- Reklama -
Banner

Legalizacja marihuany w Australii może wygenerować 28 miliardów dolarów dochodu w ciągu 9 lat

Ponad 97 procent Australijczyków popiera legalizację konopi na użytek rekreacyjny, według długiego procesu konsultacji publicznych przeprowadzonych przez partię Zielonych na temat ich projektu ustawy. W badaniu, w którym wzięło udział 8 916 osób, głównie młodych ludzi, wykazano bezprecedensowe poparcie dla pierwszego w historii Australii projektu legalizacji marihuany dla dorosłych w całym kraju.

Fala Legalizacji na Świecie

Legalizacja konopi na użytek rekreacyjny była w Australii oczekiwana od dawna, biorąc pod uwagę falę krajów w Ameryce Północnej i Europie, które przyjęły ramy regulacyjne zmierzające do liberalizacji prawa związanego z konopiami. Teraz, dzięki szczegółowemu raportowi Zielonych, wiemy, że jest to coś, czego ludzie – zwłaszcza młodzi – bardzo pragną.

Co Znajduje się w Raporcie?

Zieloni przygotowali projekt ustawy mający na celu legalizację konopi na użytek rekreacyjny dla dorosłych, który planują przedstawić do rozważenia w Parlamencie Federalnym w najbliższych miesiącach. Projekt powstał po tym, jak senator Shoebridge – w imieniu Zielonych – dowiedział się, że legalizacja na skalę narodową jest możliwa zgodnie z konstytucją.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Zamiast czekać na wdrożenie własnych praw dotyczących konopi przez stany i terytoria, Zieloni dążą do stworzenia ogólnokrajowego projektu. Aby projekt zyskał na popularności, przeprowadzili badanie wśród dużej grupy młodych ludzi, użytkowników konopi i osób chcących dowiedzieć się więcej o projekcie. Ustawa, jak mówią, stworzy rynek “od podstaw” i przewiduje się, że w ciągu pierwszych 9 lat może wygenerować 28 miliardów dolarów z wpływów podatkowych.

Senator Shoebridge i Jego Pasja do Reformy

Senator Shoebridge jest oczywiście pełen pasji do wprowadzenia reformy prawa dotyczącego konopi. Wyobraża sobie społeczeństwo, w którym młodzi ludzie nie muszą martwić się o zatrzymanie za małą ilość konopi.

Wyobraź sobie, że możesz iść na festiwal muzyczny i nie musisz martwić się o to, że szereg psów narkotykowych będzie Cię sprawdzał. Jeśli masz jointa w kieszeni i nie boisz się, że policja Cię zatrzyma, przeszuka i pociągnie Cię do systemu wymiaru sprawiedliwości. Dla mnie jest to główny sposób redukcji szkód,” powiedział Shoebridge Junkee.

Co mówi raport o legalizacji marihuany w Australii?

Jak wspomniano, Zieloni przeprowadzili szerokie badanie publiczne, w którym wzięło udział 8 916 osób – głównie młodych ludzi – aby ocenić zakres poparcia dla projektu ustawy o legalizacji konopi i jak najlepiej podejść do istotnych kwestii, takich jak uprawa roślin w domu, reklama, stawki podatkowe i działania policyjne. Oto kilka kluczowych wniosków z raportu i badania.

Ludzie chcą żelków z THC

Gdyby wierzyć kulturze popularnej, można by pomyśleć, że większość użytkowników konopi preferuje palenie. Jednak według respondentów raportu, w Australii ta zasada się nie sprawdza.

Najpopularniejszym sposobem spożycia konopi były produkty spożywcze takie jak żelki, trufle czy ciasteczka. W rzeczywistości 82,08 procent respondentów stwierdziło, że są to ich preferowane metody spożycia. Jointy były jednak nadal popularne – 69,1 procent. Olej z THC również był stosunkowo wysoko, na poziomie 65,19 procent.

Ludzie Chcą Uprawiać Własną Marihuanę

Według raportu, 53,95 procent respondentów chciało mieć możliwość uprawy konopi w domu. 24,34 procent stwierdziło, że rozważyłoby to.

Senator Shoebridge powiedział Junkee, że wielu respondentów znalazło luki w ich projekcie ustawy – co było częściowo powodem, dla którego Zieloni chcieli szerokich konsultacji publicznych – gdzie ludzie uprawiający konopie w domu mogliby zostać ukarani grzywną, jeśli sami wyprodukowaliby żywność z THC. W związku z tym raport stwierdził, że Zieloni “zmienią ustawę tak, aby wyraźnie zezwolić ludziom na robienie produktów takich jak brownies czy żelki w domu do użytku osobistego”. Raport zauważał również, że ustawa będzie “wyraźnie wymagała, aby konopie uprawiane w domu nie były uprawiane w miejscach publicznie dostępnych”.

Raport zauważył również, że istnieje większość (57,18 procent) poparcia dla limitu sześciu roślin konopi na gospodarstwo domowe – a nie na osobę.

Ludzie chcą coffee shopów i sklepów z konopiami

Australijczycy wydają się w dużej mierze popierać motyw coffee shopów – podobnych do tych w Amsterdamie.

Spośród respondentów, 68,61 procent stwierdziło, że wolałoby kupować i spożywać produkty w coffee shopie, z 21,06 procentami wybierając opcję na wynos. Jeśli chodzi o metodę zakupu, licencjonowane sklepy były preferowane przez 85,31 procent, a duża liczba osób (75,86 procent) wybrała klub konopny.

Alternatywnie, istniało silne poparcie dla coffee shopów, sklepów i klubów konopnych, aby mogły sprzedawać online. 88,17 procent respondentów poparło sprzedaż online produktów z konopi, a 3,91 procent było “zdecydowanie przeciwnych”. Zieloni zauważyli w raporcie, że odzwierciedla to sposób, w jaki alkohol i wyroby tytoniowe są dostępne do zakupu online, więc ma to sens, że konopie powinny mieć taką samą dostępność, jeśli zostaną zalegalizowane.

Kontrola Jakości i Regulacja

Prawdopodobnie najważniejszą kwestią w dyskusji o legalizacji jest regulacja jakości. Według ankiety tylko 21,98 procent osób stwierdziło, że zawsze wie, co znajduje się w kupowanych przez nich konopiach. Z drugiej strony, 77,91 procent powiedziało, że mieli „złe doświadczenia w przeszłości” lub uważali, że jakość ich zakupów była „hazardem”.

Aby zneutralizować ten „hazard”, Zieloni zaproponowali kontrolę jakości i etykietowanie produktów, które są przejrzyste i wyraźnie wskazują poziomy mocy. Proponują również utworzenie Narodowej Agencji Konopi w Australii, która będzie miała uprawnienia do nakładania wymogów etykietowania na konopie. Obejmowałyby one informacje o bezpieczeństwie i dawkowaniu, składzie chemicznym, warunkach uprawy i innych kluczowych wskaźnikach.

Gram Będzie Kosztować Około 13 Dolarów

David Shoebridge i Zieloni skonsultowali się z Parlamentarnym Urzędem Budżetowym (PBO), aby ustalić szacunkową cenę sprzedaży 13 dolarów za gram.

Ankietowani zostali zapytani, czy jest to zgodne z tym, ile obecnie płacą. 23,85 procent stwierdziło, że tak. 26,03 procent powiedziało, że płaci więcej, a 15,55 procent, że płaci mniej.

Kara

Duża część poparcia dla legalizacji konopi w Australii wiąże się z chęcią mniejszej ingerencji policji i systemu sprawiedliwości. Proponowany projekt ustawy Zielonych obejmuje kary dla korporacji naruszających warunki licencji na uprawę, produkcję i sprzedaż produktów z konopi.

Czy więc ustawa będzie miała moc uchylenia wcześniejszych wyroków za posiadanie konopi? „Będą dwie pilne reformy prawa, które trzeba będzie przeprowadzić na poziomie stanów i terytoriów, gdy to przejdzie przez Federalny Parlament”, mówi Shoebridge.

Pozbycie się przeszłych wyroków za posiadanie konopi, ponieważ jest to oczywiście rażąco niesprawiedliwe dla osób, które mają kryminalną przeszłość za coś, co kraj ostatecznie uznał za legalne, czyli wybór jointa zamiast piwa”, powiedział Shoebridge. „A druga rzecz to przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem narkotyków i pozbycie się tego absurdalnego stanowiska, że jeśli wykryje się najmniejszą możliwą obecność konopi w organizmie podczas prowadzenia pojazdu – nie będąc pod wpływem – można stracić prawo jazdy i ponieść dość wysokie grzywny.

Jak Skuteczna Będzie Ustawa?

Raport i ankieta są bardzo zachęcające pod względem szerokiego poparcia – ale czy projekt ustawy zyska wystarczające poparcie rządu i przejdzie przez obie izby parlamentu?

Główną krytyką, jaką otrzymujemy, jest: ‘Dlaczego tego jeszcze nie zrobiliście?‘”, Powiedział Shoebridge.

Próba zdobycia poparcia z obu stron parlamentu nie będzie łatwym zadaniem, ale senator pozostaje optymistyczny.

Jeśli z jakiegokolwiek powodu projekt ustawy nie przejdzie i zostanie „zabity” na początku przyszłego roku, Shoebridge powiedział, że nie będzie to koniec walki o legalizację konopi. „Będziemy mieli wtedy 12 solidnych miesięcy kampanii przed następnymi wyborami federalnymi, aby uczynić to główną kwestią, więc na pewno wtedy to zrobimy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować