- Reklama -
Banner

Stężenie THC nie jest głównym wskaźnikiem mocy marihuany – wykazało badanie fal mózgowych

Kiedy mówimy o “haju” związanym z konsumpcją marihuany, większość ludzi myśli przede wszystkim o głównym składniku psychoaktywnym rośliny, czyli THC. Jednak nowe badania podkreślają teorię “efektu synergii”, odkrywając, że produkty konopi zawierające szersze spektrum naturalnych kannabinoidów i terpenów dostarczają silniejsze i dłużej trwające doświadczenie psychoaktywne niż te, które zawierają czyste THC bez dodatkowych terpenów i kannabinoidów.

Technologia EEG i AI w Badaniach nad Marihuaną

W badaniach wykorzystano nowoczesną technologię elektroencefalogramu (EEG), wspieraną przez sztuczną inteligencję, aby zmierzyć “haj”, który doświadczyli ludzie po skonsumowaniu dwóch różnych produktów:

 • ekstrakt z marihuany – rosin zawierający średnio 85 procent THC oraz inne naturalne kannabinoidy i terpeny
 • ekstrakt z wyizolowanym THC o stężeniu 82-85 procent.

Eksperyment: Uczestnicy i Metodologia

W badaniu wzięło udział 28 dorosłych, którzy założyli zestaw EEG opracowany przez firmę technologiczną Zentrela i wykonali zaciągnięcia się (8 mg) albo ekstraktem o pełnym spektrum kannabinoidów, albo ekstraktem z czystym THC z vaporizera marki PAX. Marka waporyzatorów PAX również wspierała badanie.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

„Pierwsza grupa wykazała znacznie szybszą i mocniejszą odpowiedź psychoaktywną w porównaniu z drugą grupą.”

Po uzyskaniu odczytu bazowego przed spożyciem produktów, EEG monitorował aktywność w ośmiu rejonach mózgu przez 90 minut. Testy zostały następnie przekształcone w „poziomy efektu psychoaktywnego (PEL) na standaryzowanej skali od zera do 100 procent”.

Wyniki badania: Ekstrakt o pełnym spektrum vs czyste THC

Wyniki pokazały, że ekstrakt rosin z THC i innymi kannabinoidami oraz terpenami miał nieco wcześniejszy początek działania – trzy minuty, wyższy odczyt potencji na początku (20,8 procent) oraz wyższą potencję na szczycie po 15 minutach (40 procent) i po 90 minutach (30,2 procent).

Średni czas początku działania produktu z czystego THC wynosił cztery minuty, z potencją na poziomie 13,5 procent. Na szczycie potencja wynosiła 19,1 procent, a następnie nieco spadła do 18,1 procent.

Czyste THC vs. ekstrakt o pełnym spektrum kannabinoidów i terpenów

Efekt synergii: Wnioski i znaczenie dla pacjentów

Innymi słowy, badanie, które zostało opublikowane w czasopiśmie naukowym, wydaje się wspierać koncepcję “efektu synergii“. Wskazuje, że marihuana zawierająca bardziej różnorodną mieszankę jej naturalnych składników, dostarcza mocniejsze doświadczenia. Uważa się również, że jest to ważne dla pacjentów, ponieważ efekt synergii może wzmacniać pewne zastosowania terapeutyczne.

Klienci szukający efektów psychoaktywnych zwykle wybierają produkty konopne na podstawie THC, co jest pewnego rodzaju błędem,” mówi Brian Witlin, wiceprezes ds. rozwoju produktu w PAX, w komunikacie prasowym we wtorek.

Przyszłość Badań nad Kannabinoidami

„W duchu ciągłego rozwoju badań nad konopiami i zrozumienia rośliny, która była zbyt ograniczona przez zbyt długi czas, chcieliśmy pokazać przez naukowe badanie, jak produkty o pełnym spektrum, z pełnym zakresem terpenów i kannabinoidów mają głębszy wpływ na początek i ostateczne doświadczenie z konopiami,” dodał. „Mamy nadzieję, że tego typu wgląd pomoże konsumentom zrozumieć, że wybór produktów na podstawie samego procentu THC nie jest głównym wskaźnikiem oczekiwanego doświadczenia.”

To badanie nie tylko może pomóc w poprawie doświadczeń konsumentów, ale wyniki mogą również pomóc firmom konopnym w opracowywaniu bardziej ukierunkowanych produktów, wykorzystując dane na temat tego, jak różne kombinacje kannabinoidów wywołują różne efekty.

„To przedsięwzięcie nie tylko pogłębia nasze zrozumienie doświadczeń konsumentów, ale także podkreśla zaangażowanie w dostarczanie dokładnych i kompleksowych informacji konsumentom, promując tym samym świadomy wybór produktów i decyzje dotyczące konsumpcji,” podsumowali autorzy badania.

Podsumowanie: Różnorodność Kannabinoidów jako Klucz do Leczenia

Nie jest to pierwsze badanie identyfikujące wyższe korzyści produktów z konopi o pełnym spektrum kannabinoidów i terpenów. Badanie z 2018 roku wykazało, że pacjenci cierpiący na padaczkę doświadczają lepszych wyników zdrowotnych – z mniejszą liczbą negatywnych skutków ubocznych – gdy używają roślinnych ekstraktów CBD w porównaniu z produktami “oczyszczonymi” CBD.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować