- Reklama -
Banner

Kluby konopne i uprawa konopi indyjskich w domu: Czechy przedstawiają projekt nowej ustawy dotyczącej marihuany

Czeski rząd przedstawił w środę projekt ustawy regulującej konopie indyjskie, który nie obejmuje przewidzianego wcześniej regulowanego rynku konopi indyjskich, ale jest znaczącym krokiem w reformie prawa narkotykowego. Partia Piratów, która tradycyjnie była zdecydowanym zwolennikiem legalizacji konopi indyjskich, stwierdziła, że ​​projekt ten jest „wersją kompromisową” i planuje negocjować poprawki do ustawy. 

Kluby konopne i domowa uprawa – co przewiduje nowy projekt?

klub konopny czechy

W ramach projektu ustawy przewidziano zasady dotyczące legalnej uprawy, działalności klubów konopnych, licencjonowanej sprzedaży, eksportu oraz opodatkowania. Zaproponowano również ograniczenia w produkcji i sprzedaży, a także rejestrację użytkowników, małych hodowców i klubów konopnych. Są to miejsca, gdzie ludzie mogliby legalnie używać marihuany.

Jindřich Vobořil, koordynator ds. walki z narkotykami, który pomagał opracować projekt ustawy, odwołuje się do Niemiec, Holandii, Luksemburga i Malty jako do krajów, które stosują podobne podejście. Partia Piratów chce omówić rozszerzenie ustawy o umożliwienie pilotażowych programów legalizacji marihuany dla dorosłych.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Tylko legalnie dostępna marihuana może skutecznie ograniczyć nielegalny rynek i dostępność dla grup ryzyka, takich jak nieletni. Podstawową korzyścią byłyby także wielomiliardowe składki do budżetu państwa.” – oświadczyła partia Piratów.

Dekryminalizacja a legalizacja: co to oznacza dla Czechów?

Obecnie w Czechach marihuana jest częściowo zdekryminalizowana, ale jej rekreacyjne używanie jest nielegalne. Dekryminalizacja częściowa oznacza, że za posiadanie do 15 gramów marihuany lub do 5 kwitnących roślin można otrzymać mandat do 15 tysięcy koron. Marihuana medyczna jest legalna w Czechach od 2013 roku, a lekarze mają prawo przepisać pacjentom do 180 gramów suszu konopnego na miesiąc. Uprawa marihuany jest w teorii zdekryminalizowana, pod warunkiem, że nie zbiera się kwiatów ani nie poddaje ich dalszej obróbce, co zmienia wykroczenie na przestępstwo Kraj ten ma jedno z bardziej liberalnych podejść do marihuany w Europie, pozwalając obywatelom na uprawę do pięciu roślin konopi w domu do użytku osobistego. Użycie marihuany w celach medycznych jest legalne w Czechach od 10 lat.

Mimo że pewne punkty projektu spotkały się z konsensusem, debata polityczna wciąż trwa, szczególnie w kwestii klubów konopnych. W kwietniu ubiegłego roku rząd przedstawił plany regulowanego rynku, które pozwoliłyby na konsumpcję do 5 gramów marihuany rekreacyjnie na dzień oraz zalegalizowałyby uprawę i dystrybucję w klubach konopnych.

W imieniu Partii Piratów od dawna opowiadamy się za odpowiedzialnymi regulacjami dotyczącymi konopi indyjskich, wzorując się na przykładach wielu innych krajów. Stało się jasne, że podobnie jak prohibicja alkoholowa w USA w ubiegłym stuleciu, obecne podejście polegające na kryminalizacji konopi indyjskich nie sprawdza się. Użytkowników nie maleje, państwo jedynie wydaje coraz więcej środków na represje. Cieszę się, że dzięki nam po raz pierwszy temat rzeczywiście został otwarty na szczeblu rządowym i udało nam się uzgodnić pierwsze kroki. Ale nie może to pozostać tylko przy nich ” – stwierdziła posłanka Klára Kocmanová z partii Piratów, dodając, że negocjacje w sprawie rynku regulowanego nadal trwają.

Dalsza dyskusja na temat szeroko zakrojonej regulacji

Pomimo entuzjazmu niektórych członków parlamentu i grup prolegalizacyjnych, istnieją obawy dotyczące potencjalnego wzrostu liczby użytkowników oraz wydatków na programy leczenia i zapobiegania uzależnieniom. Grupy takie jak Safe Cannabis Association, CzecHemp i Legalizace.cz pochwaliły projekt, wskazując na koniec karania za osobiste użycie marihuany, ale jednocześnie zwracają uwagę na brak przepisów dotyczących ściśle regulowanego rynku.

Projekt ustawy jest częścią planu rządu Czech dotyczącego zwalczania uzależnień. Zakłada on, że regulacja substancji uzależniających będzie odpowiadała ich szkodliwości. Rząd dąży również do wdrożenia polityki opartej na “naukowo udowodnionym i zrównoważonym podejściu do zapobiegania ryzyku i redukcji szkód” w walce z uzależnieniem.

Rozważany projekt ustawy może być punktem zwrotnym w polityce narkotykowej Czech, otwierając nowy rozdział w historii tego kraju. Wprowadzenie zmian w prawie dotyczącym marihuany nie tylko ma szansę zmienić społeczne postrzeganie konopi, ale również przyczynić się do lepszej kontroli i prewencji w zakresie używania narkotyków.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • https://vaporshop.pl/pl/3515-mini-bongo-sci-fi-420vape-bubbler-do-waporyzatora-szlif-145-mm-5904507550660.html

  Mini Bongo Sci-Fi 420VAPE Bubbler do waporyzatora szlif 14.5 mm

  179 
 • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

  29 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Auto Amnesia XXL – automatyczne nasiona marihuany dające duże plony

  25 

Mogą Cię zainteresować