- Reklama -
Banner

Co to są trichomy w marihuanie? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Trichomy to włoski znajdujące się na powierzchni roślin. Odpowiedzialne są za wytwarzanie ochronnych, terapeutycznych, psychoaktywnych i odurzających właściwości konopi. Niektóre trichomy zawierają gruczoły żywiczne, które tworzą terpeny, flawonoidy, THCA, CBDA i inne kannabinoidy, z których znane są konopie indyjskie.

Kryształowy połysk i uczucie lepkości kwiatów konopi są spowodowane dużym nagromadzeniem trichomów. Chociaż są one najbardziej widoczne gołym okiem na kwiatach konopi, to trichomy można również znaleźć na liściach i łodygach rośliny, chociaż nie wszystkie będą gruczołowe.

Trichomy niegruczołowe nie wytwarzają tych samych związków psychoaktywnych co trichomy gruczołowe, ale pomagają w utrzymaniu równowagi powierzchniowej rośliny i uważa się, że są dodatkową warstwą ochrony przed szkodnikami i niekorzystnymi warunkami środowiskowymi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Funkcja trichomów w konopiach

Trichomy na marihuanie

Wytwarzanie włosków można zaobserwować w wielu gatunkach roślin w całej przyrodzie. Trichomy przybierają różne formy fizyczne i służą wielu różnym celom. Na przykład trichomy znalezione na niektórych mięsożernych roślinach pomagają w łapaniu zdobyczy z uwagi na ich lepkość.

W konopiach trichomy pełnią funkcję mechanizmu obronnego. Kiedy żeńskie rośliny konopi zaczynają wytwarzać kwiaty, często stają się podatne na działanie różnych owadów i zwierząt, a także nieożywionych zmiennych środowiskowych, takich jak potencjalnie szkodliwe promienie UV.

Trichomy odstraszają zwierzęta, ponieważ ich gorzki smak i mocne aromaty sprawiają, że kwiaty konopi są niesmaczne. Jednocześnie pełnią również inną funkcję, chroniąc rośliny przed szkodliwymi wiatrami, a nawet niektórymi odmianami grzybów.

Rodzaje trichomów

Trichomy Bulwiaste

Trichomy bulwiaste (10-30 mikrometrów) to maleńkie cebulki rozsiane po powierzchni rośliny. Nie można ich zobaczyć bez mikroskopu. Chociaż produkcja kannabinoidów przez ten typ trichomów jest nadal kwestionowana, to dodają one roślinie konopi krystalicznego połysku i zwiększają lepkość kwiatu. Trichomy bulwiaste nie są ograniczone do określonych obszarów konopi; są równomiernie rozmieszczone na całej powierzchni rośliny.

Trichomy główkowate-bezpodstawkowe

Trichomy główkowate-bezpodstawkowe (25-100 mikrometrów) są liczniejsze niż trichomy bulwiaste, ale nadal są zazwyczaj widoczne tylko za pomocą mikroskopu. Podobnie jak trichomy bulwiaste, trichomy bezszypułkowe mają duże cebulki, ale bardziej klasyczną strukturę w kształcie grzyba. Ten rodzaj włosków występuje głównie na spodzie liści cukrowych (sugar leaves – listki rosnące przy kwiatach) i liściach wachlarzowych.

Trichomy główkowato-nóżkowate

Trichomy z główkowato-nóżkowate (50-500 mikrometrów) mają kształt grzybów i posiadają dużą bulwę na czubku szypułki. Są to największe i najliczniejsze włoski w konopiach indyjskich i są najbardziej znane konsumentom, ponieważ można je łatwo dostrzec gołym okiem. Trichomy główkowato-nóżkowate znajdują się głównie na powierzchni kwiatów konopi i rzadko są widywane na liściach cukrowych (sugar leaves), liściach wachlarzowych lub łodygach.

Jak kannabinoidy, terpeny i flawonoidy powstają w trichomach?

Kannabinoidy, terpeny i flawonoidy są wytwarzane w komórkach trichomów poprzez biosyntezę, w której enzymy katalizują szereg reakcji chemicznych, aby wytworzyć cząsteczki złożone z prostych (mniejszych) cząsteczek.

Krótki przegląd: Kannabinoidy produkowane przez konopie indyjskie (fitokannabinoidy) wchodzą w interakcję z receptorami naszego organizmu, wywołując efekty psychoaktywne i terapeutyczne. Terpeny są związkami odpowiedzialnymi za aromat i smak konopi oraz wspierają kannabinoidy w wytwarzaniu pożądanych efektów. Flawonoidy są podobne do terpenów pod tym względem, że mają wpływ na profil aromatu i smaku rośliny, ale mogą oferować własne unikalne efekty terapeutyczne.

Synteza kannabinoidów w trichomach rozpoczyna się, gdy rośliny konopi wchodzą w fazę kwitnienia. Gdy zaczynają wytwarzać kwiaty, trichomy tworzą się na zewnętrznej powierzchni rośliny i zaczynają transportować wakuole i plastydy z łodygi do główki gruczołu. W tym momencie komórki w głowie gruczołu zaczną metabolizować i tworzyć prekursory tego, co ostatecznie stanie się kannabinoidami.

Tempo i zagęszczenie produkcji trichomów zależy zarówno od genetyki, jak i niektórych czynników środowiskowych. Chociaż rośliny zawierające wyższe stężenia trichomów nie zawsze wytwarzają najwyższe stężenie kannabinoidów i/lub terpenów, to zmienne, takie jak światło UV, mają duży wpływ na syntezę kannabinoidów i terpenów w główce trichomów. Zazwyczaj rośliny, które otrzymują szersze spektrum światła, wytwarzają wyższe stężenia kannabinoidów, chociaż w wielu przypadkach reakcje te będą specyficzne dla danej odmiany marihuany.

Cykl życia trichomów

Cykl życiowy trichomów w dużej mierze przypomina cykl życia rośliny konopi, na której się znajduje, co czyni go niezwykle ważnym do monitorowania przez rolników. To, jak długo trichomy zmieniają kolor z mlecznego na jasnobrązowy zalezy od warunków uprawy oraz odmiany konopi. Zdrowe rośliny pokazują jasnobrązowe trichomy po około 6-8 tygodniach od rozpoczęcia kwitnienia. Kiedy większość trichomów jest jasnobrązowa, roślina jest gotowa do zbioru. Im bardziej brązowe będą włoski, tym efekty będą charakterystyczne dla odmian indica.

jak dlugo trichomy zmieniaja kolor
Jak długo trichomy zmieniają kolor – infografika

Jak wyglądają dojrzałe trichomy?

Życie trichomu może być analogiczne do paraboli, gdzie wierzchołek reprezentuje punkt, w którym dojrzewanie się kończy i rozpoczyna się degradacja. W większości trichomy dojrzewają na tej paraboli, zmieniając swój wygląd z przezroczystego stanu półprzezroczystego na mętnobiały, a później bursztynowy odcień. Dojrzałe trichomy mają kolor jasnobrązowy.

jak wygladaja dojrzale trichomy
Dojrzałe trichomy posiadają jasno brązowe główki (fot.3). Przezroczyste trichomy (fot.1), mleczne trichomy (fot.2)

To przejście koloru w główce trichomu reprezentuje szczyt dojrzałości, a rolnicy zwykle używają tego jako znaku do zbiorów, ponieważ jest to punkt, w którym trichom osiągnął pełną dojrzałość i od tego momentu zacznie się degradować. Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wszystkie odmiany konopi są takie same, a niektóre trichomy będą dojrzewać inaczej. Niemniej jednak jasnobrązowe ubarwienie trichomów pozostaje standardem określającym czas zbioru dla większości szczepów.

Jak chronić trichomy przed uszkodzeniem?

Niezależnie od tego, czy są żywe na roślinie, czy na zebranych już kwiatach, trichomy są niezwykle lotne i ryzykują zniszczeniem i/lub degradacją z powodu kilku czynników, w tym między innymi:

 • Dotyk
 • Ciepło
 • Światło
 • Tlen
 • Czas

Nie tylko same trichomy są narażone na uszkodzenia pod wpływem tych czynników, ale także zawarte w nich olejki eteryczne mogą ulec degradacji. Istnieją sposoby na radykalne spowolnienie degradacji trichomów poprzez ostrożne obchodzenie się z kwiatami konopi zarówno podczas zbiorów, jak i po zbiorach. Ograniczając kontakt fizyczny i poruszenie samych kwiatów, trichomy mogą być zachowane na roślinie przez dłuższy czas. Właściwe techniki przycinania, suszenia i curringu mogą pomóc w utrzymaniu żywotności włosków na dłużej, co z kolei pozwoli zachować zawarte w nich kannabinoidy i terpenoidy.

Ci, którzy chcą przedłużyć okres trwałości trichomów poza okres życia roślin, często uciekają się do technik ekstrakcji. Ekstrakcja w tym kontekście może być zdefiniowana jako proces mechanicznego lub chemicznego usuwania włosków z samej rośliny. Istnieje mnóstwo metod i technik ekstrakcji trichomów z materiału roślinnego. Metody te obejmują zarówno mechaniczne przesiewanie na sucho, które wytwarzają „kief”, jak i ekstrakcje chemiczne, które wykorzystują lekkie węglowodory, takie jak butan lub propan, do tworzenia woskowych olejów haszyszowych. Jeśli zostaną poddane odpowiednim warunkom, trichomy, które zostały oddzielone i odzyskane przy użyciu tych metod, mogą być przechowywane przez nieokreślony czas .

Trichomy z konopi naprawdę zasługują na szacunek za ich istotną rolę nie tylko w ochronie rośliny konopi przed potencjalnymi szkodami, ale także poprzez zapewnienie jedynego w swoim rodzaju zakładu produkcyjnego dla setek związków chemicznych o wielu znanych korzyściach medycznych i terapeutycznych. Doświadczeni hodowcy konopi są zaznajomieni z uprawą z zamiarem zachowania trichomów. Przy odpowiedniej opiece i zaangażowaniu hodowla włosków jest i pozostanie przyszłością odkrywania ogromnych tajemnic leczniczych i terapeutycznych właściwości konopi.

Kiedy pojawiają się trichomy?

Na zdrowych roślinach trichomy konopi zwykle pojawiają się na wczesnym etapie kwitnienia. Wraz z upływem czasu zmienia się ich kolor i struktuta. Przechodzą od całkowicie przezroczystych do nieprzejrzystych, mlecznobiałych i ostatecznie bursztynowych.

Jeśli trichomy przybrały widoczny bursztynowy odcień, roślina konopi prawdopodobnie wcześniej osiągnęła już swoją szczytową moc. Ta cecha sprawia, że ich kolor jest dobrym wskaźnikiem, kiedy roślina jest gotowa do zbioru. Większość hodowców zwraca baczną uwagę na stan trichomów rośliny i próbuje zebrać kwiaty dokładnie wtedy, gdy trichomy są mlecznobiałe, zanim przekształcą się w bursztynowe.

Zbiór konopi indyjskich na podstawie trichomów

Trichomy są ważnymi wskaźnikami, jeśli chodzi o wyznaczenie czasu na zbiór roślin konopi, chociaż istnieje spór co do dokładnego czasu zbioru w celu osiągnięcia szczytowej mocy. Podobnie jak na podstawie tekstury owoców możemy określić ich dojrzałość, uważna obserwacja zmian koloru trichomów może pomóc hodowcom określić, kiedy powinni zebrać to, co wysiali. Ale jak sprawdzić trichomy, aby określić, czy rośliny są już gotowe do zbioru?

Niedojrzałe trichomy wydają się przezroczyste i z czasem stają się mętne lub mlecznobiałe. W przypadku niektórych szczepów trichomy z czasem zmienią kolor na głęboko bursztynowy lub czerwonawo-brązowy, ale nie dotyczy to wszystkich odmian marihuany.

Według ekspertów od uprawy konopi, najlepszy czas na zbiory jest wtedy, gdy 50-70% trichomów stało się białe. Im dłużej czekasz na zbiory, tym więcej THC może przekształcić się w CBN, co może przyczynić się do dobrze znanego efektu „przyklejenia do kanapy”. CBN ma wiele zalet, a jeśli zależy Ci na działaniu mocno relaksacyjnym i usypiającym, możesz rozważyć poczekanie, aż więcej trichomów ściemnieje do bursztynowego koloru. 

Trichomy są kluczowe dla zdrowia rośliny konopi, a także dla potężnych efektów, których doświadczamy, gdy je spożywamy. Niezależnie od tego, czy obserwujesz świeżo ścięte kwiaty, czy kief na dnie młynka, mamy nadzieję, że teraz bardziej doceniasz to, jak potężną moc mają te małe, kryształowe włoski.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 

Mogą Cię zainteresować