- Reklama -
Banner

Portugalia: zaskakujące efekty dekryminalizacji narkotyków

W 2001 roku Portugalia zdekryminalizowała wszystkie narkotyki, od marihuany do heroiny. Od tego czasu stosowanie i posiadanie niewielkich ilości narkotyków grozi jedynie grzywną lub skierowaniem na program leczenia, a nie więzieniem.

Wśród dorosłych Porgugalczyków występują jedynie 3 zgony z przedawkowania na każdy milion obywateli. Porównując – w Holandii 10,2 na milion, w Wielkiej Brytanii aż 126,8 na milion. W Unii Europejskiej średnia liczba zgonów z przedawkowania wynosi 17,3 na milion.

Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomani udostępniło jeszcze lepszy obraz efektów dekryminalizacji: liczba zgonów z przedawkowania narkotyków w Portugalii jest prawie najmniejsza w Unii Europejskiej:

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

liczba-zgonow-z-przedawkowania-narkotykow-w-europie

Ponadto, raport stwierdza, że liczba osób w Portugalii, które korzystają z “legalnych narkotyków” czyli dopalaczy jest niższa niż w innych krajach. Wydaje się to logiczne, bo skoro można zapalić jointa to po co używać substancji, które są niebezpieczne?

Depenalizacja nie przyniosła poważnych konsekwencji, które przewidywali jej przeciwnicy. “Rzeczywistość jest taka, ze sytuacja narkotykowa w Portugalii uległa znacznej poprawie w kilku kluczowych obszarach.Liczba zakażeń wirusem HIV i zgonów spowodowanych narkotykami spadła, natomiast dramatyczny wzrost liczby osób korzystających z narkotyków wcale się nie sprawdził.” – jak podaje Transform Drug Policy Institute

1 KOMENTARZ

 1. Hej! Chyba błędzik się zakradł, bo na wykresie to Estonia ma podaną w artykule liczbę zgonów powyżej 120, a nie Wielka Brytania. Pozdrawiam serdecznie!

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit APE

  Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

  189 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 

Mogą Cię zainteresować