- Reklama -
Banner

Stolica Australii dekryminalizuje posiadanie 8 narkotyków

W sobotę weszła w życie nowa polityka dekryminalizacji posiadania niewielkich ilości narkotyków w Australian Capital Territory (ACT), obejmującym stolicę kraju, Canberrę oraz okoliczne obszary. ACT jest pierwszym regionem w Australii, który zdecydował się na wprowadzenie takiej zmiany.

Zmiana przepisów w ACT

Rok temu parlamentarzyści z ACT zaaprobowali nową politykę, przedstawioną przez posła Labor Party, Michaela Petterssona. Nowa ustawa eliminuje kary kryminalne za posiadanie narkotyków. Zamiast tego, za posiadanie grozi ostrzeżenie, grzywna lub udział w programie przeciwdziałania narkomanii.

Osoby zainteresowane mogą uniknąć grzywny w wysokości 100 dolarów australijskich (około 64 USD), jeżeli dobrowolnie zdecydują się na udział w programie.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Nowe limity posiadania

Nowa polityka dotyczy ośmiu narkotyków, dla których ustalono konkretne limity posiadania:

 • Kokaina: 1,5 grama
 • Heroina: 2 gramy
 • MDMA: 3 gramy
 • Metamfetamina: 1,5 grama
 • Amfetamina: 2 gramy
 • Psylocybina: 2 gramy
 • LSD: 2 miligramy

Ustawa zmniejsza również maksymalną karę za posiadanie narkotyków, które nie zostały zdepenalizowane, do maksymalnie sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Reakcje społeczne na nową politykę

W odpowiedzi na wprowadzenie nowej ustawy, Pettersson napisał na Instagramie: „Mieszkańcy Canberry rozumieją, że używanie narkotyków to kwestia zdrowotna, a teraz nasze przepisy odzwierciedlają nasze wartości”.

Kiedy ustawa została przyjęta, Pettersson opisał ją jako „rozsądne podejście do polityki narkotykowej oparte na faktach”, które stawia zdrowie publiczne ponad karaniem kryminalnym.

Jednak nie wszyscy byli entuzjastycznie nastawieni do zmiany. Senatorka Michaela Cash z Liberal Party próbowała zablokować zmianę w krajowym parlamencie. Cash wyraziła obawę, że przepisy przekształcą stolicę kraju w „stolicę narkotyków”.

W odpowiedzi na krytykę Cash, senator Labor Party, Tim Ayres stwierdził, że jeśli chce się ingerować w politykę ACT, powinna rozważyć przeprowadzkę do regionu i kandydowanie do zgromadzenia legislacyjnego.

Historia dekryminalizacji w ACT

ACT dekryminalizowało marihuanę już na początku lat 90. W 2020 roku wprowadzono również ustawę legalizującą posiadanie i uprawę marihuany w celach osobistych przez osoby pełnoletnie. Osoby pełnoletnie mogą posiadać do 50g marihuany na własny użytek oraz uprawiać do 4 roślin w mieszkaniu.

Pettersson zaznaczył, że wcześniejsza polityka w sprawie marihuany była inspiracją dla nowej, bardziej kompleksowej ustawy o dekryminalizacji narkotyków.

Przyszłość polityki narkotykowej w Australii

Mimo oporu, w Australii wprowadzono wiele zmian w zakresie polityki narkotykowej. Na początku tego roku rząd zalegalizował psylocybinę i MDMA do celów medycznych, umożliwiając dostęp dla osób cierpiących na PTSD i depresje oporną na leczenie.

Chociaż substancje te nie zostały zalegalizowane do szerokiego użytku, psychiatrzy spełniający określone standardy mogą je legalnie przepisywać.

Z pewnością debata na temat dekryminalizacji i legalizacji narkotyków w Australii będzie trwać, ale zmiany w ACT stanowią ważny krok w kierunku podejścia skoncentrowanego na zdrowiu publicznym i redukcji szkód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować