- Reklama -
Banner

Legalizacja marihuany w Niemczech może naruszać prawo UE pomimo znaczących poprawek

Niemiecki rząd przedstawił plany legalizacji komercyjnej produkcji i dystrybucji marihuany, które częściowo były niekompatybilne z prawem UE. Pomimo wprowadzenia istotnych zmian do proponowanej ustawy, nadal istnieją pewne niezgodności z prawodawstwem europejskim, wynika z badania przeprowadzonego przez parlamentarną służbę badawczą, opublikowanego przez brukselską agencję informacyjną Euractiv.

Rząd Niemiec przedstawił pierwszy plan pełnej legalizacji produkcji i dystrybucji marihuany w październiku 2022 r. Szybko stało się jasne, że te plany kolidują z przepisami UE dotyczącymi handlu narkotykami.

Po rozmowach z Komisją Europejską, trójstronna koalicja rządząca przedstawiła nową, znacznie okrojoną wersję w kwietniu, by uczynić ją zgodną z ramami prawnymi UE. Jednak nowe badanie wykazało, że część tej zaktualizowanej wersji może nadal napotykać przeszkody prawne na szczeblu UE.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Stanowisko Komisji Europejskiej

Opozycyjny poseł Stephan Pilsinger twierdzi, że obecne plany rządu “wyraźnie naruszają prawo europejskie”. Wezwał ministra zdrowia Karla Lauterbacha do porzucenia “iluzorycznego projektu” legalizacji marihuany.

Rzeczniczka Komisji wyjaśniła, że prawo UE w dziedzinie kar za nielegalny handel narkotykami zobowiązuje państwa członkowskie do podejmowania środków zapewniających, że przestępstwa związane z handlem narkotykami, w tym marihuaną, są karane. Wytyczne te obejmują szeroki zakres działań, od produkcji po dystrybucję, natomiast kary za te działania regulowane są przez poszczególne państwa członkowskie.

Kluby konopne w Europie

Niemiecki pomysł na “kluby konopne” – niekomercyjne organizacje, które uprawiają marihuanę i mogą dystrybuować ograniczoną ilość miesięcznie zarejestrowanym członkom – napotyka na trudności prawne w świetle prawa UE.

Podobne kluby konopne są już dozwolone w kilku krajach UE, takich jak Hiszpania, Belgia i Malta, z różnymi ograniczeniami.

W przypadku Malty marihuana na cele medyczne została zalegalizowana w 2018 r., a przepisy dotyczące użytku rekreacyjnego zostały sformalizowane w 2021 r. Każdy klub konopny na Malcie może mieć do 500 członków i wydawać im siedem gramów dziennie, z ograniczeniem do 50 gramów miesięcznie na osobę.

Co dalej z legalizacją marihuany w Niemczech?

Niemieckie plany legalizacji marihuany napotykają na liczne wyzwania prawne w kontekście obecnego prawodawstwa UE. Dążenie do zgodności z prawem europejskim jest procesem skomplikowanym i wymaga dalszego zbadania i debaty na poziomie zarówno krajowym, jak i unijnym.

Plany Niemiec dotyczące legalizacji marihuany są nadal tematem dyskusji i kontrowersji, zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim. Tylko czas pokaże, jakie będą ostateczne decyzje i jak będą one wpływały na krajobraz prawny zarówno w Niemczech, jak i w całej Unii Europejskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować