- Reklama -
Banner

“Nawet jedno zapalenie jointa powoduje zmiany w mózgu” – czy to prawda?

W ciągu ostatnich kilku tygodni, w szczególności po publikacji “Tell Your Children” Alexa Berensona, media informowały na temat rzekomego zagrożenia zdrowia psychicznego związanego z konopiami indyjskimi i zdawały się sygnalizować ostry sprzeciw wobec ostatnich korzyści płynących ze stosowania ich do celów medycznych. Media łączyły używanie konopi z psychozą oraz schizofrenią i wskazywały, że stosowanie marihuany przez nastolatków może negatywnie wpływać na rozwój mózgu .

“Nawet jedno zapalenie jointa powoduje zmiany w mózgu…”

W badaniu opublikowanym 14 stycznia w Journal of Neuroscience, zbadano mózgi 46 nastolatków z Anglii, Irlandii, Francji i Niemiec. Stwierdzono, że osoby, które zgłosiły używanie konopi indyjskich tylko raz lub dwa razy, miały zwiększone niektóre obszary mózgu. Najbardziej dotknięte były różne “regiony mózgu zaangażowane w przetwarzanie emocji, uczenie się i tworzenie wspomnień”.

“Nawet mała ilość marihuany może zmienić mózg nastolatków, stwierdza badanie” – taki nagłówek mogliśmy ostatnio przeczytać w NBC News i tę samą informację podało kilka polskich serwisów. Jeden z autorów badań powiedział: “Badacze twierdzą, że nawet jeden lub dwa jointy powodują zmiany w obszarach mózgu zaangażowanych przetwarzanie emocji, uczenie się i tworzenie wspomnień. ”

- Reklama -
PsyloShop - sklep z growkitami grzybów psylocybinowych

Główny autor badania Hugh Garavan, profesor psychiatrii na Uniwersytecie Vermont School of Medicine, powiedział NBC: “Większość ludzi prawdopodobnie założyłaby, że jedno lub dwukrotne zapalenie jointa nie będzie miało żadnego wpływu na zdrowie, więc chcieliśmy to zbadać – i szczególnie w celu zbadania, czy pojedyncze stosowanie może faktycznie spowodować zmiany w mózgu, które wpływają na przyszłe zachowanie.”

Ale czytając dalej zauważymy, że w badaniu nie stwierdzono, co oznacza zwiększona objętość materii mózgu.

Hugh Garavan powiązał odkrycia z faktem, że u dzieci z badanej grupy wiekowej “regiony kory mózgowej przechodzą proces przerzedzania.” Zasugerował, że jest to proces “rzeźbienia”, który powoduje, że mózg i jego połączenia bardziej wydajne. “Jedną z możliwości jest to, że używanie konopi zakłóciło proces przerzedzania, co skutkuje większymi objętościami materii mózgu u użytkowników konopi indyjskich”.

I dodał: “Inną możliwością jest to, że używanie marihuany doprowadziło do wzrostu neuronów i połączeń między nimi.” Mimo strasznego nagłówka, prawdopodobnie nie byłoby to złe.

Po tym następuje garść cytatów z innych badań, na przykład o rzekomych wpływach marihuany na pamięć i innych dowodach zaprzeczających tej tezie.

David Nutt, profesor neuropsychofarmakologii w Imperial College w Londynie był cytowany w artykule NBC. Stwierdził, że powiększenie szarej materii “nie wydaje się mieć większego wpływu na funkcjonowanie mózgu, więc chociaż same badania nie są w stanie udowodnić, że małe ilości marihuany negatywnie wpływają na mózgi nastolatków, chociaż ten obszar jest ważny i na pewno warty dalszego zbadania. ”

Czego nie podano w artykułach

“Mózg ma tysiące części. Jeśli porównamy mózgi użytkowników marihuany z mózgami osób, które jej nie używają, z pewnością odkryjemy pewną różnicę, nawet przez przypadek, tak samo jak uda się pięć razy z rzędu wyrzucić reszkę, jeśli rzucisz monetą wystarczająco dużo razy. ” – podsumował Mitch Earleywine, profesor psychologii w SUNY Albany i autor “Understanding Marijuana: A New Look at the Scientific Evidence.”

“Co najmniej dwa badania wykazały zwiększoną łączność w mózgach osób używających konopi indyjskich, ale niewiele o tym słyszymy, prawda?” – dodał Mitch Earleywine.

Szczególną ironią jest to, że odkrycia, o których mówiono, opublikowano po latach rosnącej ilości dowodów na zdolność konopi indyjskich do ochrony mózgu, na przykład ich skuteczności w zwalczaniu demencji. W ubiegłym roku naukowcy zidentyfikowali mechanizm, dzięki któremu kannabinoidy spowalniają pogarszanie się stanu neuronów w mózgu.

W badaniu opublikowanym przez Salk Institute for Biological Studies w Kalifornii, naukowcy wyhodowali komórki nerwowe pobrane z ludzkiego mózgu w celu zbadania czynników, które wpływają na poziom toksycznego białka związanego z chorobą Alzheimera. Zespół wystawił neurony na działanie konopi indyjskich – stwierdzając, że oczyszczają białko, zmniejszają stan zapalny i pozwalają przetrwać komórkom mózgowym.

Przerażające nagłówki dają bardzo selektywny pogląd na ogólny obraz. W każdym razie, nawet najstraszniejsze odkrycia nie są powodem, aby karać za posiadanie niewielkich ilości marihuany. Oczywiście używanie marihuany przez nastolatków nie jest dobre, ale w jaki sposób można utrudnić nastolatkom dostęp do konopi? Powinniśmy pozostawić tę kwestię czarnemu rynkowi, czy spróbować rozwiązać ten problem regulowaną sprzedażą?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze

- Reklama -
Banner
- Reklama -
 • Bongo gigant 90cm

  Bongo Gigant 90 cm / 4 mm

  279 
 • Growkit Golden Teacher

  Growkit Golden Teacher Full Auto – PsyloShop.pl

  179 
 • Bibułki Purize 420 King Size Slim 420 szt.

  42 
 • Filterki do jointów Purize z aktywnym węglem XTRA Slim SPY 50 szt.

  37 
 • Filtry węglowe Purize XTRA Slim White 100 szt.

  69 

Mogą Cię zainteresować