- Reklama -
Banner

Niemiecka koalicja rządowa osiągnęła porozumienie w sprawie legalizacji konopi indyjskich

Koalicja sygnalizacji świetlnej rozwiązała spory dotyczące planowanej legalizacji konopi indyjskich. Ustawa może wejść w życie 1 kwietnia, powiedzieli agencji prasowej DPA wiceprzewodniczący grup parlamentarnych. Ustawa jednak musi najpierw przejść przez Bundestag. Federalny minister zdrowia Karl Lauterbach (SPD) wyznaczył tydzień między 19 a 23 lutego, w którym ustawa ma zostać przyjęta przez parlament. 

Zakaz marihuany prawdopodobnie zostanie zniesiony 1 kwietnia, pozwalając dorosłym na uprawę 3 roślin konopi indyjskich w domu i posiadanie 30 gramów w miejscu publicznym i/lub 60 gramów w domu, podczas gdy kluby konopne będą dozwolone od 1 lipca.

Przywódcy tzw. Koalicji Świetlnej, tworzonej przez Zielonych, Socjaldemokratyczną Partię Niemiec oraz Liberałów, ogłosili w ubiegłym tygodniu, że osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji marihuany po nieporozumieniach dotyczących szczegółów proponowanej ustawy. Ustawa zostanie poddana głosowaniu w tym miesiącu i ma wejść w życie już 1 kwietnia.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Rozwój sytuacji toruje drogę do legalizacji marihuany do użytku osobistego. Jeśli nie będzie dalszych opóźnień, Niemcy mają szansę stać się trzecim państwem członkowskim Unii Europejskiej, które zalegalizuje marihuanę do użytku osobistego, po Malcie i Luksemburgu.

Przełom nastąpił po wewnętrznym nieporozumieniu i krytyce ze strony SPD dotyczącej szczegółów ustawy. Chociaż przywódcy koalicji rządowej oficjalnie osiągnęli porozumienie w sprawie legalizacji, niektórzy posłowie SPD nadal są przeciwni.

Na przykład, Sebastian Fiedler powiedział niemieckiemu serwisowi informacyjnemu Der Spiegel, że zagłosuje przeciwko legalizacji. Twierdzi, że legalizacja marihuany mogłaby „prowadzić do dekryminalizacji dealerów i bezsensownej dodatkowej pracy dla policji”.

Sebastian Hartmann, rzecznik polityki wewnętrznej grupy parlamentarnej SPD, również powiedział w wywiadzie dla Zeit Online, że nie poprze reformy w Bundestagu i nie może poprzeć proponowanego planu.

Umowa koalicyjna pierwotnie przewidywała kontrolowaną dostawę marihuany w certyfikowanych sklepach, ale obecna ustawa przesuwa tę dostawę do sektora prywatnego, a tym samym do niekontrolowalności”, powiedział.

Droga do legalizacji w Niemczech napotkała kilka przeszkód. Początkowo, koalicja rządowa musiała zmienić swój plan, który pierwotnie obejmował sprzedaż marihuany w licencjonowanych sklepach, ponieważ Komisja Europejska uznała, że naruszy one prawa UE. Po drugie, spotkała się z krytyką ze strony partii opozycyjnych, które próbowały zablokować proponowaną ustawę.

Dla koalicji rządowej, legalizacja marihuany do użytku osobistego stanowi znaczący kamień milowy w nowoczesnej polityce narkotykowej, podkreślając prewencję oraz poprawę zdrowia i ochrony dzieci i młodzieży.

Jednak proponowana ustawa, wprowadzona w zeszłym roku przez federalnego ministra zdrowia Karla Lauterbacha, może zostać dodatkowo nieznacznie zmieniona, aby rozwiać obawy zgłaszane przez SPD, potencjalnie obejmując rozszerzenie i przyspieszenie obowiązków monitorowania i raportowania dotyczących rynku nielegalnego.

Wczoraj wieczorem uzgodniliśmy ostateczne szczegóły legalizacji #marihuany. Walka z czarnym rynkiem, dekryminalizacja i lepsza ochrona nieletnich nastąpi zgodnie z zapowiedziami. Poprzednia polityka narkotykowa zawiodła, nowy początek”, powiedział Lauterbach na X.

Prawodawcy niedawno zmienili ustawę, łagodząc restrykcje, którym sprzeciwiali się orędownicy i zwolennicy w Bundestagu. Zmiany obejmowały podniesienie limitów posiadania w domu oraz eliminację możliwości więzienia za nieznaczne przekroczenie limitu posiadania.

Koalicja rządowa planuje również wprowadzić ustawę uzupełniającą, która ustanowi programy pilotażowe dla sprzedaży komercyjnej, które mają zostać ujawnione po przedstawieniu Komisji Europejskiej.

Oczekuje się, że ostatnie czytanie w Bundestagu odbędzie się między 19 a 23 lutego. Ustawa ma zostać przyjęta w tygodniu rozpoczynającym się 19 lutego, przechodząc do Bundesratu 22 marca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować