- Reklama -
Banner

Regularne używanie konopi indyjskich zapobiega uszkodzeniom mózgu u sportowców

W ostatnich latach rozmowy na temat konopi w kontekście sportowców i branży sportowej nabierają tempa. Wiele debat dotyczy pytania, czy konopie są substancją poprawiającą wydajność oraz czy powinny być traktowane jako doping. Ponadto, badania wykazały, że używanie konopi może pomóc w regeneracji mięśni i wspierać wysiłek fizyczny. Teraz jednak nowe odkrycie dostarcza kolejnych informacji na temat potencjalnych korzyści stosowania konopi przez sportowców.

Nowe badanie opublikowane w czasopiśmie Cell, stwierdza, że regularne używanie konopi może złagodzić skutki wielokrotnych uderzeń w głowę. Ta informacja może mieć szczególne znaczenie dla zawodowych sportowców, takich jak bokserzy i piłkarze, którzy dążą do zmniejszenia ryzyka długoterminowych uszkodzeń mózgu.

Badanie zostało sfinansowane ze środków Indiana University Office of the Vice President for Research i National Institute of Neurological Disorders and Stroke.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Kolejna korzyść z użytkowania konopi w sporcie?

Badacze od samego początku skupili się na sportowcach, zauważając rosnącą popularność konopi wśród tej grupy. W badaniu wzięło udział 43 dorosłych piłkarzy, podzielonych na dwie grupy: 24 osoby używające konopi (co najmniej raz w tygodniu przez ostatnie sześć miesięcy) i 19 osób nieużywających konopi. Średnia wieku badanej grupy wynosiła 20 lat i obejmowała osoby preferujące palenie, waporyzację lub spożywanie jedzenia zawierającego konopie.

Aby zachować jednolite warunki dla każdego uczestnika, badacze zastosowali kontrolowany model wykonywania główkowania piłką. Najpierw zbadano funkcję oczno-ruchową u piłkarzy po wykonaniu główkowania, skupiając się na dostosowaniu ruchu ciała i koordynacji ruchu oczu. Wybrano normalny bliski punkt konwergencji (NPC), czyli najbliższy punkt przed oczami, w którym zaczynają pojawiać się podwójne widzenia. NPC osób nieużywających konopi oddalał się od twarzy nawet do 72 godzin po wykonaniu kontrolowanego główkowania, podczas gdy u osób używających konopi NPC przestał zmieniać się po 24 godzinach.

Badacze zbadali również wskaźniki S100B, białka związanego z uszkodzeniami mózgu i chorobami neurodegeneracyjnymi, aby ocenić wpływ używania konopi. Ponownie, osoby używające konopi osiągnęły korzystne wyniki, wykazując niższe stężenie S100B w porównaniu do uczestników nieużywających konopi, co wskazuje na zmniejszone ryzyko efektów neurodegeneracyjnych.

W badaniu przeprowadzono również testy krwi mające na celu ocenę urazów związanych ze sportem, chorób neurodegeneracyjnych i uszkodzeń neuronalnych. Nie zaobserwowano jednak istotnych różnic między dwiema grupami.

Konopie chronią mózg przed uszkodzeniami?

Autorzy badania stwierdzili, że te obiecujące odkrycia to tylko wierzchołek góry lodowej: “Nasze dane wskazują, że regularne używanie konopi może wpływać na zwiększenie odporności funkcjonalnej oczno-ruchowej i ograniczenie reakcji neurozapalnej po wykonaniu główkowania. Normalny bliski punkt konwergencji (NPC) był lepszy wśród użytkowników konopi, przyspieszając regenerację po 20 główkach, podczas gdy poziom S100B w surowicy odzwierciedla działanie przeciwzapalne konopi.”

Chociaż model badawczy miał swoje ograniczenia, badacze twierdzą, że “znaczne różnice między grupami obserwowane w naszym projekcie zapewniają wiarygodność naszych wyników. Warto rozważyć przyszłe badania kliniczne skoncentrowane na randomizowanych badaniach kontrolnych“.

Ponadto, choć uczestnicy zostali poproszeni o powstrzymanie się od spożywania innych substancji, nie przeprowadzono testów toksykologicznych. Badacze zasugerowali również przeprowadzenie randomizowanego badania kontrolowanego, w którym używane będą standaryzowane produkty i dawki konopi. Autorzy zwrócili również uwagę na potrzebę przyszłych badań dotyczących właściwości przeciwzapalnych konopi dla mózgu.

Nowy i trwający rozdział dla konopi w sporcie

Ta i podobne badania mogą przyczynić się do dalszych badań nad związkiem między konopiami a urazami sportowymi. Mogą podtrzymać obecny trend łagodzenia długotrwających restrykcji dotyczących stosowania konopi w sporcie.

W tym roku National Basketball Association (NBA) i National Basketball Players Association (NBPA) ogłosiły warunki nowej umowy, która wykreśla konopie z listy substancji zabronionych dla zawodników i umożliwia im promowanie i inwestowanie w przedsiębiorstwa konopne.

NBA dołącza do innych organizacji sportowych, takich jak National Football League, Major League Baseball i Ultimate Fighting Championship, które wprowadziły w ostatnich latach nowe reformy dotyczące stosowania konopi.

1 KOMENTARZ

 1. Jestem przykładem że konopie chronią mózg przed obrażeniami, kilka godzin przed upadkiem że schodów i śpiączką farmakologiczną przez 14 dni. Po upadku kilka krwiaków w głowie, pęknięta czaszka i 7 pkt w skali Glasgow i obrzęk mózgu. Wyszedłem bez szwanku i cieszę się życiem. Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować