- Reklama -
Banner

Dwa pierwsze sklepy z legalną marihuaną w Europie powstaną w Szwajcarii

Urząd Zdrowia Publicznego w Szwajcarii wydał zezwolenie na założenie pierwszych legalnych sklepów z marihuaną dla dorosłych w Europie, w ramach pilotażowego projektu legalizacji marihuany.

Niemiecka firma z branży konopi, Sanity Group, oraz Szwajcarski Instytut Badań nad Uzależnieniami i Zdrowiem (ISGF) uzyskały tej tygodniu ostateczne zezwolenie od Federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (BAG) na przeprowadzenie badania pilotażowego w kantonie Basel-Landschaft (Baselland). Zgoda ta została wydana po wcześniejszej akceptacji Komitetu Etycznego Szwajcarii Północno-Zachodniej i Środkowej w zeszłym roku.

Projekt, zwany “Projektem Grashaus”, ma ruszyć jeszcze w tym roku. Jego głównym celem jest głębsze zrozumienie skutków regulowanego dostępu do konopi. Wiedza zdobyta podczas tego badania będzie kluczowa dla kształtowania przyszłych przepisów dotyczących marihuany w Szwajcarii.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Warto zaznaczyć, że Sanity Group to jedyna firma spoza Szwajcarii uczestnicząca w tym programie pilotażowym. Planuje otwarcie sklepu w Allschwil, a następnie kolejnego w Liestal.

Badanie ma na celu monitorowanie wzorców konsumpcji uczestników oraz ocenę ich zdrowia fizycznego i psychicznego. Wziąć w nim może udział do 3 950 zdrowych dorosłych mieszkańców kantonu Basel-Landschaft. Osoby te będą musiały przejść test medyczny i wypełnić początkową ankietę online, aby uczestniczyć w projekcie. Po przyjęciu będą mogły legalnie kupować marihuanę w wyznaczonych punktach, dzięki specjalnej karcie uczestnictwa.

Prof. Dr Michael Schaub, dyrektor naukowy ISGF, który poprowadzi badanie, stwierdził, że zdobyta wiedza może przyczynić się do merytorycznej dyskusji w dziedzinie polityki zdrowotnej. Chodzi o odpowiedzialne korzystanie z konopi i podstawę do podejmowania decyzji dotyczących długoterminowych regulacji.

Finn Hänsel, dyrektor generalny Sanity Group, powiedział: “Razem z ISGF opracowujemy koncepcje bezpiecznej sprzedaży opartej na ochronie zdrowia i młodzieży oraz prewencji. Oczekujemy ciekawych wyników z badania, które będą miały międzynarodowe znaczenie”.

Co wyróżnia ten projekt, to fakt, że sprzedaż nie odbywa się przez apteki czy kluby, ale przez sklepy, początkowo w miejscowości Allschwil.

Według informacji prasowej Sanity Group, niedawno otwarto sklep w Allschwil, pierwszy legalny sklep z marihuaną w Europie. Kolejny w Liestal zostanie otwarty w najbliższych miesiącach.

Produkty będą spełniać normy jakości określone przez Pilot Trials i szwajcarskie przepisy ekologiczne. Produkty będą produkowane przez szwajcarskiego partnera, SwissExtract.

Stefan Strasser, dyrektor generalny SwissExtract, powiedział: “Cały proces produkcji odbywa się u nas – od uprawy, przez przetwarzanie, po pakowanie. SwissExtract to nasza pasja i zaangażowanie dla ludzi i środowiska”.

Cena kwiatów konopi będzie wahać się między 8 CHF a 12 CHF (37zł – 56zł), w zależności od zawartości THC.

Pilotaż ruszy w czwartym kwartale 2023 r. i potrwa pięć lat. Zatwierdzenie tego pilotażu w Basel-Landschaft to szósty taki projekt w Szwajcarii.

Od zeszłego roku Szwajcaria pozwoliła kilku miastom, w tym Bazylei, Berno, Biel/Bienne, Lucernie, Genewie i Zurychu, na rozpoczęcie własnych programów pilotażowych. Wyniki tych projektów mogą mieć znaczenie także poza Szwajcarią, zwłaszcza dla państw UE chcących zalegalizować marihuanę dla dorosłych.

Niemcy doświadczyły tego, gdy musiały zmienić swoje początkowe plany po interwencji Komisji Europejskiej. Teraz legalizują osobiste użytkowanie konopi, a także planują badania nad kontrolowaną sprzedażą.

Podobne eksperymenty mają miejsce w Holandii, gdzie marihuana jest tolerowana, a rządy Bredy i Tilburga otrzymały niedawno zgodę na rozpoczęcie pilotaży w grudniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 

Mogą Cię zainteresować