- Reklama -
Banner

Rynek marihuany w Europie: Prognozy i trendy

Konopie indyjskie zyskują nowe znaczenie na globalnym rynku. Z ostatnimi zmianami w Stanach Zjednoczonych, gdzie do listy stanów z legalną marihuaną do użytku dorosłych dołączył Ohio, rynek ten osiągnął wartość 17 miliardów dolarów w zeszłym roku. Z kolei całkowita sprzedaż konopi (włączając medyczne) w USA ma przekroczyć 33 miliardy dolarów w bieżącym roku. Kanada również nie pozostaje w tyle, z sprzedażą dorosłego użytku zbliżającą się do 6 miliardów dolarów. Jednak to Europa staje się coraz bardziej istotna na tym szybko rozwijającym się rynku, z krajami przygotowującymi się do uruchomienia własnych rynków marihuany dla dorosłych – sugeruje najnowszy raport The Global Cannabis Report: 4th Edition.

Rynek konopi w Stanach Zjednoczonych

Stany Zjednoczone, będące na czele globalnego rynku konopi, niedawno powiększyły swoją listę stanów z legalną marihuaną do użytku dorosłych o Ohio. Ten ruch symbolicznie podkreśla szybki wzrost i akceptację konopi na terenie kraju. Wartość rynku konopi w USA osiągnęła imponujące 17 miliardów dolarów w zeszłym roku, a prognozy na bieżący rok są jeszcze bardziej optymistyczne, przewidując wzrost do 33 miliardów dolarów. Warto zaznaczyć, że te liczby uwzględniają zarówno sprzedaż konopi medycznych, jak i przeznaczonych dla dorosłych użytkowników.

Pozycja Kanady na globalnym rynku

Kanada, będąc jednym z pionierów legalizacji marihuany do użytku dorosłych, obecnie zmaga się z trudnościami na rynku krajowym. Pomimo tego, sprzedaż konopi do użytku dorosłych w Kanadzie zbliża się do 6 miliardów dolarów. Konfrontując się z wewnętrznymi wyzwaniami, kanadyjski przemysł konopi coraz śmielej patrzy w kierunku Europy, poszukując nowych możliwości rozwoju. Dzięki swojemu otwartemu podejściu do międzynarodowej współpracy, Kanada ma szansę na znaczące umocnienie swojej pozycji na globalnym rynku konopi.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Rynek konopi w Europie

Europa, choć jeszcze w początkowych fazach legalizacji marihuany do użytku dorosłych, już teraz prezentuje interesujące modele legalizacyjne. Kraje takie jak Szwajcaria, Holandia i Niemcy podjęły inicjatywę uruchomienia projektów pilotażowych. Celem tych projektów jest zbadanie społecznych i zdrowotnych aspektów legalnych łańcuchów dostaw konopi dla dorosłych. Dzięki takim strukturom i możliwości interpretacji międzynarodowych praw na własną korzyść, kraje europejskie otwierają nowe drzwi do przyszłej legalizacji i komercjalizacji konopi. Znaczne postępy są dokonywane w sposób ciągły, choć rynek europejski nadal pozostaje dość fragmentaryczny i silnie regulowany.

Modele legalizacji marihuany w Europie

Pierwszy model: Kluby konopne i uprawa marihuany w domu

Pierwszy model legalizacji marihuany, proponowany przez Prohibition Partners, zakłada powoływanie ‘organizacji prywatnych non-profit’ (kluby konopne) z rejestrowanymi członkostwami, które zarządzają własną uprawą i dystrybucją. Ten model, obserwowany na Malcie oraz w nadchodzącym 1 etapie legalizacji w Niemczech, umożliwia również obywatelom uprawę konopi indyjskich we własnym domu.

Drugi model: Ograniczone i ściśle kontrolowane łańcuchy dostaw

Drugi model zakłada ‘przestrzennie ograniczone i ściśle kontrolowane łańcuchy dostaw, które będą funkcjonować przez ustalony czas’. Obecnie ten sposób jest testowany w Szwajcarii, Holandii i jest proponowany przez Niemcy w ich nadchodzącej 2 fazie legalizacji.

Pierwsze w pełni legalne łańcuchy dostaw marihuany dla dorosłych w Europie

Pionierski program pilotażowy w Szwajcarii

Jak podano na początku tego tygodnia, Szwajcaria niedawno rozpoczęła pilotażowe programy legalizacji marihuany, dzięki którym pierwsze sklepy zaczęły sprzedawać legalną marihuanę dla dorosłych. Z czterema aktywnymi programami pilotażowymi i trzema kolejnymi, które mają się rozpocząć w nadchodzących miesiącach, te programy stanowią ‘pierwsze w pełni legalne łańcuchy dostaw konopi dla dorosłych w Europie’. Prohibition Partners szacuje, że obecnie w tych próbach uczestniczy około 4100 osób, a liczba ta może wzrosnąć do 10 000 ‘w nadchodzących miesiącach’.

Inne kraje również deklarują zmiany

Niemcy kontynuują pracę nad swoim przełomowym projektem CanG, choć w bardziej łagodnej formie niż początkowo proponowano. Oczekuje się, ze 1 etap projektu zostanie zaakceptowany na początku roku, a w okoliach lipca Niemcy będą mogli już uprawiać marihuanę w domu i korzystać z klubów konopnych.

Jeśli chodzi o Polskę, to w pod koniec 2023 roku Konfederacja powołała Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany, którego celem jest dekryminalizacja posiadania marihuany do celów osobistych.

Tymczasem grupy ekspertów w Czechach opracowały szczegóły kluczowego projektu reformy konopi, który miałby zezwalać na uprawę marihuany w domu i tworzenie klubów konopnych dla dorosłych użytkowników.

Portugalia również ogłosiła zamiar rozwoju grupy roboczej ds. legalizacji dla dorosłych, mającej na celu przeprowadzenie kompleksowej analizy, z oczekiwanymi wynikami do końca roku.

Dodatkowo, wicepremier i minister gospodarki i zatrudnienia w Belgii, Pierre-Yves Dermagne, wezwał do rozważenia regulacji użytku dorosłych w kraju, wskazując na postępy poczynione w tej kwestii przez sąsiednie kraje: Niemcy, Holandię i Luksemburg.

Globalne trendy w przemyśle konopi i przyszłe perspektywy

Mimo że Ameryka Północna nadal dominuje na globalnym rynku legalnych konopi, interesujące zmiany zachodzą także w innych regionach świata. Rok 2023 zaobserwował wzrosty i rozwój branży konopi na każdym kontynencie, z różnymi wzorcami rozwoju charakterystycznymi dla poszczególnych regionów. W Europie, choć rynek jest jeszcze w początkowej fazie, można zaobserwować znaczący postęp w kierunku legalizacji konopi dla dorosłych. Przyszłość globalnego rynku konopi wygląda obiecująco, z potencjałem na rozszerzenie się do nowych rynków i dalszy rozwój istniejących.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

Mogą Cię zainteresować