- Reklama -
Banner

Medyczna marihuana – 6 historycznych faktów

Chociaż medyczna marihuana jest nielegalna w wielu częściach świata, to jej zastosowanie jako leku sięga tysięcy lat.

Podczas gdy debaty nad legalizacją marihuany są coraz bardziej popularne, wielu nadal kwestionuje wartość marihuany w leczeniu różnych dolegliwości, jednak jak pokazują poniższe fakty, historia zna jej jaśniejszą stronę.

 

1. Najwcześniejszy zapis o medycznej marihuanie pochodzi ze starożytnych Chin.

W 2037 roku przed naszą erą, chiński cesarz Shennong napisał książkę o medycznym zastosowaniu marihuany w leczeniu wielu schorzeń. Według starożytnych chińskich tekstów, marihuana była używana na zaparcia, reumatyzm, artretyzm i roztargnienie.

Co ciekawe, Shennong był nie tylko cesarzem ale i farmakologiem. Zapisał on, że próbował na sobie setki ziół w celu sprawdzenia ich wartości medycznej.

 

2. Starożytni Egipcjanie byli pierwszymi, którzy używali konopi indyjskich w leczeniu nowotworów.

egipt-marihuana-medyczna
Fayyum Medical Papyrus

Egipski tekst  Fayyum Medical Papyrus, informuje, że wierzyli oni w medyczne zastosowanie marihuany w onkologii.

Chociaż niewiele wiadomo o dawnych sukcesach leczenia raka, konopie nada mają znaczący udział w terapii raka w teraźniejszych czasach.

 

3. Marihuana była używana w weterynarii w starożytnej Grecji.

Starożytni Grecy używali konopi do leczenia ran i owrzodzeń u koni po bitwach. Roślinę również podawano ludziom w leczeniu różnych chorób, w tym bólu i zapalenia ucha.

Co ciekawe, praktyka marihuany medycznej rozprzestrzeniła się do krajów arabskich ze starożytnej Grecji.

 

4. Marihuana medyczna została wprowadzona do medycyny zachodniej w połowie 1800 roku.

medyczna-marihuana-historia-cannabis-indica
Zdjęcie ekstraktu z konopi, który był używany jeszcze w 19 wieku.

W 1830, irlandzki lekarz o imieniu William Brooke O’Shaughnessy zaobserwował stosowanie marihuany medycznej podczas podróży do Indii.

Po przestudiowaniu jej skutków, pokazał marihuanę lekarzom w Anglii w leczeniu wielu różnych dolegliwości, w tym skurczy mięśni, reumatyzmu, padaczki i bólu. Gdy jego doniesienia zostały opublikowane, popularność leków na bazie konopi szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie i Ameryce Północnej.

 

5. Nazwa “indica” odnosi się do konopi indyjskich .

Nazwa Cannabis Indica została pierwotnie wymyślona przez francuskiego biologa w 1785 roku Jean-Baptiste Lamarck również po wizycie w Indiach, kiedy zauważył różnicę między lokalnie uprawianymi konopiami a jej europejskim kuzynem, roślinami konopi.

Europejskie konopie były używane głównie w celach rolniczych i w tym czasie były znane jako Cannabis Sativa. Lamarck postanowił sklasyfikować indyjskie gatunki oddzielnie, nadając im nazwę Cannabis Indica.

 

6. Konopie zostały zastąpione lekami farmakologicznymi w Stanach Zjednoczonych od 1851 do 1941 roku.

marihuana-medyczna-fakty-historyczne

The United States Pharmacopeia zawiera listę akceptowalnych produktów medycznych aktualizowaną co roku, a konopie zostały tam zapisane w jej pierwszych wydaniach. Podczas gdy przetwory z konopi były powszechnie przepisywane w latach 1800, zaczęły one być zastępowane szkodliwymi lekami farmakologicznymi w 20 wieku.

Po zmianie prawa w 1937 roku, przepisywanie medycznej marihuany stało sie coraz trudniejsze, a jej ważna rola w medycynie została zapomniana. Cannabis usunięto z listy w 1942 roku i już nigdy się tam nie pojawiła.

Powód? Zakazując konopi, przemysł farmakologiczny zarabia setki miliardów rocznie, produkując nawet lekarstwa na choroby które na prawdę nie istnieją.

- Reklama -
Banner

Wybrane dla Ciebie

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo Sejmówka (UFO) – Zielona / 30 cm / 5 mm

  179 
 • Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  Filtry z aktywnym węglem Purize XTRA Slim 50 GREEN

  35 
 • Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  Bongo Glass Amsterdam z perkolatorem wys. 23 cm szlif 14.5

  85 
 • Vape Pen CBD Shadow Silver – Deep CBD

  279 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować