- Reklama -
Banner

Niemcy dochodzą do porozumienia w sprawie legalizacji marihuany. Głosowanie już w przyszłym tygodniu

Niemieccy parlamentarzyści osiągnęli porozumienie w sprawie zmian w ustawie legalizującej marihuanę, łagodząc niektóre z jej zapisów, które spotkały się z oporem zwolenników reformy konopi, i przygotowując grunt pod ostateczne głosowanie w krajowym parlamencie w przyszłym tygodniu.

Zawiedzeni zwolennicy legalizacji, którzy oczekiwali na głosowanie w Bundestagu w zeszłym tygodniu, teraz z optymizmem patrzą na ustawę uzgodnioną przez koalicję “sygnalizacji świetlnej”, przewidując planowaną legalizację na wiosnę przyszłego roku.

Kirsten Kappert-Gonther, posłanka Zielonych, w poniedziałek oświadczyła, że po “intensywnych negocjacjach” ustawa zostanie zmieniona w kilku kluczowych aspektach, co “poprawi jej jakość”, jak wynika z tłumaczenia.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

“W negocjacjach udało nam się znaleźć praktyczne rozwiązania, które gwarantują ochronę młodzieży i zdrowia oraz uczynią dekryminalizację dorosłych konsumentów rzeczywistością” – powiedziała.

Większość zmian w ustawie ma na celu złagodzenie restrykcji, które napotkały opór zwolenników i sympatyków w Bundestagu.

Na przykład posiadanie nieco większej ilości marihuany niż dozwolona, nie będzie już automatycznie traktowane jako przestępstwo karane więzieniem. Zamiast tego, posiadanie od 25 do 30 gramów będzie traktowane jako wykroczenie administracyjne.

Podobnie, limit posiadania marihuany uprawianej w domu zostanie zwiększony z 25 do 50 gramów, a posiadanie od 50 do 60 gramów będzie również traktowane jako wykroczenie administracyjne.

Zmienione zostaną również zasady dotyczące używania marihuany w miejscach publicznych. Nowa ustawa stanowi, że spożywanie marihuany w miejscach publicznych nie będzie dozwolone w zasięgu wzroku szkoły, z minimalną odległością 100 metrów, jak donosi RND. Poprzedni limit wynosił 200 metrów.

Parlamentarzyści zgodzili się także na stopniowe wprowadzanie reformy, umożliwiając posiadanie i uprawę w domu dla dorosłych od kwietnia. Kluby społeczne mogące dystrybuować marihuanę swoim członkom mogą zacząć otwierać się w lipcu.

Inne zmiany dotyczą zwiększenia restrykcji. Negocjatorzy zgodzili się przyjąć zmianę, która wzmocni kary za sprzedaż marihuany nieletnim.

Posłanka Kristine Lütke, członkini Bundestagu z Wolnej Partii Demokratycznej (FDP), stwierdziła, że nowe zmiany “poprawiają ustawę i przynoszą ulgę konsumentom”.

Urzędnicy planują również wprowadzić dodatkową, ustawę uzupełniającą, który ma umożliwić rozpoczęcie pilotażowych programów komercyjnej sprzedaży w wyznaczonych miastach na terenie kraju. Ustawa ta ma być przedstawiona po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską.

Po przegłosowaniu ustawy o legalizacji przez Bundestag, Kappert-Gonther powiedziała, że parlamentarzyści będą “kontynuować współpracę nad drugim filarem”, który dotyczy programu pilotażowego sprzedaży komercyjnej.

Po głosowaniu w przyszłym tygodniu, oczekuje się, że będzie potrzeba kilku miesięcy, zanim ustawa trafi do Bundesratu, odrębnego organu ustawodawczego reprezentującego niemieckie landy. Członkowie Bundesratu próbowali zablokować proponowaną reformę we wrześniu, ale ostatecznie to się nie powiodło.

Tymczasem Bundestag już wcześniej opóźnił swoją pierwszą debatę nad ustawą, która odbyła się w zeszłym miesiącu, rzekomo z powodu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Parlamentarzyści w Bundestagu niedawno przeprowadzili przesłuchanie w Komisji Zdrowia, podczas którego przeciwnicy krytykowali niektóre elementy propozycji. Komisja wysłuchała również konkurencyjnej propozycji politycznej od Unii, politycznego sojuszu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Chrześcijańsko-Społecznej (CDU/CSU), która nie przewiduje legalizacji marihuany, ale ma na celu “poprawę ochrony zdrowia i wzmocnienie edukacji, prewencji oraz badań” – powiedziała wówczas Kappert-Gonther.

Minister zdrowia Karl Lauterbach, który stoi na czele propozycji legalizacji, po raz pierwszy podzielił się szczegółami zmienionego planu legalizacji w kwietniu ubiegłego roku. W następnym miesiącu rozpowszechnił tekst ustawodawczy wśród urzędników rządowych. Minister zdrowia odpowiedział na wczesną krytykę projektu ze strony grup medycznych i organów ścigania, podkreślając, że reforma będzie połączona z “dużą kampanią” mającą na celu edukację społeczeństwa na temat ryzyka związanego ze spożywaniem marihuany.

Niemiecki rząd federalny zatwierdził początkowe ramy ustawy o legalizacji pod koniec zeszłego roku, ale rząd chciał uzyskać zgodę UE, aby upewnić się, że wprowadzenie reformy nie naruszy ich międzynarodowych zobowiązań.

Ramowa ustawa była wynikiem wielomiesięcznych rozmów i negocjacji w niemieckiej administracji oraz rządzie koalicji sygnalizacji świetlnej. Pierwszy krok w kierunku legalizacji urzędnicy podjęli latem zeszłego roku, rozpoczynając serię rozmów mających na celu poinformowanie ustawodawców o zakończeniu zakazu w kraju.

Urzędnicy rządowi z wielu krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych, spotkali się również w Niemczech w zeszłym tygodniu, aby omówić międzynarodowe kwestie polityki dotyczącej marihuany, gdy nasz zachodni sąsiad pracuje nad wprowadzeniem legalizacji.

Grupa niemieckich parlamentarzystów, a także Komisarz ds. Narkotyków Burkhard Blienert, odwiedzili oddzielnie USA i zwiedzili kalifornijskie przedsiębiorstwa związane z marihuaną w zeszłym roku, aby poinformować o podejściu ich kraju do legalizacji.

Wizyta miała miejsce około dwóch miesięcy po tym, jak wysocy urzędnicy z Niemiec, Luksemburga, Malty i Holandii przeprowadzili pierwsze w swoim rodzaju spotkanie w celu omówienia planów i wyzwań związanych z legalizacją rekreacyjnej marihuany.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Fenix Titanium waporyzator do suszu z tytanową komorą

  349 
 • Integra Boost 62% regulator wilgotności suszu 8 g

 • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

  279 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 

Mogą Cię zainteresować