- Reklama -
Banner

Holenderskie miasta liderami w europejskim rankingu konsumpcji narkotyków

Nowy raport opublikowany przez Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) ujawnia miasta w Europie z najwyższą konsumpcją marihuany i kokainy, bazując na badaniach ścieków. Nie powinno być zaskoczeniem, że holenderskie miasta, w tym Amsterdam i Rotterdam, zajęły czołowe miejsca pod względem stężenia obu tych substancji, wyróżniając się również w kilku innych kategoriach.

Badanie, przeprowadzone przez zespół badawczy związany z Europejskim Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) na wiosnę 2023 roku, objęło analizę wody w oczyszczalniach ścieków w 88 miastach w 24 krajach europejskich. W ramach badań sprawdzono stężenie sześciu narkotyków w ściekach na 1000 mieszkańców. Badacze skupili się na metamfetaminie, MDMA, kokainie, amfetaminie, marihuanie i ketaminie.

Wyniki europejskiego raportu

Najnowszy raport EMCDDA obejmujący około 90 miast europejskich ujawniają zróżnicowany obraz zużycia narkotyków w poszczególnych lokalizacjach. Od Belgii, przez Holandię, po Hiszpanię, obserwujemy znaczące różnice w intensywności używania kokainy, amfetaminy, metamfetaminy, MDMA, ketaminy oraz kannabinoidów. Projekt ten, będący największym przedsięwzięciem tego typu w Europie, podkreśla znaczenie analizy ścieków jako narzędzia w monitorowaniu trendów używania narkotyków na dużą skalę.

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Analiza najczęściej wykrywanych substancji w analizach ścieków komunalnych pod kątem narkotyków rzuca światło na zróżnicowane trendy i wzorce zużycia narkotyków w różnych częściach Europy. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje na temat każdej z tych substancji:

Kokaina

Analiza ścieków pokazała, że obciążenie benzoylecgoniną (BE), głównym metabolitem kokainy, jest najwyższe w miastach zachodniej i południowej Europy. Szczególnie wysokie poziomy stwierdzono w Belgii, Holandii i Hiszpanii, co sugeruje silną obecność i popyt na kokainę w tych regionach. Warto zauważyć, że pomimo niższych poziomów zużycia w krajach wschodniej Europy, najnowsze dane wskazują na stopniowy wzrost. Trend ten może odzwierciedlać zmiany w dostępności kokainy na rynkach wschodnioeuropejskich lub ewolucję preferencji narkotykowych w tych społecznościach.

Marihuana

Metabolit marihuany, THC-COOH, jest wykrywany w najwyższych stężeniach w ściekach miast Czech, Hiszpanii, Holandii i Słowenii. Wyniki te sugerują, że konsumpcja marihuany jest szczególnie popularna w tych krajach. Interesujące jest zróżnicowanie trendów zużycia, z 20 miastami zgłaszającymi wzrost obciążenia THC-COOH, co może wskazywać na rosnącą akceptację społeczną lub zwiększoną dostępność marihuany w tych lokalizacjach.

Amfetamina i Metamfetamina

Stężenia amfetaminy w ściekach wykazują znaczące różnice w zależności od lokalizacji, z najwyższymi poziomami odnotowanymi w miastach północnej i wschodniej Europy. To wskazuje, że amfetamina pozostaje popularnym wyborem w tych regionach. Z kolei metamfetamina, choć generalnie występuje w niskich stężeniach, wykazuje wzrosty w niektórych miastach Europy Środkowej. Może to świadczyć o rozszerzającej się obecności metamfetaminy poza tradycyjnymi obszarami konsumpcji, takimi jak Czechy i Słowacja.

MDMA

MDMA, często kojarzone z kulturą klubową i muzyką elektroniczną, wykazuje najwyższe stężenia w ściekach miast Belgii, Francji, Niemiec, Holandii i Hiszpanii.

Ketamina

Wzrosty stężeń ketaminy w ściekach, zwłaszcza w miastach Belgii, Francji, Holandii i Hiszpanii, podkreślają rosnącą popularność tej substancji. Ketamina, pierwotnie używana w medycynie jako środek znieczulający, zdobywa popularność w niektórych kręgach społecznych jako substancja używana rekreacyjnie, ale jest również stosowana w celach medycznych. Najwyższą skuteczność wykazuje w leczeniu depresji i niektóre badania potwierdzają, że skuteczność ketaminy w leczeniu depresji jest wyższa, niż dla tradycyjnych leków SSRI. Jej rosnące stężenie w ściekach może wskazywać na zmiany w percepcji ryzyka i dostępności tej substancji.

Spożycie narkotyków w Polsce

W najnowszym raporcie Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) dotyczącym spożycia narkotyków znajdziemy również dane z Polski, a dokładnie z Krakowa. Dane te przedstawiają interesujący obraz dotyczący spożycia różnych substancji psychoaktywnych. Na podstawie zaprezentowanych wykresów można wyciągnąć kilka wniosków odnośnie trendów i charakterystyki spożycia narkotyków w ostatnich latach:

Kokaina

zuzycie kokainy w polsce

Zauważalny jest wzrost spożycia kokainy na przestrzeni lat 2019–2022, z lekkim spadkiem w 2023 roku. Co interesujące, analiza dziennych trendów w 2023 roku ujawnia, że największe spożycie kokainy ma miejsce w weekendy, z szczytem w sobotę, co sugeruje rekreacyjny charakter używania tego narkotyku.

Cannabis

zuzycie marihuany w polsce

Trendy w spożyciu marihuany wykazują wzrost do roku 2021, po którym następuje stabilizacja z nieznacznym spadkiem w 2023 roku. Dzienne trendy w 2023 roku pokazują, że spożycie marihuany jest stosunkowo równomierne przez większość tygodnia z wyjątkiem środy, kiedy to notuje się spadek.

Amfetamina

zuzycie amfetaminy w polsce

Spożycie amfetaminy prezentuje ogólny trend wzrostowy w latach 2017–2021 z wyraźnym spadkiem w 2022 roku i ponownym wzrostem w 2023 roku. Dzienny wzorzec w 2023 roku wskazuje na największe spożycie w piątki i soboty, co może odzwierciedlać zwiększone używanie amfetaminy w czasie weekendowego życia nocnego.

Metamfetamina

Spożycie metamfetaminy wskazuje na generalny wzrost od roku 2017, z największym wzrostem od 2022 do 2023 roku. Trendy dzienne wykazują, że środa jest dniem z największym spożyciem tej substancji, co może sugerować różnicę w charakterze spożycia w porównaniu z innymi

substancjami.

MDMA

zuzycie mdma w polsce

Spożycie MDMA wykazuje wzrost do roku 2020, po którym obserwujemy lekkie fluktuacje. W 2023 roku spożycie spada w stosunku do poprzedniego roku, lecz nadal jest na wysokim poziomie. Dzienny trend w 2023 roku pokazuje, że największe spożycie MDMA ma miejsce w weekendy, co jest typowe dla substancji związanej z kulturą klubową.

Ketamina

zuzycie ketaminy w polsce

Dane na temat spożycia ketaminy pokazują wzrost od 2022 roku, co może wskazywać na wzrost popularności tej substancji jako narkotyku rekreacyjnego. Podobnie jak w przypadku MDMA, ketamina jest najczęściej używana w weekendy, z najniższym spożyciem w środku tygodnia.

Podsumowując, analiza danych z Krakowa wskazuje na różnorodne wzorce spożycia narkotyków, które mogą być związane z różnymi aspektami życia społecznego i kulturalnego. Użycie substancji takich jak kokaina, MDMA i ketamina wydaje się być związane głównie z weekendowymi aktywnościami, co może odzwierciedlać rekreacyjny charakter ich spożycia. Z kolei substancje takie jak amfetamina i marihuana są używane bardziej równomiernie przez cały tydzień. Wyraźny wzrost spożycia metamfetaminy może sygnalizować nowy trend w preferencjach substancji psychoaktywnych w Polsce.

Holandia na czele europejskiego użycia narkotyków: Szczegółowa analiza

Według najnowszego badania Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA), Rotterdam został okrzyknięty stolicą marihuany w Europie. Miasto to odnotowało najwyższe stężenia metabolitów THC w ściekach spośród 88 badanych europejskich miast, zajmując również drugie miejsce pod względem zawartości MDMA. W Amsterdamie największą popularnością cieszy się kokaina, natomiast użycie narkotyków w Leeuwarden zdumiewająco wysokie, jak donosi NRC.

Holandia utrzymuje silną pozycję w kontekście europejskiego użycia narkotyków – co najmniej jedno z holenderskich miast znalazło się w pierwszej piątce użytkowników prawie wszystkich mierzonych narkotyków. Wyjątkiem jest metamfetamina, gdzie żadne z uczestniczących holenderskich miast nie znalazło się w pierwszej dziesiątce.

Amsterdam, Leeuwarden i Rotterdam zajmują miejsca od trzeciego do piątego pod względem użycia kokainy, zaraz po Antwerpii i Tarragonie. Rotterdam zajął pierwsze miejsce pod względem marihuany. Leeuwarden było trzecie, a Amsterdam czwarty. Rotterdam (2), Amsterdam (3) i Utrecht (4) znaleźli się w pierwszej piątce pod względem MDMA. Leeuwarden uplasowało się na siódmym miejscu.

Rotterdam (2) jest jedynym holenderskim miastem w pierwszej piątce pod względem użycia ketaminy, chociaż Leeuwarden (7) znalazło się w pierwszej dziesiątce. Leeuwarden (5) jest jedynym holenderskim miastem w pierwszej piątce pod względem amfetaminy. Rotterdam zajął szóste miejsce. Użycie amfetaminy w Leeuwarden jest trzykrotnie wyższe niż w Amsterdamie.

Eindhoven uplasowało się na siódmym miejscu pod względem użycia kokainy, a Utrecht na ósmym. Oba miasta znalazły się również w pierwszej dziesiątce pod względem użycia cannabis, odpowiednio na ósmym i dziewiątym miejscu.

Wnioski

Najnowsze badania EMCDDA pokazują, że Holandia wciąż odgrywa kluczową rolę w europejskim krajobrazie narkotykowym, z wyjątkowymi przypadkami takimi jak Rotterdam i jego dominacja w użyciu marihuany oraz zaskakująco wysokie stężenie narkotyków w Leeuwarden. Te odkrycia podkreślają potrzebę dalszych badań, aby zrozumieć przyczyny takiego stanu rzeczy oraz dostosować politykę i interwencje w celu zmniejszenia szkodliwego wpływu narkotyków na społeczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
  • Growkit APE

    Growkit APE Full Auto – PsyloShop.pl

    189 
  • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

    69 
  • Growkit Golden Teacher

    Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

    179 
  • ActiTube EXTRA SLIM Full Flavour – Aktywne filtry węglowe 6 mm 50 szt

    29 
  • DynaVap VapCap M 2021 waporyzator manualny do suszu

    279 

Mogą Cię zainteresować