- Reklama -
Banner

25% dorosłych z przewlekłym bólem używa marihuany, aby złagodzić ból

Ponieważ coraz więcej państw legalizuje marihuanę do celów medycznych, rośnie również liczba pacjentów, którzy zaczęli ją stosować w leczeniu przewlekłego bólu.

Z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University of Michigan, które zostało opublikowane w JAMA Network Open w zeszłym tygodniu wynika, że ponad 25% pacjentów z przewlekłym bólem używało marihuany w ciągu ostatnich 12 miesięcy, aby złagodzić uczucie bólu.

Naukowcy skontaktowali się z grupą 1724 osób dorosłych, z których 96% (1661) wypełniło ankietę dotyczącą przewlekłego bólu.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Wśród nich „31,0% dorosłych z przewlekłym bólem zgłosiło, że kiedykolwiek stosowało konopie indyjskie w celu łagodzenia bólu; 25,9% zgłosiło używanie konopi indyjskich w celu łagodzenia przewlekłego bólu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 23,2% zgłosiło używanie konopi indyjskich w ciągu ostatnich 30 dni” – napisali naukowcy.

Naukowcy stwierdzili, że „ponad połowa dorosłych, którzy stosowali konopie indyjskie w celu łagodzenia przewlekłego bólu, zgłosiła, że używanie konopi indyjskich doprowadziło ich do zmniejszenia stosowania opioidów na receptę, leków nieopioidowych na receptę i leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty, a mniej niż 1% zgłosiło, że używanie konopi indyjskich zwiększyło użycie tych leków”.

Mniej niż połowa respondentów zgłosiła, że używanie konopi indyjskich wpłynęło na stosowanie niefarmakologicznych metod leczenia bólu” – napisali w swoich ustaleniach.

3 na 10 osób z przewlekłym bólem używa marihuany w celu łagodzenia bólu

Wśród dorosłych z przewlekłym bólem w tym badaniu 38,7% stwierdziło, że używanie konopi indyjskich doprowadziło do zmniejszenia korzystania z fizjoterapii (5,9% stwierdziło, że doprowadziło to do zwiększonego użycia), 19,1% stwierdziło, że doprowadziło to do ograniczenia medytacji (23,7% zgłosiło doprowadziło to do zwiększenia częstotliwości medytowania), a 26,0% stwierdziło, że doprowadziło to do ograniczenia psychoterapii (17,1% stwierdziło, że doprowadziło do zwiększonej ilości sesji z psychoterapeutą)”.

Według nowego badania, wśród dorosłych żyjących z przewlekłym bólem w Stanach Zjednoczonych „3 na 10 osób zgłosiło używanie konopi indyjskich w celu łagodzenia bólu”.

Większość osób, które stosowały konopie indyjskie w leczeniu przewlekłego bólu, zgłosiła zastąpienie konopiami indyjskimi innych leków przeciwbólowych, w tym opioidów na receptę. Wysoki stopień zastąpienia konopiami indyjskimi opioidów, jak i leków nieopioidowych podkreśla znaczenie badań w celu wyjaśnienia skuteczności i potencjalnych negatywnych konsekwencji stosowania konopi indyjskich w przypadku przewlekłego bólu” – napisali naukowcy.

Odkrycia te mogą służyć jako kolejne źródło zachęty dla pacjentów, którzy mają nadzieję, że medyczna marihuana pomoże im w łagodzeniu przewlekłego bólu, zamiast stosować wysoce uzależniające opioidowe leki na receptę.

Trzy fale przedawkowań opioidów

Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) „ponad 564 000 osób zmarło z powodu przedawkowania opioidów, w tym opioidów na receptę i nielegalnych, w latach 1999-2020”.

CDC twierdzi, że „wzrost liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów można przedstawić w trzech odrębnych falach”.

Pierwsza fala rozpoczęła się od zwiększonego przepisywania opioidów w latach 90., a liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem opioidów na receptę (opioidów naturalnych i półsyntetycznych oraz metadonu) wzrosła od co najmniej 1999 r.”, Według CDC.

Druga fala rozpoczęła się w 2010 roku wraz z gwałtownym wzrostem liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem heroiny. Trzecia fala rozpoczęła się w 2013 r. wraz ze znacznym wzrostem liczby zgonów spowodowanych przedawkowaniem syntetycznych opioidów, w szczególności nielegalnie produkowanego fentanylu.”

Mark Bicket, jeden z autorów nowego badania, który jest również adiunktem na Wydziale Anestezjologii i współdyrektorem Michigan Opioid Prescribing Engagement Network, powiedział, że „fakt, że pacjenci zgłaszają zastępowanie leków przeciwbólowych marihuaną, podkreśla potrzeba badań nad korzyściami i ryzykiem stosowania konopi indyjskich w leczeniu przewlekłego bólu”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować