielu osób z ADHD, że ryzyko związane z używaniem marihuany jest niskie, a korzyści są duże, szczególnie dla poprawy jakości snu, lęku społecznego i funkcji wykonawczych.

Badacze twierdzą, że potrzeba więcej badań, aby ocenić dokładność tego przekonania, chociaż niektórzy eksperci argumentują, że ryzyka związane z używaniem marihuany przez osoby z ADHD są dobrze uzasadnione.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Delta-9-tetrahydrokannabinol (THC), jeden z aktywnych składników marihuany, hamuje połączenia neuronalne i efektywnie spowalnia proces sygnalizacji w mózgu. THC wpływa również na architekturę dendrytów mózgu, która kontroluje przetwarzanie, uczenie się i ogólny stan zdrowia mózgu,” powiedział Roberto Olivardia, Ph.D., podczas niedawnego webinarium ADDitude pt. Marihuana i mózg ADHD: Jak identyfikować i leczyć zaburzenia związane z używaniem marihuany u nastolatków i młodych dorosłych.

Regularne używanie marihuany powoduje zmiany strukturalne w mózgu

Regularne używanie marihuany powoduje wiele zmian strukturalnych w mózgach młodych osób z ADHD, według najnowszego przeglądu badań. Te zmiany obejmują:

 • zmniejszoną dostępność transportera dopaminy
 • zwiększoną aktywację prawego hipokampa i robaka móżdżku
 • węższy dolny zakręt czołowy
 • cienkie warstwy korowe w prawym zakręcie przedcentralnym i pośrodkowym

Postrzeganie marihuany jako substancji o niskim ryzyku

Wśród populacji z ADHD panuje przekonanie, że marihuana jest substancją o niskim ryzyku, mniej niebezpieczną niż inne narkotyki. Uważa się również, że jest ona korzystna w radzeniu sobie z objawami ADHD. Przegląd badań wskazuje, że choć nie ma dowodów ani wytycznych klinicznych popierających to powszechne przekonanie, może być ono jednym z powodów stosowania marihuany przez osoby z ADHD.

“Marihuana aktywuje system nagrody mózgu i uwalnia dopaminę na poziomach wyższych niż zwykle się obserwuje. W mózgach osób z ADHD, które mają niski poziom dopaminy, THC może być bardzo satysfakcjonujące,” wyjaśnił Olivardia. “Dodatkowo, do zwiększonej skłonności do używania marihuany i zaburzeń używania marihuany wśród osób z ADHD przyczynia się niska samoocena, problemy ze snem, słaba kontrola impulsów i tendencje do poszukiwania wrażeń.”

Marihuana stosowana do radzenia sobie z objawami ADHD

Przegląd badań ujawnił, że osoby z ADHD często używają marihuany do radzenia sobie z problematycznymi objawami, takimi jak lęk społeczny i zaburzenia snu.

Marihuana pomaga mi radzić sobie z towarzyszącym mi lękiem; sprawia, że ​​nie jestem w stanie zbyt długo się na czymś skupić” podzielił się jeden z czytelników ADDitude w niedawnym badaniu. “Jednak właśnie ze względu na jej ‘efekt zapominania’ pogarsza moje objawy nieuwagi.”

Wiele osób wskazuje na zaburzenia snu spowodowane ADHD (lub w niektórych przypadkach, lekami na ADHD), jako powód do używania marihuany. Systematyczny przegląd wykazał, że choć marihuana może przynieść krótkoterminowe korzyści dla snu, pacjenci przyzwyczajają się do tych korzyści, co zachęca do zwiększonego używania i zwiększa ryzyko problemów związanych z marihuaną.

To skomplikowany związek, w którym krótkoterminowe korzyści są porównywane z długoterminowymi kosztami, potwierdzają badania. Autorzy niedawnego badania o dotyczącego efektów marihuany na objawy ADHD stwierdzili: “Osoby używające marihuanę do samoleczenia objawów chorób psychicznych mogą odczuwać natychmiastową ulgę, gdy są pod jej wpływem, ponieważ maskuje te objawy. Jednak marihuana nie rozwiązuje głęboko zakorzenionych problemów leżących u podstaw tych problemów. W rezultacie, gdy efekty działania [marihuany – przyp. red] ustępują, objawy wracają, co prowadzi do potrzeby częstszego używania, co zwiększa ryzyko rozwoju zaburzeń używania marihuany.”

Choć przegląd rzuca światło na wiele aspektów skomplikowanej relacji, autorzy przeglądu stwierdzili, że korzyści i szkodliwość stosowania marihuany przez osoby z ADHD wymagają dalszych badań.

Objawy ADHD

Najpopularniejsze objawy ADHD (Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej) obejmują:

 1. Trudności z koncentracją uwagi: Osoby z ADHD często mają problemy z utrzymaniem skupienia na jednym zadaniu, są łatwo rozpraszane i mają tendencję do zapominania o codziennych czynnościach.
 2. Nadpobudliwość: Wiele osób z ADHD wykazuje nadmierną aktywność, nie mogą siedzieć w jednym miejscu przez długi czas, często mówią zbyt wiele i zbyt głośno.
 3. Impulsywność: Osoby z ADHD mogą działać bez myślenia o konsekwencjach, często przerywają rozmowy, mają problem z oczekiwaniem na swoją kolej i mogą podejmować ryzykowne decyzje.
 4. Problemy z organizacją: Osoby z ADHD często mają trudności z planowaniem, organizacją i realizacją zadań. Mogą mieć problemy ze zrozumieniem i przestrzeganiem instrukcji.
 5. Trudności z regulacją emocji: Osoby z ADHD mogą mieć problem z kontrolą swoich emocji, co może prowadzić do wybuchów gniewu, frustracji i impulsem do natychmiastowej gratyfikacji.
 6. Problemy ze snem: Często osoby z ADHD mają trudności z zasypianiem i utrzymaniem regularnego cyklu snu, co może prowadzić do chronicznego zmęczenia i problemów z koncentracją.
 7. Trudności w relacjach społecznych: Osoby z ADHD często mają problemy z utrzymaniem długotrwałych relacji, zarówno w sferze przyjaźni, jak i romantycznej, co jest często spowodowane ich impulsywnością i nieumiejętnością kontroli emocji.

Pamiętaj, że objawy ADHD mogą różnić się od osoby do osoby i mogą zmieniać się z wiekiem. Każda osoba z ADHD jest unikalna i może doświadczać różnych kombinacji objawów. Jeśli podejrzewasz, że Ty lub ktoś z Twojej rodziny może mieć ADHD, skontaktuj się z lekarzem lub specjalistą ds. zdrowia psychicznego.

Zaburzenia używania marihuany

Zaburzenia używania marihuany, znane również jako uzależnienie od marihuany, są szczególnym rodzajem zaburzeń związanych z używaniem substancji. Jest to stan, w którym użytkownik marihuany kontynuuje jej spożycie pomimo negatywnych konsekwencji, które wywiera na jego życie.

Główne cechy zaburzeń używania marihuany to:

 1. Silne pragnienie lub potrzeba używania marihuany.
 2. Trudności w zrezygnowaniu lub kontrolowaniu używania marihuany, pomimo prób zaprzestania.
 3. Dużo czasu spędzanego na zdobywanie, używanie, lub odzyskiwanie od efektów marihuany.
 4. Kontynuacja używania marihuany mimo negatywnych skutków dla zdrowia fizycznego lub psychicznego.
 5. Zaniedbywanie zobowiązań zawodowych, szkolnych lub domowych z powodu używania marihuany.
 6. Kontynuowanie używania marihuany mimo problemów w relacjach społecznych lub osobistych spowodowanych lub pogłębionych przez jej spożycie.
 7. Znaczne ograniczenie lub porzucenie ważnych społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych działań z powodu używania marihuany.

Ważne jest, aby pamiętać, że regularne używanie marihuany, zwłaszcza w młodym wieku, może prowadzić do uzależnienia i innych problemów zdrowotnych. Jeżeli Ty lub ktoś, kogo znasz, boryka się z problemem używania marihuany, skontaktuj się z profesjonalnym specjalistą ds. zdrowia psychicznego lub uzależnień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować