- Reklama -
Banner

Anatomia konopi: Przewodnik po częściach rośliny i cyklach życia

Roślina konopi ma kilka struktur, z których wiele możemy znaleźć na każdym innym gatunku roślin. Konopie rosną na długich, chudych łodygach, a ich duże, kultowe liście w kształcie wachlarza wystają z gałązek zwanych węzłami.

Konopie wyróżniają się swoimi kwiatami, gdzie występują wyjątkowe i skomplikowane formacje: ogniste pomarańczowe włoski, lepkie kryształki i masywne szczyty otoczone maleńkimi liśćmi pokrytymi trichomami.

Cykl życia rośliny konopi

4 etapy cyklu życia rośliny marihuany:

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych
 • Kiełkowanie (3-10 dni): Kiedy nasiona kiełkują i wyskakują z ziemi
 • Sadzonka (2-3 tygodnie): po wykiełkowaniu, gdy roślina wykształci pierwsze liście
 • Wegetatywny (3-16 tygodni): etap wzrostu, w którym roślina tworzy łodygi, gałęzie i liście wachlarzowe
 • Kwitnienie (8-11 tygodni): Kiedy roślina zaczyna produkować kwiaty, które staną się marihuaną

Części rośliny konopi

Nasiona konopi

regularne feminizowane automatyczne nasiona marihuany

Nasiona są produkowane z żeńskich roślin konopi i posiadają genetykę męską oraz żeńską. Nasiona muszą wykiełkować, aby wyjść ponad ziemię i stworzyć korzeń, który stanie się głównym korzeniem zakotwiczającym roślinę w glebie.

Liścienie

liścienie konopi

Są to pierwsze liście wyrastające z nasion po wykiełkowaniu. Zwykle występują w parach, a ich obecność jest oznaką udanego kiełkowania i tego, że Twoja roślina jest na dobrej drodze do zdrowego i silnego wzrostu.

Korzenie konopi

Korzenie konopi i ich działanie przeciwzapalne

Korzenie konopi wyrastają z głównej łodygi rośliny do gleby. Gdy roślina kiełkuje z nasion, główny korzeń nazywany jest „korzeniem palowym”. Korzenie są najważniejszą częścią rośliny konopi, ponieważ pobierają wodę z gleby i tlen do rośliny, aby mogła rosnąć zdrowo.

Łodyga konopi

Łodyga konopi

Główna łodyga konopi wyrasta prosto z systemu korzeniowego i wspiera wszystkie gałęzie boczne. Łodyga nadaje roślinie strukturę i stabilność.

Często hodowcy przycinają główną łodygę po około pięciu węzłach, co zmusza roślinę do większego wzrostu na boki, tworząc więcej miejsca na kwiaty.

Gałęzie

Gałęzie konopi

Gałęzie wyrastają z głównej łodygi i tworzą miejsce na liście wachlarzowe oraz kwiaty. Hodowcy często trenują roślinę konopi poprzez przycinanie gałęzi, aby stworzyć więcej miejsca na kwiaty.

Węzeł

Węzeł w roślinie konopi

Węzeł to punkt, w którym gałąź wyrasta z głównej łodygi lub z innej gałęzi. Liście wachlarzowe oraz kwiaty mogą rosnąć na niektórych węzłach, ale niekoniecznie na wszystkich.

Podczas określania płci rośliny konopi, przy węzłach pojawią się zaczątki męskich i żeńskich narządów płciowych, po których określamy płeć rośliny.

Przestrzeń między węzłami nazywana jest „odstępami międzywęzłowymi” i daje informację, czy roślina będzie wysoka czy niska. Duże odstępy między węzłami sugerują, że roślina będzie wysoka, a niewielkie odstępy sugerują niski wzrost rośliny.

Liście wachlarzowe

Liście wachlarzowe w konopiach

Liście wachlarzowe to duże, kultowe liście konopi. Przechwytują światło dla rośliny i zazwyczaj zawierają niewiele żywicy lub nie mają jej wcale i są zwykle wyrzucane podczas przycinania.

Liście cukrowe

liscie cukrowe na konopiach

Liście cukrowe to małe, pokryte żywicą liście, wokół których tworzą się kwiaty. Małe liście cukrowe są zwykle zachowywane jako „trym” podczas zbiorów i mogą być używane do pre-rollsów, ekstraktów i innych produktów z konopi, ponieważ posiadają całkiem sporo trichomów.

Kwiaty

szczyt konopi - kępka kwiatów na głównym szczycie konopi

Znane również jako „topy”, kwiaty konopi są owocem pracy hodowców. Zawierają kannabinoidy i terpeny, które powodują haj lub oferują korzyści terapeutyczne. Kwiaty rosną tylko na żeńskich roślinach konopi i muszą być wysuszone przed spaleniem lub waporyzacją.

Szczyt

kwiaty konopi

Szczyt odnosi się do skupiska kwiatów na końcu łodygi, które rosną ciasno blisko siebie. Podczas gdy mniejsze szczyty występują na niższych gałęziach, główny szczyt tworzy się na szczycie rośliny. Umiejętny trening LST, SOG lub SCROG sprawia, że roślina konopi może utworzyć więcej głównych szczytów.

Kielichy

Kielichy konopi, z których wyrastają słupki

Kwiaty konopi składają się z kielichów. Kielichy są częścią układu rozrodczego żeńskiej rośliny. Wyglądają jak zielone „liście” w kształcie łzy i są mocno pokryty gruczołami żywicznymi, które wytwarzają najwyższe stężenie kannabinoidów ze wszystkich części roślin.

Słupki i pistile

Słupki w roślinie konopi

Pistile zawierają reprodukcyjne części kwiatu, a przypominające pomarańczowe włoski pasma nazywane są słupkami. Słupki służą do zbierania pyłku wystrzelonego z męskich roślin.

Kolory słupków zaczynają się od białego zabarwienia i w trakcie dojrzewania rośliny stopniowo ciemnieją do żółtego, pomarańczowego, czerwonego lub brązowego koloru. Odgrywają ważną rolę w rozmnażaniu i wyglądzie kwiatów, ale wnoszą bardzo niewiele do mocy i smaku.

Trichomy

Trichomy - czym są i jaka jest ich funkcja?

Pomimo niewielkich rozmiarów, trudno przeoczyć warstwę kryształowej żywicy na kwiatach konopi. Ta żywica jest wydzielana przez przezroczyste gruczoły w kształcie grzyba na liściach, łodygach i kielichach.

Rośliny pierwotnie wykształciły trichomy w celu ochrony przed drapieżnikami i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Te przezroczyste bulwiaste kule wydzielają olejki aromatyczne zwane terpenami, a także lecznicze kannabinoidy, takie jak THC i CBD. Trichomy to podstawa przy produkcji haszyszu, który składa się głównie z lepkich trichomów w kształcie grzybów.

Męskie vs. żeńskie rośliny marihuany

meska zenska roslina konopi
Męska roślina konopi vs Żeńska roślina konopi

Konopie indyjskie są rośliną dwupienną, co oznacza, że mogą być męskie lub żeńskie, a męskie i żeńskie narządy rozrodcze pojawiają się nie tylko na konopiach, ale i na innych roślinach. To, co masz w swoim słoiku, to kwiaty żeńskiej rośliny konopi.

Rośliny żeńskie wytwarzają kwiaty produkujące żywicę. Męskie rośliny zapylają żeńskie rośliny, aby zainicjować produkcję nasion, ale kwiaty, które spożywamy, pochodzą z bezpestkowych roślin żeńskich – są one nazywane „sinsemilla”, co oznacza „bez pestek”.

Aby rozpoznać płeć konopi i odróżnić męską roślinę od żeńskiej, należy przyjrzeć się części rośliny między główną łodygą a gałązkami. Męskie rośliny będą produkować woreczki pyłkowe, które wyglądają jak małe kulki, a żeńskie produkują pistile, z których wychodzą słupki.

Hodowcy mogą określić płeć swoich roślin, hodując klony lub genetycznie identyczne zaszczepki ze szczepu matki. W specjalnym procesie hodowlanym są również tworzone feminizowane nasiona marihuany, z których z dużym prawdopodobieństwem wyrosną żeńskie rośliny.

Żeńskie rośliny marihuany

Żeńska roślina konopi - oznaki

Kobiety są najważniejszymi roślinami konopi — to one wytwarzają kwiaty, które wszyscy znamy i kochamy. Za każdym razem, gdy widzisz zdjęcie rośliny konopi z kwiatami, patrzysz na roślinę żeńską.

Żeńskie rośliny konopi wyłapują słupkami pyłek od samców, aby wyprodukować nasiona, które przeniosą genetykę obu roślin do następnego pokolenia.

Jednak konopie są uprawiane przede wszystkim z przeznaczeniem na kwiaty, a nie nasiona, więc uprawa sinsemilli, czyli konopi „bez pestek” jest dziś powszechna: samce są odrzucane, aby zapobiec zapyleniu. Pozwala to roślinom żeńskim skupić swoją energię na produkcji kwiatów zamiast produkcji nasion.

Żeńskie rośliny są zwykle zapylane tylko podczas krzyżowania roślin lub tworzenia nowych odmian.

Wczesne oznaki żeńskiej rośliny konopi

Na początku fazy kwitnienia na roślinie konopi między główną łodygą a gałązką, pojawią się narządy płciowe. Żeńskie narządy rozrodcze wyglądają jak cebulka, z której wychodzą białe włoski, czyli słupki.

Jeśli nie jesteś do końca pewien płci, pozwól roślinie rosnąć przez kolejny tydzień i sprawdź ponownie.

Męskie rośliny konopi

męska roślina konopi - oznaki

Męskie rośliny konopi zamiast kwiatów wytwarzają woreczki pyłkowe. Samce są zwykle odrzucane, ponieważ hodowcy nie chcą, aby zapylały rośliny żeńskie, które produkują nasiona – nikt nie chce palić kwiatów z nasionami, które podczas palenia strzelają i niszczą smak kwiatów.

Męskie konopie są ważne w procesie hodowlanym, ale generalnie najlepiej pozostawić je doświadczonym hodowcom. Zapylając samice, samce zapewniają połowę swojej genetyki, która zostanie przekazana następnym pokoleniom. Żeńska roślina po zapyleniu zacznie produkować nasiona, które będą zawierały 50% genów samca i 50% genów samicy.

Z tego powodu ważne jest, aby przyjrzeć się genetyce roślin męskich. Ich kształt, tempo wzrostu, odporność na szkodniki i pleśń oraz ilość zbiorów można przekazać w celu podniesienia jakości przyszłych pokoleń lub przekazania konkretnych cech.

Wczesne oznaki męskiej rośliny konopi

Aby dostrzec męską roślinę konopi, sprawdź narządy płciowe w węźle, między główną łodygą a gałązkami. Męskie narządy będą wyglądać jak okrągła kula, która przekształci się w woreczki pyłkowe.

Jeśli nie masz jeszcze pewności, czy to samiec, czy samica, poczekaj około tygodnia i sprawdź ponownie. Na tym wczesnym etapie nie ma dużego ryzyka, że ​​samce zapylają twoje kobiety.

Czym są hermafrodyty wśród konopi?

Hermafrodyta w konopiach posiada kwiaty i nasiona

Hermafrodyty to rośliny zawierające zarówno żeńskie, jak i męskie narządy płciowe. Rośliny te mogą czasami samozapylać się, ale zazwyczaj jest to niepożądane, ponieważ tworzą kwiaty z nasionami, a także przekazują geny hermafrodytyczne.

Tworzenie się hermafrodyty to coś, co zwykle ma miejsce, gdy roślina staje się nadmiernie zestresowana. Niektóre ze stresorów to:

 • Uszkodzenia roślin
 • Zła pogoda
 • Choroba
 • Niedobory składników odżywczych

Istnieją dwa rodzaje hermafrodytów:

 • Roślina, która rozwija zarówno kwiaty, jak i woreczki pyłkowe
 • Roślina wytwarzająca pylniki, potocznie nazywane „bananami” ze względu na ich wygląd

Ponieważ rośliny mogą się “hermić”, gdy konopie są pod wpływem stresu, ważne jest, aby monitorować rośliny po tym, jak zostały wystawione na działanie czynników stresogennych: często przyczyną są wysokie temperatury lub wyciek światła podczas uprawy w pomieszczeniu. Podczas uprawy na zewnątrz złamana gałąź może zostać naprawiona, a następnie roślina zamieni się w hermafrodytę.

Inną główną przyczyną hermafrodyt jest ich genetyka – należy unikać roślin o słabej genetyce lub historii rozwoju hermafrodytycznego, aby chronić swoją uprawę. Jeśli w dowolnym momencie zauważysz woreczki pyłkowe lub pylniki, natychmiast usuń roślinę, aby zapobiec zapyleniu roślin żeńskich.

Jak nazywają się pierwsze liście rośliny konopi?

Młode liście konopi, które pojawiają się wkrótce po wykiełkowaniu nasion lub kiełkowaniu to liścienie. Te embrionalne liście pomagają roślinie w rozpoczęciu procesu wzrostu.

Jak szybko można stwierdzić, czy roślina konopi jest męska czy żeńska?

Organy płciowe mogą pojawić się jeszcze przed okresem kwitnienia, ale zwykle są widoczne w ciągu 1-2 tygodni od rozpoczęcia kwitnienia.

Kiedy męskie rośliny konopi zapylają rośliny żeńskie?

Męskie woreczki pyłkowe zwykle otwierają się i rozprzestrzeniają pyłek w powietrzu 4-6 tygodni po rozpoczęciu kwitnienia.

Jak konopie tworzą kwiaty?

Kiedy rośliny konopi doświadczają zmniejszonej ilości światła (po przesileniu letnim, gdy rosną na zewnątrz, lub ręcznie, gdy rosną w pomieszczeniu), rozpoczynają fazę kwitnienia, kiedy to zaczynają produkować kwiaty. Kwitnienie trwa zazwyczaj 7-11 tygodni, w zależności od odmiany.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować