- Reklama -
Banner

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwały wszystkie kraje do dekryminalizacji narkotyków

27 czerwca Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwały wszystkie kraje do dekryminalizacji narkotyków.

Obie organizacje wezwały kraje członkowskie do “przeglądu i uchylenia przepisów karnych, które jak się okazało negatywnie wpływają na zdrowie.”

Prawa, które według ONZ i WHO należy uchylić, to “używanie narkotyków, lub posiadanie narkotyków do użytku osobistego.”

Podczas gdy WHO poprzednio wzywała do dekryminalizacji narkotyków w kontekście zmniejszenia występowania zakażeń wirusem HIV, to Organizacja Narodów Zjednoczonych ograniczyła się do podejścia opartego na zdrowiu i dowodów, które wskazują na wiele pozytywnych aspektów związanych z dekryminalizacją narkotyków.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Rośnie ogólnoświatowe poparcie dla dekryminalizacji narkotyków – eliminacji sankcji karnych związanych z używaniem i posiadaniem narkotyków. Wiodące grupy zajmujące się medycyną, ochroną zdrowia publicznego i prawami człowieka popierają te podejście. Są wśród nich International Red Cross, the American Public Health Association, American Civil Liberties Union, NAACP i Latino Justice.

Podczas ostatniej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w sprawie narkotyków, wiele krajów pokazało swojej przestarzałe podejście do kwestii narkotyków, pomimo wielu potwierdzonych i pozytywnych efektów dekryminalizacji narkotyków. Najlepszym tego przykładem jest Portugalia.

Sekretarz Generalny ONZ António Guterres, w zeszłym miesiącu, w Międzynarodowym Dniu Narkotyków, wezwał do “zapobiegania i leczenia”, które respektują prawa człowieka. Jego zdaniem karanie za posiadanie i używanie narkotyków godzi w prawa człowieka i nie powoduje zmniejszenia ich używania.

“Pomimo ryzyka i wyzwań związanych z walką z tym globalnym problemem, mam nadzieję i wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze i wspólnie możemy skoordynować i zrównoważyć podejście, które doprowadzi do trwałych rozwiązań.” – powiedział Sekretarz Generalny ONZ António Guterres.

“Z osobistego doświadczenia wiem, jak podejście oparte na profilaktyce, leczeniu i zapobieganiu może przynieść pozytywne rezultaty.”

Guterres był przywódcą Portugalii, kiedy kraj zdekryminalizował wszystkie narkotyki. Jednocześnie Portugalia wprowadziła więcej środków mających na celu zapobieganie i leczenie narkomanii. Dekryminalizacja w Portugalii sprawiła, że liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem narkotyków jest jedna z najniższych w Europie. Zmniejszyła się również ilość osób zakażonych wirusem HIV, które stosują narkotyki iniekcyjne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -

Mogą Cię zainteresować