- Reklama -
Banner

Prawie połowa osób rzucających alkohol w 2024 roku zastępuje go marihuaną

Druga połowa stycznia może przynieść spadek motywacji wśród osób uczestniczących w wyzwaniu “Suchy Styczeń”, które polega na całkowitym zrezygnowaniu ze spożycia alkoholu, ale rosnąca liczba dowodów wskazuje, że marihuana może pomóc w odstawieniu napojów alkoholowych.

Badania przeprowadzone przez firmę CivicScience wykazały, że zainteresowanie wyzwaniem “Suchy Styczeń” w 2024 roku wzrosło, a prawie połowa Amerykanów wyraziła chęć całkowitej lub częściowej abstynencji od alkoholu w tym miesiącu. Oprócz popularnych substytutów, takich jak piwo bezalkoholowe, spora liczba uczestników wyzwania używa marihuany, aby się zrelaksować.

Dane Statystyczne

W zeszłym roku, według danych CivicScience, 21% uczestników “Suchego Stycznia” planowało zastąpić alkohol konopiami, a najnowsze dane pokazują, że 15% spodziewanych uczestników w 2024 roku używa marihuany codziennie, a kolejne 31% – okazjonalnie.

- Reklama -
Growbox.pl - sklep z akcesoriami do uprawy roślin

Trend wybierania zioła zamiast alkoholu rośnie wśród młodych dorosłych i pokolenia Gen-Z (w wieku 18-25 lat), ale konsumpcja rośnie również wśród starszych pokoleń.

Najnowsze badanie “Monitoring the Future” z 2022 roku wykazało, że użycie konopi znacząco wzrosło wśród osób w wieku 35-50 lat w ciągu ostatnich 12 miesięcy, przekraczając ponad dwukrotnie poziom sprzed 10 lat.

Cannabis a rzucanie Innych substancji

Po latach określania marihuany jako furtki innych narkotyków, coraz więcej badań sugeruje, że cannabis może faktycznie pomóc w rzucaniu innych substancji, takich jak alkohol, tytoń i leki na receptę.

W 2021 roku przeprowadzono kontrolowane badanie kliniczne w Kolorado, badające wpływ konopi na osoby nadużywające alkoholu. Stwierdzono, że uczestnicy pili o prawie jedną trzecią (29%) mniej alkoholu w dniach, kiedy spożywali konopie, w porównaniu z dniami bez ich używania. Byli też dwa razy mniej skłonni do epizodów upijania się.

Marihuana a zmniejszenie spożycia alkoholu

Badania w regionach, które zalegalizowały marihuanę dla dorosłych, wskazują na spadek sprzedaży alkoholu.

W jednym z badań, naukowcy porównali legalną sprzedaż marihuany do sprzedaży piwa, wina i alkoholu w Kanadzie w latach 2015-2018, szacując, że każdy dolar ze sprzedaży legalnej trawki wiąże się ze spadkiem sprzedaży alkoholu o około 0,74 do 0,84 dolara.

Opinia publiczna na temat cannabisu znacznie się zmieniła, a większość konsumentów w USA uważa teraz, że jego potencjał do nadużywania jest mniejszy niż w przypadku powszechnie przepisywanych leków i alkoholu.

Zaburzenia używania marihuany

Regularne używanie konopi indyjskich może zwiększać ryzyko rozwoju Zaburzeń z Używania Marihuany (CUD), które polegają na niemożności zaprzestania używania marihuany, nawet gdy powoduje to szkody fizyczne lub psychiczne.

Szacuje się, że dotyka to 13 milionów osób na całym świecie i około trzech na dziesięciu konsumentów zioła, ale liczba ta może wzrosnąć w miarę zwiększania się dostępności legalnych produktów.

Podsumowanie

Chociaż marihuana jest najczęściej używaną nielegalną substancją na świecie, dane epidemiologiczne nie wykazały znaczącego związku między jego używaniem a śmiertelnością.

Intensywne badania nad bezpieczeństwem i toksykologią kannabinoidów sugerują, że są one dobrze tolerowane i bezpieczne dla ludzi nawet w dużych dawkach. Jednakże cannabis nie jest pozbawiony ryzyka i należy do niego podchodzić odpowiedzialnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować