- Reklama -
Banner

Palenie marihuany vs Palenie papierosów – 7 podstawowych różnic

Wciąż istnieją grupy osób, które uważają, że palenie marihuany i palenie papierosów jest równie szkodliwe, a niektórzy uważają nawet, że jeden spalony joint równa się 20 spalonym papierosom. Na szczęście istnieje mnóstwo badań naukowych, które potwierdzają tę propagandę z lat dziewięćdziesiątych.

W konopiach nie ma niebezpiecznych substancji chemicznych

Palenie marihuany i palenie papierosów
fot. Men’s Fitness

Jeśli ktoś pali marihuanę, to najlepiej jeśli nie zawiera ona pestycydów, herbicydów lub jakichkolwiek innych potencjalnie niebezpiecznych związków; po prostu czyste kwiaty konopi bez dodatku tytoniu. Konopie nie zawierają żadnych szkodliwych substancji, które występują w papierosach. Chociaż palenie jest najbardziej szkodliwą forma konsumpcji konopi, to na szczęście istnieje bezpieczna alternatywa – waporyzacja.

Natomiast dla palacza papierosów, papieros jest produktem wypełnionym rakotwórczymi substancjami chemicznymi, takimi jak butan, kadm, amoniak, smoła, aceton, cyjanowodór. Dlatego opakowania papierosów zawierają ostrzeżenia dotyczące rozwoju poważnych chorób zagrażających życiu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Papierosy są znanym czynnikiem rakotwórczym

Marihuana może pomóc rzucić palenie papierosów

Związek między papierosami a rakiem jest niezaprzeczalnie silny. Według badań z 2013 r. „Palenie [papierosów] ma wielowymiarowy wpływ na raka płuc”.

Badanie z 2017 r. sugeruje, że dowody na szkodliwość palenia papierosów są przytłaczające, więc naukowcy skupili się na ustaleniu, w jaki sposób dym papierosowy powoduje raka. Wykazali, że palenie papierosów „powoduje znaczące zmiany w DNA i znaczących szlakach biologicznych związanych z patologią raka”. Innymi słowy, palenie papierosów jest niezwykle rakotwórcze, ponieważ prowadzi do mutacji w DNA.

Chociaż wiadomo, że mieszanie marihuany z tytoniem zwiększa szansę na powstanie raka, to największe badania przeprowadzone opublikowane przez International Journal of Cancer wskazują, że nawet nałogowi palacze marihuany (bez tytoniu) nie są bardziej narażeni na ryzyko związane z rakiem płuc niż osoby, które pala rzadko lub nie palą w ogóle. Istnieją nawet dowody wskazujące na skuteczność kannabinoidów zawartych w konopiach w zmniejszaniu nowotworów.

Długoterminowe badania nad zmianami w płucach

Ważne jest porównanie palenia marihuany z paleniem papierosów pod kątem ich długoterminowych skutków. Według badań, które pojawiły się w JAMA w 2012 r., „Sporadyczne i używanie marihuany nie jest związane z niekorzystnym wpływem na czynność płuc”.

W ciągu 20 lat prowadzenia badań wykazano, że dym papierosowy powoduje znaczne szkody w płucach i funkcjach płuc. To nie jest niespodzianka – jest jakiś powód, dla którego „kaszel palacza” jest już terminem powszechnym i nie odnosi się on do palaczy marihuany, ale właśnie do palaczy tytoniu. Z drugiej strony, THC jest lekiem silnie rozszerzającym oskrzela i nawet wiadomo, że poprawia czynność płuc.

Nadal potrzebujesz filtra Bez względu na to, co palisz

filterek do jointa w kształcie marihuany

Papierosy mają swoje filtry, ale nie mogą one zablokować wszystkich toksycznych substancji chemicznych przedostających się do płuc palacza. Oczywiście istnienie filtra jest lepsze niż jego brak. W dzisiejszych czasach, gdy pali się marihuanę, jest o wiele więcej opcji – zaawansowane filterki, bonga z filtracją lub vaporizery.

Dobrą wiadomością dla palących marihuanę jest to, że nie jesteśmy już w czasach, kiedy filterkiem do jointa był kawałek pustego kartonika. Na rynku dostępne są zaawansowane filterki, które skutecznie zatrzymują szkodliwe substancje uwalniające się podczas palenia – Rolls Smart Filters, filterki Purize lub filterki ActiTube.

[wpb-product-slider-shortcode id=”29863″]

Co z waporyzacją?

Waporyzacja, czyli podgrzewanie marihuany i wdychanie wytworzonej pary zostało uznane za bezpieczną alternatywę dla palenia. Eksperci twierdzą, że używanie vaporizera jest mniej szkodliwe dla płuc niż palenie. Z tego powodu pacjenci stosujący marihuanę do celów medycznych waporyzują susz, zamiast go palić.

Vaporizery takie jak Mighty, Crafty czy Volcano, zostały zatwierdzone jako waporyzatory do użytku medycznego, co świadczy o bezpieczeństwie korzystania z nich. Waporyzując marihuanę w niskich temperaturach następuje redukcja wytwarzania szkodliwych substancji aż o 95% – wskazują badania przeprowadzone przez Chemic Labs w Canton.

Te same badania wykazały, że para za waporyzatora Volcano składała się aż w 95 procentach z THC. Dla porównania, dym z palonej marihuany składał się aż w 88% z substancji, które nie były kannabinoidami. Oznacza to, że palenie jest znacznie mniej efektywną formą konsumpcji, niż używanie vaporizera.

[wpb-product-slider-shortcode id=”26859″]

Palenie papierosów jest częstszym narażeniem na gorący dym

Być może równie istotny jak system filtracji jest sam nawyk palenia. Porównując osoby, które palą trawkę, z osobami palącymi papierosy, oczywiste jest, że palacze papierosów przyjmują więcej dymu dziennie. Paczka 20 papierosów i kilkanaście zaciągnięć z jednego papierosa, w porównaniu z chmurą z bonga lub kilkoma zaciągnięciami pary z vaporizera tworzy dużą różnicę w okresie 24 godzin. Teraz pomnóż te liczby w skali 10 lat i stanie się jasne, dlaczego przyzwyczajenie do papierosów jest znacznie bardziej szkodliwe dla płuc i dróg oddechowych niż palenie marihuany.

Uzależnienie od nikotyny

Wreszcie, a co najważniejsze, papierosy są bardzo uzależniające. Nikotyna zawarta w papierosach sprawia, że papierosy są jednym z najbardziej uzależniających produktów dostępnych na legalnym rynku. Istnieją dane wskazujące, że 9% palaczy konopi uzależnia się psychicznie, ale objawy odstawienia marihuany są nadal słabsze, niż objawy odstawienia nikotyny.

Tak więc, jeśli ktoś próbuje powiedzieć, że palenie zioła jest tak samo złe jak palenie papierosów, to masz to kilka powodów, które podważają tę tezę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować