- Reklama -
Banner

Bieganie pod wpływem marihuany jest przyjemniejsze – wskazują nowe badania

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez naukowców z University of Colorado Boulder, stwierdzono, że marihuana może wzmocnić pozytywne doświadczenia związane z bieganiem. 49 biegaczy zostało poproszonych o ocenę różnych aspektów biegów po spożyciu marihuany oraz bez jej użycia.

Wyniki badań, opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Cannabis and Cannabinoid Research, wykazały, że uczestnicy doświadczyli “mniej negatywnych emocji, zwiększonego uczucia pozytywnego entuzjazmu, spokoju, radości, dysocjacji i więcej symptomów haju biegacza podczas biegu pod wpływem marihuany (w porównaniu do biegów bez marihuany).”

Marihuana może zmniejszyć ból i zwiększyć przyjemność z Biegania

Chociaż biegacze biegli nieco wolniej po spożyciu marihuany – badacze zauważyli, że biegali 31 sekund wolniej na jedną milę – to stwierdzili jednak, że nie jest to statystycznie istotne.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Uczestnicy zgłaszali również niższy poziom bólu po swoim biegu pod wpływem marihuany (w porównaniu do biegu bez marihuany)“, wskazują autorzy badań.

Wyniki sugerują, że użycie marihuany może być związane z bardziej pozytywnym doświadczeniem z ćwiczeń wśród regularnych użytkowników marihuany“.

Czym jest haj biegacza?

“Haj biegacza” to termin używany do opisania euforycznego stanu, który niektóre osoby doświadczają po intensywnym wysiłku fizycznym, takim jak bieganie. Ten stan charakteryzuje się poczuciem szczęścia, spokoju i ulgi, a nawet zmniejszeniem odczuwania bólu. To jest często to, co motywuje biegaczy do regularnych treningów, pomimo wymagającego wysiłku.

“Haj biegacza” ma bezpośredni związek z układem endokannabinoidowym w naszym organizmie. Ten układ jest częścią szerszego układu nerwowego i składa się z receptorów, enzymów i endokannabinoidów, które są naturalnie produkowane przez nasze ciało. Główną rolą układu endokannabinoidowego jest utrzymanie homeostazy, czyli równowagi wewnętrznej organizmu, poprzez regulację różnych funkcji, takich jak nastrój, apetyt, sen i odczuwanie bólu.

Badania wykazały, że intensywny wysiłek fizyczny, taki jak bieganie, zwiększa produkcję endokannabinoidów w organizmie. Te naturalne związki chemiczne działają podobnie do niektórych substancji obecnych w konopiach, takich jak THC, z tym że endokannabinoidy są produkowane naturalnie przez nasze ciało i nie powodują negatywnych skutków zdrowotnych związanych z używaniem konopi. Gdy endokannabinoidy wiążą się z receptorami w układzie endokannabinoidowym, mogą wywołać euforyczne uczucie, które jest często opisywane jako “haj biegacza”.

Używanie marihuany a aktywność fizyczna

Dodatkowo, pozytywne efekty marihuany zgłoszone przez biegaczy są zgodne z wynikami badania z 2019 roku, które stwierdziło, że osoby korzystające z marihuany do poprawy swojego treningu mają tendencję do zdrowszej ilości ćwiczeń. Starsze osoby, które używają marihuany, są również bardziej skłonne do angażowania się w aktywność fizyczną, według innego badania opublikowanego w 2020 roku.

Podobnie, w kolejnym badaniu burzącym stereotypy, opublikowanym w 2021 roku, badacze odkryli, że często konsumenci marihuany są faktycznie bardziej aktywni fizycznie w porównaniu do ich rówieśników nieużywających marihuany.

1 KOMENTARZ

 1. Dokładnie tak jest! Moim zdaniem jak zapalę przed, to szybciej łapie zadyszkę, ale jak już przejdzie, to mogę biegać i biegać. W zeszłym roku waloryzowałem medyczną przed maratonem i ukończyłem go kilka minut przed 4:20 😆

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować